Just in Time w logistyce
Just in Time to podstawowa zasada funkcjonowania wielu współczesnych przedsiębiorstw. W dobie nieustannie rozwijającej się branży logistycznej, powstaje coraz więcej technologii i rozwiązań usprawniających proces składowania i kompletacji. Wybudowanie i wyposażenie hali magazynowej jest kosztowne, dlatego przedsiębiorcy i inwestorzy dążą do uzyskania możliwie najbardziej zoptymalizowanej powierzchni niskim kosztem.
Naprzeciw ich potrzebom wychodzi koncepcja logistyczna Just in Time, która pozwala na maksymalne wykorzystanie powierzchni składowania. Z naszego przewodnika dowiesz się co to jest Just in Time, poznasz rys historyczny tej koncepcji oraz najważniejsze zalety – zapraszamy do lektury.
Co to jest Just in Time?
Just in Time to system poprawiający efektywność zarządzania produkcją. Poprawia płynność procesów produkcyjnych, magazynowych i generuje duże oszczędności związane z redukcją przetrzymywanych zapasów. Głównymi zaletami tego systemu są: redukcja czasu produkcji do minimum oraz mniejsza ilość zapasów w magazynie. W wielu firmach produkcyjnych zapasy są inwestycją i mogą generować wysokie koszty utrzymania, dlatego Just in Time cieszy się rosnącym zainteresowaniem.
Just in Time (w skrócie „JIT”), polega na synchronizacji łańcucha dostaw z magazynem i zakładem produkcyjnym. Optymalizacja pracy zakładu w modelu Just in Time polega na dostarczaniu odpowiedniej ilości surowców dokładnie w momencie gdy są one potrzebne. W tym systemie szacuje się zapotrzebowanie na towar wykorzystywany w procesie produkcyjnym, a następnie ustala jaka ilość materiałów jest niezbędna do uzyskania ciągłości produkcyjnej. W efekcie magazyn nigdy nie jest pusty lub przepełniony, a zakład produkuje tylko niezbędną w danym momencie ilość towaru.
System przed wdrożeniem wymaga dużych przygotowań. Przed implementacją należy przeprowadzić szeroko zakrojone analizy dotyczące procesów magazynowania i produkcji, a także ustalić nowe kryteria dotyczące wyboru dostawców. Ostatecznie, wdrożenie całego procesu pomimo możliwych trudności, jest bardzo opłacalne. Firmy które zaimplementowały system Just in Time notują wzrosty efektywności produkcji, a także niskie koszty utrzymania magazynów.
Geneza Just in Time
Twórcą koncepcji Just in Time jest Taiichi Ohno, który inspirował się technologiami stosowanymi w fabrykach Forda i rozwiązaniami wykorzystywanymi w amerykańskich firmach zajmujących się handlem detalicznym. Pierwszy raz, metoda Just in Time została wdrożona w latach 50-tych, przez Kiichiro Toyodę w zakładach Toyoty. Just in Time stało się dla Toyoty bardzo opłacalne, więc w ciągu kilku lat od pierwszego wdrożenia, wszystkie zakłady produkujące ich samochody działały według tego schematu. Wdrożenie „JIT” dało marce znaczą przewagę wśród konkurencji. Z upływem czasu Toyota zaczęła zalecać zastosowanie metody Just in Time także swoim dostawcom.
W momencie gdy Stany Zjednoczone zalała fala tanich i wysokiej jakości samochodów Toyoty, Amerykanie poddali analizie system w jakim pracuje fabryka Japończyków i okazał się on niezwykle wydajny. W efekcie, w roku 1987 aż 25% amerykańskich przedsiębiorstw pracowało według zasad koncepcji Just in Time.
Just in Time było rozwijane przez swojego twórcę jeszcze przez wiele lat po pierwszym wdrożeniu. Rozwój na podstawie analizy procesów „JIT” w pracujących zakładach umożliwił bardzo precyzyjne ustalanie terminów dostaw i uprościł wyliczanie zapotrzebowania produkcyjnego. Na podstawie Just in Time powstała metoda „Just in Sequence” która również sprawdza się w procesach produkcyjnych. Obie koncepcje znacznie skracają cykl dostaw, co w efekcie daje przedsiębiorcom wymierne korzyści.
Zalety Just in Time
Wdrażanie systemu Just in Time w zakładzie produkcyjnym może trwać nawet kilka lat. Tyle czasu pochłaniają w większości prace nad optymalizacją produkcji, a także wybór dostawców spełniających restrykcyjne wymogi dotyczące terminów dostaw. Pomimo kosztów, jakie niesie za sobą implementacja tego systemu, poprawnie zoptymalizowany zakład z czasem przynosi wiele zysków.
Zalety systemu Just in Time:
- Mniejsza powierzchnia produkcyjna i magazynowa – system Just in Time przewiduje produkcję towaru, na który w danym momencie istnieje zapotrzebowanie. Duży nacisk na optymalizację procesów produkcyjnych powoduje zmniejszenie powierzchni przeznaczonych na składowanie i produkcję. Wytwarzanie tylko tych produktów, na które jest zapotrzebowanie nie wymaga składowania tak dużej ilości surowca jak w przypadku standardowych rozwiązań logistycznych. Podobna zależność występuje w przypadku produkcji, ilość maszyn przeznaczonych do wytwarzana jest mniejsza, przez co hala produkcyjna może być mniejszych rozmiarów.
- Niższe koszty sterowania procesami produkcyjnymi – automatyzacja procesów produkcyjnych przyspiesza produkcję i zmniejsza ilość wymaganych pracowników odpowiedzialnych za m.in. przydzielanie zadań kompletacyjnych.
- Zoptymalizowany proces produkcyjny – schemat Just in Time znacznie przyspiesza cały proces produkcyjny od zamówienia, do jego wysyłki. Wiele procesów można zautomatyzować i przyspieszyć. W tym celu często wykorzystuje się system WMS zintegrowany z całym zakładem.
- Oszczędności – Just in Time generuje oszczędności z dwóch głównych źródeł. Mniejsza konstrukcja magazynu i hali produkcyjnej jest tańsza w budowie i utrzymaniu. Automatyzacja procesów produkcyjnych i magazynowych zmniejsza wymaganą liczbę pracowników.
- Ciągłe doskonalenie systemu – koncepcja „JIT” jest nastawiona na doskonalenie procesów i podnoszenie kompetencji pracowników. Technologia intralogistyczna szybko się rozwija, cały czas powstają nowe systemy i rozwiązania usprawniające pracę magazynu i produkcji.
Just in Time w magazynie – podsumowanie
Zastosowanie w zakładzie systemu Just in Time, wywiera duży wpływ na pracę magazynu. Najkorzystniej jest projektować działanie „JIT”, kiedy zakład jest jeszcze na etapie projektu. W ten sposób przedsiębiorca dużo oszczędzi na budowie zakładu. Magazyny projektowane w systemie „JIT” mają mniejszą powierzchnię i są tańsze w utrzymaniu. Ponieważ do magazynu dociera jedynie niezbędny towar, wymagana powierzchnia przeznaczona na składowanie jest mniejsza. Na etapie projektu warto również zapoznać się z różnymi systemami składowania i z pomocą projektanta logistyka zdecydować który z nich najbardziej pasuje do charakterystyki składowanego towaru. W WDX zajmujemy się projektowaniem systemów logistycznych.