Palety
Paleta jest najpowszechniej stosowanym nośnikiem przeznaczonym do składowania i transportowania towarów w przestrzeniach magazynowych. Bez palet trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie współczesnych obiektów logistycznych oraz przemysłowych. Wydajny i bezpieczny transport jest dziś oparty na ładunkach spaletyzowanych.
Do czego służą palety oraz w jaki sposób ich jakość wpływa na bezpieczeństwo towaru w całym łańcuchu dostaw? Jakie są najpopularniejsze rodzaje palet dostępne na rynku, jak bezpiecznie przechowywać towary i dbać o środowisko naturalne – o tym wszystkim w przewodniku logistycznym WDX.
Do czego służy paleta?
Palety – mimo swojej prostej konstrukcji – są jednym z elementów, bez których trudno wyobrazić sobie transport towarów oraz ich przechowywanie w obiektach produkcyjnych i magazynowych. Palety służą przede wszystkim do bezpiecznego składowania produktów oraz umożliwiają efektywne transportowanie go w obrębie magazynu, a także poza nim.
Wykorzystanie palet w łańcuchu dostaw znacząco skraca czas załadunku i rozładunku, poprawia warunki pracy i bezpieczeństwa, redukuje przestrzeń składowania produktów, a także zabezpiecza je przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas magazynowania i transportu. Ze względu na możliwość grupowania produktów w większe jednostki ładunkowe palety przyczyniają się także do redukcji kosztów magazynowych i usprawnienia procesów logistycznych.
Dzięki optymalnie zaprojektowanej konstrukcji, palety zapewniają precyzyjnie określone parametry załadunku oraz gabaryty, które pozwalają na wygodne piętrowanie i transportowanie za pomocą wózków widłowych. Standardowa europaleta pozwala na składowanie ładunków o masie do 1000 kg, a jej wymiary wynoszą 1200 x 800 mm.
Rodzaje palet
Zdecydowanie najpopularniejszym nośnikiem są palety drewniane, które łączą optymalne parametry wytrzymałościowe, niską cenę zakupu oraz użyteczność. Zaletą palet drewnianych jest także możliwość poddania ich naprawie i recyklingowi.
Palety drewniane coraz częściej zastępowane są przez ich plastikowe odpowiedniki. Palety plastikowe wyróżnia wyższa wytrzymałość i trwałość tworzywa sztucznego, brak retencji wody, niższa waga, łatwiejsze utrzymanie w czystości oraz możliwość poddania recyklingowi.
Inną popularną grupą są palety metalowe – najczęściej wykonane z aluminium. Nośniki te najczęściej spotkać można w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Metalowa paleta zapewnia możliwość zachowania o wiele większej higieny podczas transportu. Poza tym są stosunkowo lekkie i odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Jakość palety a bezpieczeństwo towaru
Chcąc zapewnić możliwie najwyższy poziom bezpieczeństwa towaru, należy nie tylko dobrać odpowiedni rodzaj palety do cech towaru i specyfiki łańcucha dostaw, ale także zweryfikować jej jakość. Każda paleta dopuszczona do eksploatacji musi przejść kontrolę oraz zachować projektowane parametry materiałowe.
Niedostateczna jakość palety może przyczynić się do nadmiernej absorpcji wody, która doprowadzi do ograniczenia jej nośności lub nie zapewni odpowiedniej wytrzymałości mechanicznej, powodując uszkodzenie palety oraz składowanego na niej towaru podczas magazynowania i transportu. Wysokiej jakości paleta gwarantuje zachowanie jak najwyższej efektywności dostawy, redukcję uszkodzeń produktu, a także wpłynie na bezpieczeństwo pracy magazynierów. Palety mogą być składowane na regałach magazynowych.
Palety w wersji eko – czy to możliwe? Podsumowanie
Coraz więcej przedsiębiorstw aktywnie odpowiada na wyzwania, z jakimi przychodzi się nam dziś mierzyć. Zielona logistyka zostaje wpisana na stałe w strategię rozwoju nowoczesnych firm. Jakie palety będą najbardziej ekologiczne? Dostawcy proponują rozwiązania wyprodukowane z włókna drzewnego czy też papieru. Należy zaznaczyć, że standardowe palety najczęściej są wykonane z drewna pochodzącego z recyklingu, a równie ważne jest świadome podejście do całego procesu magazynowania – np. zastosowanie baterii litowo-jonowych do wózków widłowych.
Odpowiadając wprost na pytanie – możliwe jest wykorzystanie palet w wersji eko! Możliwe i powinno stanowić jeden z elementów wdrożonej strategii zrównoważonego rozwoju każdej firmy. Dziś jest to ważniejsze niż było kiedykolwiek wcześniej!