Integrator systemów automatyki – jak wybrać?
Do niedawna integracja systemów automatycznych kojarzona była przede wszystkim z liniami produkcyjnymi w dużych zakładach przemysłowych. Rosnąca dynamika dystrybucji towarów wymogła na firmach szybkie przekształcenie i modernizację procesów w obszarze magazynowania – automatyka zaczęła na dobre wkraczać do logistyki wewnętrznej. Pojawiło się zapotrzebowanie na integratorów systemów automatyki spowodowane mnogością ofertowanych na rynku urządzeń i rozwiązań technologicznych oraz związanym z tym trudem wyboru.
Przedsiębiorcy zastanawiają się nad tym, czy lepiej współpracować z integratorem czy z bezpośrednio producentami? Jak wygląda współpraca z integratorem automatyki? Jak wybrać sprawdzonego partnera technologicznego? I pytanie podstawowe: Czy w ogóle warto współpracować z integratorem automatyki? Na ostatnie pytanie z pewnością możemy odpowiedzieć twierdząco – doświadczeni inżynierowie wnoszą dogłębne zrozumienie technologii i wiedzę specjalistyczną, które umożliwiają sprawne zrealizowanie każdego projektu.
Sprawdź: Automatyka magazynowa w ofercie WDX.
Integracja systemów automatyki przemysłowej – czyli co?
Integrator systemów automatyki przemysłowej to zespół ekspertów, którzy potrafią sprawić, że różne wersje sprzętu, oprogramowania oraz technologii i przepływu pracy będą współpracować ze sobą.
Ich praca polega to na łączeniu kilku podsystemów, w taki sposób, aby działały razem jako jeden wydajny system. Nazwa ta może odnosić się do integratorów wyłącznie sprzętu, lecz często muszą oni również współpracować z integratorami oprogramowania – z uwagi na to, że to właśnie oprogramowanie pozwala urządzeniom komunikować się ze sobą, a także zbierać dane i tworzyć raporty.
Firmy zajmujące się produkcją przemysłową zatrudniają integratorów systemów, aby wypełnić luki między maszynami i stworzyć wydajniejszy i bardziej produktywny proces z istniejących operacji.
Wyspecjalizowani integratorzy systemów zautomatyzowanych obejmują inżynierów systemów komputerowych, informatycznych, produkcyjnych i robotyki. Te wyspecjalizowane stanowiska oznaczają, że bez względu na to, jaki rodzaj zautomatyzowanego systemu jest wymagany, odpowiednio dobrany zespół może wykonać pracę.
Sprawdź zintegrowany system automatycznego magazynowania zaprojektowany i produkowany przez WDX:
Rola integratora automatyki w zarządzaniu projektem
Rolę integratora systemów można porównać do pracy kierownika projektu, który nadzoruje i zarządza komunikacją między różnymi komponentami wdrożenia. Jednak zamiast zarządzać ludźmi i tworzyć funkcjonalny zespół, który może skutecznie prowadzić projekt, integrator systemów zarządza maszynami i scala je, tworząc zintegrowany technologicznie zespół sprzętu, który skutecznie wykonuje swoją pracę.
Wdrożenie takiego projektu wymaga starannego planowania i przeglądu, a nadrzędnym celem jest zapewnienie, aby wszystkie wersje sprzętu oraz oprogramowania automatyki działały tak wydajnie, jak to tylko możliwe. Integratorzy automatyzacji mogą zoptymalizować działania praktycznie każdej organizacji lub firmy, w której wykorzystuje się automatyzację. Zatrudniają ich głównie firmy działające w sektorach realizacji zamówień, magazynowania i produkcji.
Jak więc wygląda praca integratora automatyki?
Niezależnie od tego, czy do projektu włączysz integratora już na pierwszym etapie czy kolejnych, większość projektów będzie obejmowała cztery kluczowe fazy:
- analiza – na tym etapie następuje przegląd wszystkich istotnych danych, w celu zrozumienia wyzwań stojących przed firmą i jej cele biznesowe. Analiza ta określi kierunek i pożądane wyniki wymaganego systemu lub projektu,
- projektowanie – powtarzalny i oparty na współpracy proces, w którym system jest zaprojektowany tak, aby wykorzystywał najlepsze procesy i technologie,
- realizacja – gdy projekt zostanie wykonany, następuje wdrożenie obejmujące dokumentację, testowanie, kontrolę zmian, planowanie i przekazanie,
- wsparcie – jest to najdłuższa faza procesu projektowania konstrukcji tylko dlatego, że trwa do momentu wycofania obiektu lub systemu z eksploatacji. Zazwyczaj obejmuje konserwację systemu, audyty, aktualizacje, poprawki i ewentualne przebudowy zgodnie z wymaganiami.
Zwykle zaleca się jak najwcześniejsze włączenie integratora automatyzacji, aby uzyskać najlepsze wyniki – najlepiej już w fazie analizy – tak, aby miał on możliwość kształtowania projektu od samego początku. Dzięki temu w efekcie zminimalizujesz potrzebę zmian w projekcie i zwiększysz szanse na wcześniejsze jego ukończenie.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze integratora systemów automatyki
Jednym z najbardziej krytycznych, niematerialnych elementów, które wnosi integrator automatyki, jest umiejętność zarządzania projektami. Drugim niematerialnym składnikiem, który zapewnia, jest wiedza fachowa. Specjalistyczna wiedza w zakresie obsługi materiałów i zarządzania projektami determinuje to, czego należy oczekiwać od integratora automatyki przed, w trakcie i po instalacji.
Przed realizacją – integrator sporządzi szczegółowy zakres prac. Dokument ten pozwala użytkownikom końcowym dokładnie wiedzieć, czego powinni się spodziewać. Integrator wyznaczy również zakres prac wszystkim dostawcom komponentów, takim jak producent przenośników, aby mieli szansę na zaprezentowanie najlepszego rozwiązania swojej części projektu. W wielu przypadkach dostawcy komponentów będą musieli oferować szeroką gamę modeli, aby system działał bez zarzutu. Na przykład dostawca przenośników może być zobowiązany do dostarczenia przenośników indeksujących, przenośników taśmowych czy przenośników rolkowych. Wszystkie te szczegóły są dopracowywane w fazie początkowej.
Podczas realizacji – po ustaleniu układu i złożeniu zamówień integrator i dostawcy komponentów przechodzą proces zatwierdzania. Standardem w tej fazie jest dalsze dostosowywanie układu, zanim układ zostanie zatwierdzony. Od tego momentu integrator będzie współpracował ze wszystkimi stronami, aby upewnić się, że wszystkie terminy i zobowiązania są dotrzymane. Na tym etapie wiedza integratora w zakresie obsługi materiałów i zarządzania projektami ma kluczowe znaczenie. Najważniejsze komponenty zostaną uruchomione i rygorystycznie skontrolowane i przetestowane, zostanie również dodane oprogramowanie. Na koniec po wykonaniu wszystkich tych działań, system zostanie zainstalowany u użytkownika końcowego.
Po realizacji – praca integratora, mimo zakończenia instalacji, nadal nie jest w pełni zakończona. System zostanie poddany szeroko zakrojonemu okresowi testów, po którym zostanie poddany debugowaniu.
Integrator zazwyczaj oferuje również użytkownikom szkolenia z nowych maszyn i uczy ich prawidłowego utrzymania linii. Ponadto, wielu integratorów systemów automatycznych pomaga w stworzeniu i wdrożeniu programu części zamiennych.
Integracja automatyki z WDX – podsumowanie
Niezależnie od tego, czy Twój projekt wymaga pojedynczej maszyny, czy systemu obejmującego cały magazyn, WDX jest cenionym partnerem w dziedzinie integracji technologicznej. Nasi inżynierowie należą do najbardziej utalentowanych i wnikliwych w branży, a jako konstruktorzy maszyn posiadamy pierwszorzędne kwalifikacje.
Jako integrator systemów automatyki i inżynierii, świadczymy usługi w zakresie projektowania, konfiguracji, budowy i wdrażania systemów, które usprawniają procesy, zwiększają moce oraz poprawiają jakość i spójność. Nasz zespół ekspertów ściśle współpracuje z klientami, aby określić zakres projektu, wyjaśnić cele, ustalić wymagania, zaplanować harmonogram i budżet. Kierownicy projektów planują zadania, nadzorują postępy oraz monitorują rezultaty i kamienie milowe. Zatrudniamy inżynierów z doświadczeniem w systemach mechanicznych, elektrycznych, hydraulicznych i pneumatycznych, a do modelowania i symulacji wykorzystujemy narzędzia CAD i zaawansowane pakiety oprogramowania inżynierskiego.
Nasze strategie automatyzacji są zaprojektowane tak, aby sprostać obecnym i prognozowanym wymaganiom, a jednocześnie są na tyle elastyczne, że można je dostosowywać do zamierzonych lub nie, koniecznych zmian. Wykorzystujemy zarówno najnowocześniejsze, jak i dojrzałe technologie w oparciu o specyficzne wymagania projektowe.
Nasze usługi obejmują produkcję i montaż, a także pełne testy funkcjonalne i kompleksowy pakiet dokumentacji. Oferujemy usługi instalacji i uruchamiania oraz zapewniamy wsparcie techniczne i serwis w terenie na każdym poziomie, jaki jest potrzebny.
WDX to producent regałów magazynowych oraz wiodący dostawca wózków widłowych – możemy dostarczyć Ci system wysokiego składowania „pod klucz”.