Nowoczesny magazyn
Nowoczesny magazyn to efekt gwałtownej transformacji obserwowanej w obszarze logistyki wewnętrznej. Zwiększenie udziału e-commerce w ogólnym poziomie sprzedaży, a także częste braki powierzchni lub niewystarczająca pojemność powodują, że obiekty logistyczne są zmuszone wdrażać nowe technologie, aby zaspokoić popyt na towary i zapewniać coraz krótszy czas dostawy. Cechą charakterystyczną nowoczesnych magazynów jest elastyczność. Aby ją osiągnąć, a także zwiększyć oszczędności i wydajność, coraz więcej magazynów dostosowuje się do trendów i podąża w kierunku automatyzacji.
W wielu przypadkach zwykłe przestrzenie magazynowe przekształciły się w centra dystrybucyjne, które stanowią zaawansowane technologicznie obiekty logistyczne zaprojektowane w celu optymalizacji łańcuchów dostaw w coraz szybciej ewoluującym środowisku biznesowym.
Czym jest współcześnie nowoczesny magazyn, jakie pełni funkcje, jak go wyposażyć i efektywnie zarządzać? Zapraszamy do lektury!
Funkcje nowoczesnego magazynu w obliczu wyzwań współczesnej logistyki
O uniwersalnych funkcjach magazynu pisaliśmy już w odrębnym artykule. Funkcje nowoczesnego magazynu zasadniczo od nich nie odbiegają, różni je natomiast czas i sposób ich realizacji. Aby stworzyć elastyczne i solidne łańcuchy dostaw, nowoczesne magazyny wprowadzają zmiany, które obejmują kilka podstawowych elementów, takich jak wzrost automatyzacji, wdrożenie technologii IoT, czy wprowadzenie rozwiązań proekologicznych.
Operacje, które w „analogowym” magazynie przebiegały ręcznie lub przy użyciu prostych narzędzi i urządzeń, w nowoczesnym magazynie są realizowane przy użyciu najnowszej technologii. Zaliczamy do niej między innymi: zwiększoną automatyzację, zaawansowane systemy zarządzania, decyzyjność w oparciu o analizę danych w czasie rzeczywistym.
Wyposażenie nowoczesnego magazynu – popularne technologie
Technologia we wszystkich sektorach gospodarki rozwija się w błyskawicznie. Magazyny również muszą być wyposażone w technologie, które pozwolą im nadążyć za produkcją i popytem konsumentów. Nowoczesny magazyn jest zautomatyzowany w celu zwiększenia produktywności, wydajności i dokładności, a wdrażane rozwiązania zapewniają elastyczność operacyjną pracownikom i procesom przez nich realizowanym.
W skład wyposażenia nowoczesnego magazynu wchodzą między innymi:
- Zautomatyzowane narzędzia do kompletacji – czasy kompletacji obarczonej dużym ryzykiem błędu odeszły już w przeszłość. Obecnie magazyny mogą dokonywać niemal idealnej i szybkiej kompletacji. Istnieje wiele różnych narzędzi, które można wykorzystać do usprawnienia procedur kompletacji, takich jak automatyczne komisjonowanie głosowe, kompletacja zamówień zrobotyzowanych czy pick-to-light. Technologie te wykorzystują również najnowocześniejsze opcje kodów kreskowych, które bezproblemowo integrują się z wybranym oprogramowaniem do zarządzania, zapewniając najszybsze i najdokładniejsze zautomatyzowane raportowanie.
- Oprogramowanie do zarządzania magazynem – wspomniane powyżej oprogramowanie, to nic innego, jak WMS. Jest to kompleksowy system informatyczny, gromadzący wszystkie ważne dane na jednej platformie, do której mogą łatwo uzyskać dostęp zarówno pracownicy, jak i wybrani i upoważnieni członkowie łańcucha dostaw.
- Pojazdy autonomiczne AGV i AMR – zasadniczo przyspieszają proces magazynowania i pobierania dzięki pełnej integracji z magazynem. Integralność strukturalna pojazdów AGV i AMR ewoluuje wraz z postępem technologicznym, ale nawet modele, które są dostępne na rynku od jakiegoś czasu, okazały się bezpieczniejsze i zapewniają szybszy zwrot z inwestycji niż praca fizyczna.
- Internet Rzeczy (IoT) – jest raczej nadrzędną koncepcją niż pojedynczą technologią, ale jest regularnie wdrażany w najefektywniejszych inteligentnych magazynach na świecie. IoT jest wykorzystywany do sterowania mnóstwem procesów, zarówno automatycznych, jak i ręcznych, może zoptymalizować wszystkie procesy, tak aby ich dane były przechowywane w jednej, łatwo dostępnej sieci. Pomaga zoptymalizować procedury kontroli zapasów w magazynie, planowanie pracy i zapewnić szybszą realizację zamówień.
- Systemy AS/RS – zautomatyzowane systemy przechowywania i wyszukiwania istnieją już od dawna, ale dopiero teraz zyskują na popularności, bo do tej pory wydawały się drogie, nieelastyczne i niezgrabne. Obecnie oferują wszystkie swoje możliwości, jakimi są zmniejszone koszty, modułowość i oczywiście zwiększona dokładność.
- Coboty lub inaczej roboty współpracujące – pełna automatyzacja nie zawsze jest możliwa lub nawet uzasadniona, dlatego coraz więcej magazynów korzysta z robotów współpracujących. Pozwalają one magazynom zachować wiele procesów i projektów infrastruktury w stanie nienaruszonym, jednocześnie korzystając ze zoptymalizowanego przepływu pracy zapewnianego przez w pełni autonomiczne elementy.
- Automatyczna kontrola zapasów – systemy te eliminują żmudną pracę, domysły i dodatkowy czas na tradycyjną kontrolę zapasów. Większość tych systemów jest zbudowana tak, aby automatycznie zliczać zapasy i dostarczać zsyntetyzowane dane w celu bardzo dokładnego i szybkiego raportowania w czasie rzeczywistym, do którego można uzyskać zdalny dostęp.
Zarządzanie nowoczesnym magazynem
Celem zarządzania magazynem w ogóle, jest spowodowanie, żeby wszystkie działania w magazynie były dobrze zorganizowane, zarządzane i utrzymywane. „Ręczna” realizacja tych celów jest obarczona wysokim ryzkiem błędu, dlatego nowoczesne magazyny są oparte na nowoczesnych technologiach również w zakresie zarządzania nimi. Stąd wzięła się taka mnogość programów do zarządzania magazynami (WMS, ERP itp.). Co one nam dają? Systemy zarządzania w nowoczesnym magazynie posiadają wiele opcji, do najważniejszych z nich należą:
- usystematyzowane i inteligentne zarządzanie zapasami,
- zarządzanie w czasie rzeczywistym zamówieniami,
- zarządzanie operacjami magazynowymi,
- zautomatyzowanie przepływu pracy oraz procesów magazynowych,
- dokładne i miarodajne raportowanie.
Wykorzystanie systemów zarządzania magazynem doskonale uzupełnia inne zautomatyzowane elementy, a w wielu przypadkach jest wręcz wymagane do zapewnienia właściwej realizacji zamówień.
Sprawdź koniecznie – Magazyn automatyczny Q.
Jak wygląda praca w nowoczesnym magazynie?
Magazynowanie w uproszczeniu polega na przyjmowaniu, składowaniu, kompletacji, pakowaniu i wysyłce towarów. Przyjęcie to operacja, która obejmuje przypisanie ciężarówek do doków oraz zaplanowanie i wykonanie czynności rozładunkowych. Składowanie to czynność polegająca na umieszczeniu produktu lub materiału w magazynie. Ta czynność obejmuje działania związane z obsługą materiałów weryfikujące lokalizację i rozmieszczenie produktu. To także przemieszczanie towarów z obszaru rozładunku do wyznaczonego miejsca i umieszczanie w odpowiedniej lokalizacji magazynowej. Kompletacja to przygotowywanie zamówień. Jest uważana za kluczową i najbardziej pracochłonną i kosztowną czynność w magazynie. Wreszcie wysyłka, która obejmuje planowanie i przydzielanie ciężarówek do doków, pakowanie po pobraniu i załadunek ciężarówek.
Należy podkreślić, że wszystkie magazyny – od tych całkiem manualnych po te o wysokim współczynniku zautomatyzowania, podstawowe czynności wymienione powyżej mają takie same. Dlatego specjaliści ds. logistyki i magazynowania powinni skupić się na usprawnieniu tych podstawowych czynności magazynowych, aby uzyskać lepszą wydajność i efektywność swoich operacji logistycznych. I temu właśnie służą systemy zarządzania wdrażane w nowoczesnych magazynach.
Próba definicji nowoczesnego magazynu – podsumowanie
Wysokie oczekiwania klientów wraz z dynamicznym rozwojem handlu elektronicznego spowodowały wiele zakłóceń w łańcuchu dostaw – także w magazynach i centrach dystrybucyjnych.
Aby je zniwelować i zapobiec w przyszłości, nowoczesne magazyny podążają za trendami technologicznymi, aby osiągnąć sukces operacyjny. Na czele tych zmian stoi automatyzacja i zaawansowana technologia. Dotychczasowe oprogramowanie, sprzęt, urządzenia obsługa towarów i systemy automatyzacji spotykają się z nowszymi, innowacyjnymi technologiami, takimi jak drony, czytniki optyczne, rzeczywistość rozszerzona, urządzenia mobilne, roboty itp.
Obecnie nowoczesne magazyny są dostosowywane do obsługi mniejszych zamówień z częstszą wysyłką. Konieczność takich zmian wygenerowana przez oczekiwania klientów, całkowicie zmienia sposób podejścia do operacji kompletacyjnych, a także wymusza takie zaprojektowanie magazynów, aby zapewnić utrzymanie wydajności na wymaganym poziomie. Skoro o poziomie mowa, cechą charakterystyczną nowoczesnego magazynu jest również jego wysokość. Nowoczesny magazyn jest wielokrotnie wyższy niż jego „analogowy” poprzednik.
Ale jest też dobra informacja dla posiadaczy magazynów, którzy nie chcą lub nie mogą podążać za wszystkimi, niejednokrotnie kosztownymi trendami magazynowymi – nie muszą przeprowadzać kompleksowego remontu swojego magazynu, czy budować nowego, aby uczynić go inteligentniejszym i wydajniejszym. Mogą za to korzystając z opinii ekspertów WDX i wprowadzić technologie, które mają sens i prawdziwą wartość dla ich firmy i wszystkich jej procesów. Wtedy przekonają się, że każdy magazyn może stać się nowoczesnym magazynem.
Sprawdź – Automatyka magazynowa w ofercie WDX.