Logistyka – co to jest?
Gdybyśmy chcieli sprawdzić, które pojęcie jest najczęściej poruszanym zagadnieniem podczas rozmów dotyczących dynamicznie rozwijających się branż – logistyka z pewnością zajęłaby podium. Dzieje się tak nie tylko za sprawą rozwoju wielkich firm czy budowanych niemal na każdym kroku magazynów, ale dlatego, że logistyka jest tak bardzo obecna w życiu codziennym każdego z nas. Warto zatem przyjrzeć się tej dziedzinie i omówić wszystkie istotne jej aspekty.
W naszym przewodniku znajdziesz definicję logistyki, zobaczysz jak kształtował się jej rozwój i dowiesz się, kiedy nastąpiły największe zmiany, a także poznasz rodzaje współczesnej logistyki – zapraszamy do lektury.
Logistyka – definicja
Narodzin logistyki wielu upatruje w już w IX wieku, kiedy to cesarz bizantyjski Leontos VI opisywał odpowiednio zaplanowane działania i mądre zarządzanie jako sztukę wojenną gwarantującą sukces.
Publikacji na ten temat znaleźć można naprawdę wiele, jednak by dobrze zrozumieć, czym dokładnie jest ów proces, warto przytoczyć słowa opracowane przez Radę Zarządzania Logistyką (Council of Logistics Management), a w która stanowią najlepszą definicję:
„Logistyka jest terminem opisującym proces planowania, realizowania i kontrolowania sprawnego i efektywnego ekonomicznie przepływu surowców, materiałów do produkcji, wyrobów gotowych oraz odpowiedniej informacji z punktu pochodzenia do punktu konsumpcji w celu zaspokojenia wymagań klienta.”
Zatem najkrócej mówiąc – logistyka to sprawne planowanie i zarządzanie złożonym procesem, w którym produkt rozpoczyna swoją drogę od momentu pozyskania go, do chwili, gdy trafia w ręce konsumenta. Nie bez powodu podkreślony jest fakt złożoności całego przedsięwzięcia, bowiem ilość wykonywanych czynności na różnych etapach to praca wielu osób.
Logistyka – geneza rozwoju
Jak wspomnieliśmy wyżej, za narodziny logistyki większość badaczy uznaje okres IX wieku, ale niemal wszystkie, w tym również późniejsze definicje, swoje korzenie mają w okresach wojennych.
Rozwój logistyki jako procesu związanego z planowaniem, magazynowaniem czy dystrybucją produktów przypada na lata 60-te XX wieku. W roku 1950 po raz pierwszy do zagadnienia produkcji dołączono proces dystrybucji fizycznej. To właśnie ten moment nazywany przebudzeniem logistyki. Był początkiem, w którym uwaga przedsiębiorców nie była jak dotychczas, skupiona jedynie na wyprodukowaniu danego towaru. Rozpoczęła się era patrzenia szerzej na proces związany z planowaniem, dystrybucją czy sposobem przechowywania.
Lata 60-te XX wieku to czas, kiedy w USA wydana zostaje pierwsza pozycja książkowa związana z logistyką autorstwa E. Smykay’a, D. Bowersox’a, F. Mossman’a. To właśnie wtedy rozpoczęły się próby określenia czym dokładnie są te wszystkie działania. Przeprowadzane badania przynieść miały definicję tegoż procesu. W Europie okres ten przypada na lata 70-te, wtedy to powstała monografia autorstwa L. Poth’a, W Kiersch’a, R. Wentworth’a. Okres lat 80-tych, to coraz większa świadomość konsumenta oraz integracja poszczególnych działów przedsiębiorstwa: produkcji, planowania, transportu, aż wreszcie lata 90-te kiedy to komputeryzacja dość mocno wpłynęła na wszystkie procesy związane z logistyką. Pozwoliło to na szybką i sprawną obsługę zamówienia, kontrolę i planowanie. Dynamika, z jaką rozwija się logistyka sprawia, że nie sposób nie zauważyć, iż proces ten się jeszcze nie zakończył. Pojawiające się co rusz nowoczesne urządzenia, programy czy aplikacje, które pomagają przy realizacji danego procesu wymuszają na jego uczestnikach bieżącej i aktywnej edukacji.
Rodzaje logistyki
Logistyka to proces mocno złożony. Aby w pełni poznać jego specyfikę, warto wiedzieć, iż wyróżnia się kilka jej podstawowych rodzajów:
- logistyka zaopatrzenia,
- logistyka produkcji,
- logistyka dystrybucji,
- e-logistyka,
- logistyka transportu,
- logistyka miejska.
Logistyka zaopatrzenia
Logistyka zaopatrzenia to nic innego jak dostawa surowców niezbędnych w procesie wytwórczym. Tutaj liczy się gwarancja ciągłości dostawy, doskonała współpraca z dostawcami oraz optymalizacja kosztów zakupów. Co najmocniej wpływa na logistykę zaopatrzenia? Charakter dostarczanego produktu, działania dostawców oraz dostępność surowca. Logistyka zaopatrzenia bardzo mocno wiąże się z kolejnym rodzajem: logistyką produkcji.
Logistyka produkcji
Logistyka produkcji to planowanie, w które miejsce i w jakim czasie wyprodukowany już towar ma trafić. Ten rodzaj logistyki to proces łączący logistykę zaopatrzenia z logistyką dystrybucji. To również na tym etapie odbywa się bardzo ważne działanie, jakim jest pozbywanie się „zamrożonych” surowców do dalszej obróbki, a następnie ich sprzedaż. W logistyce produkcji wyróżnia się 3 podstawowe systemy operacyjne: just in time – czyli dokładnie na czas, pull – czyli ściąganie niezbędnych materiałów oraz push, czyli produkowanie produktów ze wszystkich niezbędnych materiałów, a następnie umieszczanie ich w magazynie klienta.
Logistyka dystrybucji
Logistyka dystrybucji – silnie powiązana z grupą wyżej opisanych: logistyki zaopatrzenia oraz produkcji, najczęściej związana jest z produktem finalnym i wydaniem go już bezpośrednio w ręce konsumenta. Dystrybucja może odbywać się poprzez hurtownie, pośredników sprzedaży lub instytucje świadczące inne usługi, takie jak banki. Logistyka dystrybucji jest bardzo silnie powiązana z działalnością marketingu w danym przedsiębiorstwie, który poprzez badania rynku skutecznie określa potrzeby konsumenta i sposób zbytu konkretnego produktu.
E-logistyka
E-logistyka w dobie, gdy czas jest aspektem priorytetowym, jej rozwój nikogo nie powinien dziwić.
Wszystkie procesy, które nie mogły odbywać się online były dość drogie i czasochłonne. E-logistyka nie tylko owe działanie skróciła czy zredukowała cenę, ale też przyczyniła się do zmniejszenia liczby pomyłek. Coraz nowsze programy, takie jak ERP, CRM czy WMS to dziś już niemal codzienność w wielu przedsiębiorstwach.
Logistyka transportu
Logistyka transportu to jeden z najbardziej obszernych działów, który nie tylko optymalizuje koszty, ale też znacząco skraca czas realizacji konkretnego zamówienia. Swój początek ma już w momencie wygenerowania listu przewozowego i stanowi filar niemal każdego przedsiębiorstwa. Bardzo silnie połączona z wyżej omawianymi rodzajami.
Logistyka miejska
Logistyka miejska to nic innego, jak szereg działań związanych z planowaniem zarówno transportu, jak i samej przestrzeni na terenie miejskim. Przyświecają jej 3 cele: ekonomiczny (redukcja kosztów funkcjonowania przestrzeni miejskiej), ekologiczny (planowanie transportów, w taki sposób, środowisko nie było narażone na zatrucia, emisję spalin, itd.) i wreszcie społeczny, który ma na celu poprawę jakości życia.
Czy o logistyce wiemy wszystko? Podsumowanie
Czy można uznać, że o logistyce wiemy już wszystko – zdecydowanie nie. Tak dynamicznej branży nie da się zdefiniować raz. Dlatego każde kolejne działanie związane z optymalizacją czasu, kosztów i przestrzeni będzie początkiem nowych wyzwań logistycznych.
W WDX S.A. zajmuje się projektowaniem logistycznym – planujemy i modelujemy intralogistykę dla przedsiębiorstw z różnych obszarów gospodarki. Jako producent regałów magazynowych, zapewniamy naszym Partnerom atrakcyjne warunki współpracy. Logistka to nasza pasja, która sukcesywnie rozwijamy od ponad 25 lat!