Koszt budowy hali magazynowej
Na koszty wybudowania 1 mkw. magazynu wpływa wiele czynników – od docelowej powierzchni i wysokości obiektu, poprzez jego lokalizację, cenę gruntu czy technologię realizacji, do prac wykończeniowych i wdrożonego wyposażenia technicznego. Do uzyskanej sumy należy doliczyć koszt wyposażenia obiektu w regały, wózki widłowe, przenośniki czy też automatykę.
Potrzeby każdego projektu są inne – nie ma jednego, prostego sposobu na dokładne oszacowanie wydatków bez odniesienia do konkretnego obiektu. Na rynku istnieje wiele łatwych w użyciu narzędzi do szacowania kosztów budowy. Należy jednak pamiętać, że nie zastąpią one szczegółowego planu i sporządzanego na tej podstawie kosztorysu inwestycyjnego. Zapraszam do lektury najnowszego wpisu w naszym przewodniku logistycznym, z którego dowiecie się więcej na temat kosztów budowy hali magazynowej.
Czynniki wpływające na koszt budowy magazynu
Koszty budowy magazynu różnią się w zależności od tego, czy planujesz budowę standardowego obiektu czy też specjalizowanego, jak chłodnia czy magazyn o kontrolowanej wilgotności. Jak można sobie wyobrazić, budynki wymagające chłodzenia lub kontroli wilgotności będą bardziej zaangażowane technologicznie, a co za tym idzie droższe w realizacji. Kolejnym czynnikiem wpływającym na koszty jest wdrażane wyposażenie techniczne. Jeśli planujesz automatyzację przepływu materiałów wraz z robotyką i systemami przenośników, należy wziąć pod uwagę więcej czynników, niż w przypadku obiektów korzystających z tradycyjnych magazynów wyposażonych w regały paletowe i wózki widłowe. Dodatkowym czynnikiem determinującym koszt budowy magazynu jest materiał, z którego wykonany jest budynek. Obecnie nowoczesne obiekty logistyczne są konstruowane głównie ze stali i obudowane płytą warstwową.
Hala magazynowa stalowa – koszt budowy
Koszt budowy hali magazynowej stalowej to 1 500 netto za metr kwadratowy – od projektu do wykończenia. Analizując oferty producentów hal na konstrukcji stalowej można przyjąć, że jest to uśredniona kwota z jaką należy się liczyć przy realizacji standardowej inwestycji tego typu w 2020 roku.
Rzeczywista cena budowy metra kwadratowego magazynu jest uzależniona od szeregu czynników. Głównym parametrem determinującym koszt hali jest kubatura obiektu – im większa, tym nakłady inwestycyjne w przeliczeniu na metr będą wyższe. Wydatek będzie rósł wraz z koniecznością zastosowania: odpowiedniej izolacji i wentylacji, zaawansowanej instalacji ppoż koniecznej w magazynach wysokiego składowania, posadzki przenoszącej duże obciążenia czy rodzaju dachu, ilości słupów oraz doków – nawet do kwoty kilku milionów złotych.
Z kolei koszt budowy magazynu o powierzchni 200m2, wysokości słupów na poziomie 4 metrów i obudowie z blachy trapezowej, gdzie uwzględniamy takie składowe jak: projekt, montaż, transport, orynnowanie, dach dwuspadowy, świetliki oraz bramy przeładunkowe powinien zamknąć się w kwocie 100 000 zł netto. Przed wyborem wykonawcy należy dokładnie zweryfikować wszystkie parametry oferty. Przykładowo, cena płyty warstwowej wypełnionej styropianem oscyluje w okolicach 50 złotych za metr kwadratowy, gdzie metr kwadratowy płyty poliuretanowej jest niemal dwukrotnie wyższy.
Koszt budowy magazynu – wyposażenie
Podstawowym wyposażeniem niemal każdego magazynu są regały do składowania palet. O kosztach miejsca paletowego pisaliśmy już w naszym przewodniku logistycznym – tutaj. Jest to średnio powyżej 20 Euro. W ostatnim czasie, zagadnieniem budzącym najwięcej emocji w branży jest szeroko rozumiana logistyka e-commerce. Dlatego orientacyjną cenę wyposażenia obiektu w wózki przybliżymy Wam na podstawie modelowego magazynu obsługującego internetowy kanał sprzedaży. Przyjmujemy, że rozmawiamy o kosztach wyposażenia magazynu o powierzchni 2 400 m2, gdzie przechowywane jest ponad 600 indeksów na regałach wysokiego składowania, a kompletacja jest realizowana z poziomu podłogi – layout poniżej.
Przy założeniu, że zatrudniamy 10 osób na jednej zmianie, zapewnienie odpowiedniej wydolności systemu wymaga inwestycji w jedną maszynę typu Reach Truck oraz 6 elektrycznych wózków do transportu poziomego z podestem. Wysokiej jakości sprzęt to wydatek rzędu 350 000 zł. Możesz wybrać używane wózki widłowe z gwarancją – koszt będzie nawet trzykrotnie niższy.
Koszt automatyzacji przepływu materiałów w budowanym magazynie jest skorelowany ściśle z wybranym rozwiązaniem. Dla przykładu, 1 mb napędzanych przenośników rolkowych do palet to wydatek rzędu 2 000 euro, lżejsza wersja pozwalająca na transport pudełek i kartonów może być nawet dwukrotnie tańsza. Wybierając dostawcę automatyki magazynowej warto kierować się doświadczeniem projektowym partnera – kompetentny projektant jest w stanie zaproponować rozwiązanie mieszane, które może być kilkukrotnie tańsze.
Koszt budowy hali magazynowej – podsumowanie
Podczas opracowywania kosztorysu należy wziąć pod uwagę kilka rodzajów kosztów: koszty twarde, koszty miękkie, koszty operacyjne i koszty finansowania.
- Koszty twarde obejmują łatwo przewidywalne koszty, takie jak robocizna i materiały. Chociaż może wydawać się to łatwe do zaplanowania, ceny materiałów mogą się znacznie zmieniać w zależności od warunków środowiskowych i rynkowych.
- Koszty miękkie również mogą być trudne do oszacowania. Obejmują one pozwolenia, projekt architektoniczny, ubezpieczenie, inżynierię, podatki i inne. Koszty miękkie, a zwłaszcza koszty gruntu, mogą łatwo zniweczyć założenia projektowe, jeśli nie zostaną dokładnie zaplanowane.
- Koszty energii i eksploatacji mogą ostatecznie przekroczyć koszty budowy w całym okresie eksploatacji obiektu. Dlatego tak ważne jest, aby zespół projektowy przeprowadził zarówno analizę efektywności energetycznej, jak i analizę kosztów cyklu życia. Analizy te służą jako proces formalnego obliczania zwrotu z inwestycji.
- Wreszcie krytycznym czynnikiem wpływającym na koszty budowy magazynu jest sposób, w jaki właściciel zamierza sfinansować obiekt. Inwestorzy z reguły pożyczają pieniądze na budowę. Plan finansowy powinien obejmować dokładne oszacowanie przewidywanego kosztu i wartości budynku. Informacje te mają kluczowe znaczenie dla decyzji pożyczkodawcy o kredycie. Na żelazną rezerwę na nieprzewidziane wydatki należy przeznaczyć kwotę około 5% szacunkowych kosztów miękkich.
Specjalnie skonstruowane estymatory, kalkulatory on-line, mogą być przydatne do obliczenia przybliżonej, mocno szacunkowej ceny budowy hali, ale nie zastąpią doświadczonego kosztorysanta, który zapewnia rozwiązania o najlepszej wartości, minimalizujące koszty przy jednoczesnej maksymalizacji wartości. Planując budowę hali magazynowej, możesz skorzystać z doświadczenia projektowego Warehouse Development eXperts – projekt logistyczny (layout) obiektu przygotujemy dla Ciebie bezpłatnie.