Optymalizacja procesów magazynowych
Rozwój technologiczny sprawia, że z roku na rok poszerza się asortyment rozwiązań służących do usprawnienia procesów magazynowych. Równie dynamicznie zmieniają się potrzeby poszczególnych przedsiębiorstw. Transformację w branży magazynowej wymusza logistyka e-commerce – optymalizacja poszczególnych procesów jest obecnie jednym z głównych celów strategicznych dla wielu polskich firm. Automatyka magazynowa, systemy informatyczne, inteligentne wózki widłowe to tylko kilka rozwiązań, które pomagają usprawniać pracę magazynu.
Optymalizacja procesu magazynowania, czyli co?
Magazynowanie to proces, którego nadrzędnym celem jest zapewnienie odpowiednich warunków fizycznych dla bezpiecznego przepływu oraz przechowywania towarów. Poszczególne operacje w procesie: przyjęcie zapasu, składowanie produktów, kompletacja zamówień oraz wydanie, podlegają optymalizacji. W czasach rosnących oczekiwań klienta oraz rezygnacji przedsiębiorstw z inwestycji w zapasy, koordynacja w czasie i eliminacja błędów to dwa kluczowe parametry dla prawidłowego przebiegu procesu.
Optymalizacja procesu magazynowania może być rozumiana jako swoista poprawa funkcjonowania całej logistyki magazynowej. Dziś zagadnienie optymalizacji jest o tyle ciekawe, że nigdy wcześniej procesy magazynowe nie cechowały się tak dużą dynamiką. Obserwujemy również coraz większą złożoność procesu. Na znaczeniu zyskują takie operacje, jak: ewidencjonowanie, kontrolowanie czy obsługa zwrotów. Przedsiębiorstwa starają się odpowiedzieć na oczekiwania rynku – optymalizują proces magazynowania dążą do zwiększenia wydajności w celu szybkiej realizacji zamówień klienta.
Więcej na temat magazynowania znajdziesz na naszym blogu: https://wdx.pl/2020/04/15/magazynowanie-towarow/.
Optymalizacja pracy magazynu poprzez strategiczne planowanie
Strategiczne planowanie przepływu materiałów przekłada się na optymalną pracę magazynu. Konfiguracja poziomu zapasów jest kluczowa w perspektywie kosztów operacyjnych oraz satysfakcji klienta. Często pierwszym etapem optymalizacji jest audyt magazynu. Tego typu weryfikacja i ocena stanu procesu może zostać przeprowadzona przez specjalnie w tym celu powołaną jednostkę wewnętrzną lub przez firmę specjalizującą się w konsultingu logistycznym, jak WDX S.A. Audyt polega na szczegółowej i zaawansowanej diagnozie sposobu, w jaki magazyn działa obecnie i w jaki sposób powinien działać po wprowadzeniu rozwiązań usprawniających. Wiele firm rozumie bowiem, że aby optymalizacja procesu magazynowania była skuteczna, należy zdiagnozować indywidualne potrzeby konkretnego obiektu. Opieranie się na ogólnych trendach rynkowych jest jednym z najczęściej popełnianych błędów przez kadrę zarządzającą.
Audyt może być punktem wyjścia dla stworzenia strategii logistycznej. Dysponując konkretnymi wskaźnikami ilościowymi możemy podejmować świadome decyzje. Tutaj, podobnie jak w przypadku decyzji pomiędzy outsourcingiem a własnym magazynem e-commerce, czynnikiem determinującym jest skala prowadzonego biznesu, a co za tym idzie złożoność i wydajność procesu – od wielozadaniowości, po automatyzację i digitalizację części lub całości prac realizowanych w magazynie.
Automatyka magazynowa i informatyczny system magazynowy
Chcąc zoptymalizować proces magazynowania i pracę zatrudnionych w nim ludzi, firmy inwestują w różnorodne rozwiązania. Jednym z nich jest automatyka magazynowa. Jest to bardzo szerokie pojęcie, które obejmuje zarówno urządzenia pozwalające na automatyzację poszczególnych operacji, jak systemy przenośników rolkowych do palet, jak i całych obiektów za pomocą układnic magazynowych. Automatyzacja umożliwia redukcję środków transportu wewnętrznego oraz personelu przeznaczonego do ich obsługi. Przestrzeń wykorzystywana do tej pory na korytarze robocze może być przeznaczona na składowanie – oznacza to optymalizację kubatury użytkowej magazynu, wysoką powtarzalność i redukcję błędów. W tym miejscu należy wyraźnie zaznaczyć, że automatyzacja powinna być środkiem, a nie celem samym w sobie!
Zobacz reorganizację procesów magazynowych polegającą na wykluczeniu z przepływu materiałów wózków podnośnikowych w PHUP Gniezno.
Kluczową rolę w procesie optymalizacji jest wykorzystywanie nowoczesnego oprogramowania, takiego jak informatyczny system magazynowy WMS. W zależności od przyjętych celów, jesteśmy w stanie efektywnie zarządzać i kontrolować przebieg operacji magazynowych. Od rejestracji czasu poszczególnych zadań, poprzez obsługę statusów oraz przyjęć i wydań, przyporządkowanie towaru do zdefiniowanych kategorii, do stosowania w obiekcie podstawowej metodyki przepływu materiałów.
Układ technologiczny magazynu, a projekt logistyczny
Istotnym zagadnieniem związanym z optymalizacją pracy obiektu jest układ technologiczny magazynu. Prawidłowy układ bierze pod uwagę to, jak wyglądają strefy funkcjonalne i ich wzajemne powiązanie, jak odbywa się przepływ towarów, a także dostępność składowanych jednostek, wydajność oraz wykorzystanie posiadanej przestrzeni. W oparciu o te parametry projektuje się cały system magazynowy.
W WDX S.A. oferujemy projektowanie logistyczne, gdzie poprzez identyfikację i analizę wszystkich kluczowych parametrów przeprowadzoną przez doświadczonych projektantów, możesz otrzymać gotową receptę na optymalizację procesów magazynowych. Rekomendacja potencjalnych zmian w rozmieszczeniu poszczególnych obszarów operacyjnych, wykorzystania jednostek ładunkowych, środków transportu technicznego, eksploatacji wózków widłowych, bezpieczeństwa pracy, poziomu automatyzacji czy finalnej redukcji kosztów inwestycyjnych to tylko niektóre korzyści wynikające z takiego modelu współpracy.
Regały magazynowe jako kluczowy element optymalizacji
Na to, jak sprawnie przebiega praca w magazynie, ogromny wpływ ma wyposażenie techniczne w postaci regałów magazynowych. Od aspektów funkcjonalnych, poprzez poziom wydajności, do współczynnika wykorzystania powierzchni obiektu, a co za tym idzie koszty operacyjne.
Optymalizacja procesów magazynowych zakłada wykorzystanie regałów dostosowanych do specyfiki pracy w danym przedsiębiorstwie. Na przykład regały wjezdne Drive-In czy przepływowe gwarantują wykorzystanie przestrzeni na poziomie 80%. Stąd cieszą się niesłabnącą popularnością w branży spożywczej, gdzie towary składowane są w kontrolowanej temperaturze, przez co koszt utrzymania jednego metra kwadratowego obiektu wzrasta. Niestety, poważnym ograniczeniem w obu przypadkach jest brak dostępu do każdej składowanej jednostki. Z odpowiedzią przychodzą systemy regałowe wysokiego składowania, które przy wdrożeniu odpowiedniego sprzętu do obsługi, przekładają się na wysoki współczynnik wykorzystania kubatury, przy optymalnym poziomie wydajności procesu.