Zasieki magazynowe – przewodnik po logistyce wewnętrznej
Magazyn to obiekt, w którym składuje się zapasy, tu również zachodzą ważne procesy – przyjęcie towaru, składowanie, kompletacja oraz wydanie go. Aby ta praca przebiegała sprawnie i efektywnie, korzysta się z określonych urządzeń intralogistycznych. Są to zarówno maszyny transportu bliskiego – wózki widłowe czy wózki paletowe, a także wyposażenie techniczne do składowania, między innymi regały, wieszaki, stojaki czy zasieki magazynowe.
Dziś dowiemy się czym są zasieki magazynowe, poznamy ich rodzaje, a następnie określimy gdzie się je wykorzystuje i gdzie sprawdzają się najlepiej. Zapraszamy do lektury.
Zasieki magazynowe – definicja
Urządzenia przestrzenne jakimi są zasieki magazynowe to pionowe przegrody typu półotwartego, przymocowane do powierzchni posadzki magazynu czasowo lub na stałe, niepołączone z górną powierzchnią, np. sufitem. Najczęściej mają postać pionowych ścian oporowych, litych lub ażurowych, które zapobiegają rozsypaniu się bądź przemieszaniu zapasów magazynowanych, które znajdują się bezpośrednio obok siebie. Konstrukcje te zabezpieczają także ładunki przed samoczynnym rozsuwaniem się.
Rodzaje zasieków magazynowych
Ze względu na wykorzystane elementy konstrukcyjne, wyróżniamy następujące rodzaje zasieków magazynowych:
- jednokomorowe dwustronne – posiadają przynajmniej dwie przegrody stanowiące przeszkodę dla składowanych między nimi ładunków, dają swobodny dostęp do ładunku z dwóch stron,
- jednokomorowe jednostronne – składają się przynajmniej z dwóch przegród oraz jednej pionowej ściany z tyłu, ograniczającej dostęp do ładunku; dojście do składowanego materiału znajduje się tylko z jednej strony,
- wielokomorowe dwurzędowe – mają przynajmniej trzy przegrody i jedną pionową ścianę pośrodku, dają możliwość dostępu do składowanych towarów z dwóch stron, a materiały są składowane w dwóch rzędach,
- wielokomorowe jednorzędowe jednostronne – zbudowane przynajmniej z trzech przegród, na końcu których z jednej strony znajduje się ściana ograniczająca, przez to dojście do ładunku jest możliwe z jednej strony,
- zasieki specjalizowane – wyposażone w elementy, które chronią towary składowane luzem przed stratami jakościowymi, ilościowymi oraz czynnikami zewnętrznymi, dodatkowo pomagają uniemożliwić dostęp do nich osobom nieupoważnionym; do takich towarów należą np. biżuteria lub amunicja.
Zobacz w przewodniku WDX – Przegląd urządzeń do składowania.
Gdzie stosujemy zasieki magazynowe?
Na prawidłowe warunki magazynowania ładunków oczywisty wpływ ma dobór odpowiedniego urządzenia do składowania, uzależnionego od rodzaju asortymentu. Przy pracach związanych z ładunkami masowymi, lecz drobnymi i sypkimi albo przy kawałkowanych lub bryłowych kruszywach warto rozważyć budowę zasieków magazynowych. Posiadają szereg oczywistych zalet, takich jak niskie koszty instalacji czy swobodny dostęp do przechowywanego ładunku, jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że okażą się szczególnie przydatne tylko przy określonych rodzajach materiałów przechowywanych luzem.
Jeżeli jesteś zainteresowany innymi systemami składowania lub zastanawiasz się jakie urządzenia magazynowe wybrać, by zoptymalizować pracę w Twoim magazynie – zapraszamy do kontaktu. Posiadamy w ofercie bogaty wybór urządzeń wyposażenia technicznego.