Warehouse Development eXperts
Zmień język

Wyposażenie techniczne magazynu – możliwości

Jak ważne jest wyposażenie techniczne magazynu? Konsument dokonujący zakupów zarówno w sposób tradycyjny czy online nie zastanawia się, jak wiele procesów musiało zajść, by towar, który nabywa dostępny był od ręki. Za powodzeniem tych aktywności stoi logistyka: skrupulatnie planowane łańcuchy dostaw, prawidłowo przechowywany asortyment, kontrole jakości na każdym etapie. Czy można byłoby mówić o powodzeniu, gdyby nie odpowiednio zaprojektowany magazyn? Jak wyglądałaby praca, gdyby nie urządzenia intralogistyczne? I wreszcie czy wyposażenie hali naprawdę ma takie znaczenie?

O tym, co składa się na techniczne wyposażenie magazynu i jak mocno wpływa na pracę całego obiektu przeczytacie poniżej.

Wyposażenie magazynu w ofercie WDX – sprawdź!

Co to jest wyposażenie techniczne magazynu?

Gdyby ktoś zapytał, jak najprościej wyjaśnić, co dokładnie kryje się pod pojęciem technicznego wyposażenia magazynu można rzec, że wszystko to, co ułatwia pracę z produktem, czyli urządzenia do przechowywania , jak i do jego transportu.

Do pierwszej grupy: urządzeń do składowania należy przede wszystkim zaliczyć: regały w magazynie, wieszaki, półki czy uchwyty. Dość istotnym aspektem przy okazji podejmowania decyzji o tym, jaki sprzęt wybrać jest charakter obiektu. Inne bowiem urządzenia wykorzystywać będą właściciele magazynu otwartego, w inne wyposażą zamkniętą halę. Oczywiście olbrzymie znaczenie ma także rodzaj składowanego produktu i nośnika, na którym się on znajduje: europaleta, mauzer, beczka czy skrzynia. Znając cechy zarówno asortymentu, jak i typu opakowania należy jeszcze przeanalizować, w jaki sposób chcemy go składować: czy towar należy do mocno rotujących, jak ważna jest data przyjęcia i wydania ( FIFO, LIFO), czy obsługa będzie wymagała wykorzystania dodatkowego sprzętu. Te kwestie warto rozważyć już na samym początku planowania przestrzeni magazynowej, by wszystkie procesy logistyczne przebiegały w sposób płynny i bezbłędny.

Druga grupa wyposażenia magazynu to urządzenia służące do transportu składowanych produktów, czyli wózki, podnośniki, dźwigi czy transportery. Podobnie, jak w przypadku pierwszej grupy, tak i tu rodzaj produktów i nośników nań składowanych decyduje o wyborze środka transportu. O tym, jaki wózek będzie najlepszych wyborem poinformują Państwa doradcy techniczni WDX S.A.

Rodzaj umieszczonego wewnątrz magazynu transportera czy windy to również suma kilku czynników: inaczej bowiem planować trzeba przestrzeń, w której do wykorzystania mamy nie tylko powierzchnię poziomą, ale też pionową, dostępną kilka, a nawet kilkanaście pięter w górę.

Trzeci typ technicznego wyposażenia magazynu to urządzenia pomocnicze, czyli wagi, kamery, urządzenia BHP. Decydując się na umieszczenie tego typu sprzętu w magazynie, pamiętajmy że wszystkie omówione wyżej cechy produktu nie są aż tak istotne. W tym przypadku to dbanie o bezpieczeństwo i komfort pracy wpływają na ich wybór.

O tym, jakie cechy może mieć magazyn i co dokładnie powinno należeć do „must have” technicznego wyposażenia – przeczytacie poniżej.

Wyposażenie techniczne magazynu wysokiego składowania

Aby przejść do szczegółowego omówienia wyposażenia technicznego magazynu wysokiego składowania, warto przypomnieć, co kryje się za tym określeniem. Magazyn wysokiego składowania, to pomieszczenie, w którym składuje się produkty na wysokości nie niższej niż 7,2m, a zatem dość łatwo się domyślić, że podstawowym wyposażeniem takiej hali będą regały paletowe. Znając specyfikację produktu, jego cechy i konieczność wprowadzenia określonego sposobu przepływu materiałów (FIFO, LIFO), decyzja o doborze typu regałów może skończyć się na zakupie: regałów drive-in, przepływowych, satelitarnych czy mobilnych.

WDX S.A. to polski producent wszystkich rodzajów regałów, dostosowanych do Państwa potrzeb.

Decydując się na system wysokiego składowania i dobór umieszczonych w nim regałów, należy dobrze przemyśleć, za pomocą jakiego sprzętu będą one obsługiwane. Wózki Reach Truck Crown to ten typ wyposażenia technicznego magazynu, który nie tylko pozwala na pracę na wysokościach przekraczających 13 metrów, ale też robi to w sposób bezpieczny i szybki. Dedykowana do pracy w magazynie wysokiego składowania seria ESR – to brak spadków udźwigu do wysokości 8 metrów oraz najszybszy maszt dostępnych na rynku elektrycznych wózków widłowych.

Praca w magazynie wysokiego składowania to proces wymagający zarówno ostrożności, jak i dynamiki. Przy produktach składowanych na paletach równie często, co regały paletowe i wózki wysokiego składowania – wykorzystuje się transportery. Zapewne większość kojarzy hale, które wyposażone w urządzenia sterowane zdalnie lub za pomocą kilku przycisków, nie wymagają obecności wielu ludzi. Tak właśnie dzieje się za sprawą transporterów. Najczęściej spotykaną formą są te poziome o charakterze rolkowym, łańcuchowym czy taśmowym, ale istnieją maszyny „szyte na miarę”, które nie tylko przyspieszają cały proces logistyczny, ale też są gwarantem bezpieczeństwa. Mowa oczywiście o windach magazynowych, których zasięg unoszenia dochodzi do nawet 18 metrów – więcej szczegółów przedstawią projektanci logistycy WDX S.A.

Omawiając techniczne wyposażenie magazynu nie sposób nie wspomnieć o automatycznym systemie załadunku i rozładunku Q- loader. O ile proces magazynowania czy transportu wewnątrzmagazynowego to działanie, dzięki wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu – zoptymalizowane, tak umieszczanie pełnych, ciężkich palet wewnątrz naczepy lub w hali magazynowej nadal stanowi najsłabsze ogniwo w całym procesie. Stojąc przed dylematem, jaki rodzaj technicznego wyposażenia magazynu jest nam niezbędny, warto zastanowić się, czy takie urządzenie, jak Q- loader nie podniosłoby zarówno wydajności, jak i bezpieczeństwa.

Q-loader to nie tylko wygoda, to także zredukowany do 6 min czas rozładunku/załadunku całej naczepy, czyli 33 palet. Instalacja tego urządzenia przyczynia się także do tego, że ograniczamy konieczność utworzenia niezliczonej liczby doków załadunkowych. Jeśli chcesz wiedzieć więcej skontaktuj się z nami.

Wyposażenie techniczne magazynu w standardzie VNA

Gdy myślimy o tym, jak powinien wyglądać magazyn idealny, większość z nas wskaże cechę, która rozwiązuje niemal wszystkie problemy: automatyczny. I faktycznie nie jest to nierealne, bo jeśli połączy się regały paletowe z systemowym wózkiem VNA Crown, wykonywane operacje, czy to kompletacji, czy magazynowania zostają mocno zoptymalizowane. Redukcji ulega nie tylko czas, ale też korytarz roboczy. Systemowy wózek VNA Crown TSP, by pracować sprawnie i szybko potrzebuje przestrzeni o szerokości jedynie 1,7 metra. Operator, poruszający się wózkiem VNA ma poczucie nie tylko bezpieczeństwa, ale też lepszą widoczność, dzięki czemu ryzyko uszkodzeń zarówno produktów, jak i sprzętu jest zredukowane do zera.

Aby dowiedzieć się więcej na temat wózka VNA Crown TSP skontaktuj się z nami.

Wyposażenie techniczne magazynu e-commerce

Branża e-commerce to najbardziej dynamiczna gałąź logistyki. Tu znaczenie ma nie tylko czas, ale i dokładność. Prawidłowo i szybko wykonana kompletacja to sukces, za którym stoi zarówno odpowiednio zaprojektowany magazyn, jak i urządzenia w nim pracujące. Bardzo często sklepy internetowe borykają się z problemem ogromnej ilości indeksów przy nieproporcjonalnie małej powierzchni magazynowej. Podstawowym technicznym wyposażeniem magazynu e-commerce będą regały półkowe i oparta na nich antresola magazynowa. Co zyskuje hala stosując takie rozwiązanie?

Przestrzeń, którą łatwo podzielić na strefy. Rozbudowa powierzchni magazynowej w górę, do poziomu nawet 3 piętra, to dodatkowe miejsca do składowania kartonów czy asortymentu luzem. Łatwy dostęp, przejrzysty układ i co najważniejsze prosty w montażu i niedrogi system to najczęściej wybierane rozwiązanie w branży e-commerce.

Dopełnieniem wyposażenia technicznego magazynu, jakim są regały jest odpowiednio dobrany wózek, dedykowany do kompletacji zarówno poziomej, jak i pionowej. Marka Crown w swojej ofercie posiada urządzenia, gwarantujące doskonałą widoczność i przestrzeń, tak ważną w procesie kompletowania zamówienia oraz wydajną i długą pracę, dzięki wbudowanym bateriom litowo-jonowym. Wózki z masztem serii MPC 3000 czy podnośnik WAV 60 sprawdzą się zarówno w sklepie, jak i w pracy na linii produkcyjnej.

Czy istnieje jeszcze coś, co mogłoby ułatwić i przyspieszyć proces kompletacji?

Oczywiście! System przenośników to wyposażenie magazynu, bez którego wiele sklepów internetowych nie wyobraża sobie funkcjonowania.

Wykorzystanie każdego typu technicznego wyposażenia hali magazynowej sprawia, że operator odpowiedzialny za powodzenie całego procesu podejmie wyzwanie ze spokojem i poczuciem komfortu.

Jakie wyposażenie techniczne wybrać? Podsumowanie

Mnogość dostępnych rozwiązań powoduje, że często zamiast rozwianych wątpliwości, mamy ich jeszcze więcej. Aby odpowiedzieć na pytanie, co zatem wybrać, tak jak wspomnieliśmy na samym początku, należy przeanalizować charakter posiadanego magazynu, specyfikację produktu i nośnika oraz zasób personalny. Inaczej bowiem wyposażymy magazyn wysokiego składowania, w którym składowane będą produkty spożywcze o określonej dacie, a jeszcze w inny sposób surowce farmaceutyczne, które muszą być przechowywane w chłodniach lub mroźniach. Technicznym wyposażeniem takiego pomieszczenia, oprócz regałów paletowych typu drive-in lub shuttle będzie wózek wyposażony w ogrzewaną kabinę, niebrudzące koła i napęd elektryczny. Aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze technicznego wyposażenia magazynu jest naprawdę mnóstwo, bowiem w niedużej hali magazynowej, gdzie każdy metr to przestrzeń na wagę złota, odpowiedni dobór regału, wózka widłowego czy windy wpływa na prawidłowy przebieg całego procesu logistycznego.

Jeśli borykacie się Państwo z problemem lub wątpliwościami, na jaki sprzęt się zdecydować – zachęcamy do kontaktu z doradcami i projektantami WDX S.A.

Pliki Cookie

W tej witrynie stosujemy pliki cookie do gromadzenia informacji o tym, w jaki sposób osoby odwiedzające korzystają z naszej witryny internetowej. Dzięki tym informacjom na bieżąco ulepszamy działanie witryny oraz zapewniamy użytkownikom optymalne warunki korzystania z serwisu i oferty. Klikając Akceptuj, wyrażają Państwo zgodę na używanie przez nas plików cookie. Aby zarządzać wykorzystywanymi przez nas plikami cookie, prosimy kliknąć Ustawienia.

Poniższy panel umożliwia dostosowanie preferencji dotyczących zgody na korzystanie z plików cookies. Aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób te moduły śledzące nam pomagają i jak działają, zapoznaj się z polityką cookie. Możesz przejrzeć i zmienić swoje wybory w dowolnym momencie.

Obserwuj nas