Kim jest i czym zajmuje się order picker w magazynie
Znaczenie order pickera we współczesnych obiektach logistycznych jest coraz większe – kluczowe w magazynach obsługujących internetowy kanał sprzedaży czy też rozproszoną sieć dystrybucji. Dziś w przewodniku logistycznym WDX skupimy się na roli, jaką odgrywa order picker. Kim jest, czy magazyn mógłby funkcjonować bez niego, jakie uprawnienia należy mieć, by podjąć pracę na tym stanowisku – o tym w poniższym wpisie.
Order picking – na czym polega?
Gdyby dosłownie tłumaczyć pojęcie order picking brzmiałoby ono zbieranie zamówienia. Omawiany proces to szereg czynności realizowanych w magazynie, które w swojej złożoności wymagają precyzji i dynamiki, by finalnie konkretny produkt, w ściśle określonym czasie mógł trafić w ręce odbiorcy.
Zacznijmy od tego, że stosowane są dwa podstawowe schematy działania w zakresie order pickingu.
Pierwszy, dynamiczny, wymagający inicjatywy i doświadczenia pracownika nazywany działaniem człowiek do towaru. W tym sposobie pracownik porusza się pomiędzy strefami w hali magazynowej – składowania, kompletacji, wysyłki – realizując kolejne etapy order pickingu. W celu usprawnienia pracy i zapobiegania ewentualnym pomyłkom, wykorzystywane są wózki widłowe, skanery, słuchawki czy system WMS.
Drugi sposób – nazywany statycznym, polega do dostarczeniu pracownikowi określonego towaru, który ten przygotowuje do dalszej podróży. Bardzo często miejscem, z którego ów produkt zostaje pobierany jest transporter rolkowy lub taśmowy. Ten rodzaj order pickingu nazywany jest także działaniem towar do człowieka.
Wszystko co musisz wiedzieć o pracy order pickera
Jeszcze dekadę temu praca magazyniera była kojarzona jedynie z obsługą wózka widłowego i dość monotonnym schematem działania. Dziś, gdy logistyka tak dynamicznie funkcjonuje w niemal każdej dziedzinie naszego życia, praca komisjonerów to szereg wyzwań i coraz wyższych kompetencji.
Omawiając zawód order pickera warto zacząć od określenia zakresu jego obowiązków.
Pierwszą, najważniejszą aktywnością, jaką musi podjąć pracownik – order picker to pobranie ze strefy składowania odpowiedniego produktu i skompletowanie go. Warto zwrócić uwagę, iż w dobie sklepów internetowych i rozwoju branży e-commerce towary, które są przygotowywane finalnie do wysyłki mogą mieć bardzo zróżnicowane gabaryty – od drobnicy, którą przechowuje się na regałach półkowych, po produkty, których rozmiar wymaga składowania jedynie na paletach. Orientacja w przestrzeni magazynowej, dokładność i doskonałe umiejętności planowania to cechy, które znacznie ułatwiają pracę komisjonera.
Kolejny etap order pickingu to pakowanie i oznaczanie odpowiednim dokumentem.
Dodatkowym aspektem, bez którego wysyłka nie powinna mieć miejsca jest kontrola zarówno jakości, zawartości zamówienia, jak i adresu wysyłki. Takie działania nie tylko zapobiegają reklamacjom związanym ze stanem produktu, ale też gwarantują, że trafi on w odpowiednie miejsce. Po weryfikacji następuje etykietowanie i przygotowanie dokumentacji do wysyłki.
Warto także zaznaczyć, że w przypadku niewielkiej ilości obsługiwanych indeksów, sporządzanie specyfikacji i pism może odbywać się ręcznie – order picker na bieżąco wprowadza do systemu dane potwierdzające wysyłkę. Jeśli natomiast towarów jest dużo, warto pokusić się o system, który usystematyzuje towary i operacyjnie wyeliminuje ryzyko pomyłek.
Order picker – preferowane umiejętności
O tym, czym zajmuje się order picker już napisaliśmy, teraz warto wspomnieć, jakie cechy i umiejętności powinien posiadać kandydat na to stanowisko.
Przede wszystkim osoba zainteresowana pracą komisjonera powinna być samodzielna, energiczna i dokładna. W przypadku wdrożonego schematu człowiek do towaru pracownik na tym stanowisku musi podejmować działania pewnie i dynamicznie. Ważna jest także znajomość poszczególnych stref magazynu, by nie tracić czasu na poszukiwania kompletowanych produktów. Sprawność fizyczna i chęć doskonalenia się w zakresie nowych technologii wspomagających działania logistyczne także są niezbędne.
Preferowane może być posiadanie uprawnień do obsługi wózków magazynowych, a także pozwolenie do pracy na wysokościach.
Metody pracy order pickera
Najważniejszym etapem pracy order pickera jest kompletacja. Czynność pozornie prosta, ale przy zróżnicowanych rozmiarach pobieranych produktów, rozmiarach hal magazynowych, zasobów zarówno personalnych, jak i finansowych, należy skupić się na metodzie, która zapewni płynną i bezbłędną realizację.
Poniżej 6 najpopularniejszych metod kompletacji:
- Kompletacja pojedynczych zamówień – idealna w przypadku mniejszych magazynów, trudno tu o pomyłkę ponieważ order picker skupia się na 1 typie asortymentu, ta metoda jest też najbardziej czasochłonna.
- Kompletacja wsadowa – to najbardziej wydajny sposób pobierania indeksów. Trasa, jaką musi pokonać order picker jest maksymalnie skrócona, a co za tym idzie, kilka zamówień może być kompletowanych znacznie szybciej.
- Pick and Pass – czyli wybierz i przekaż, opiera się na bliskiej współpracy kilku osób z różnych stref magazynowych, które pobierają towary ze swojej strefy i przekazują je dalej do pakowania.
- Kompletacja strefowa – często wykorzystywana w dużych magazynach, w których składowanych jest mnóstwo towarów. Najczęściej łączona jest z metodą Pick and Pass.
- Kompletacja klastrowa – wykorzystuje się tu dodatkowe urządzenia intralogistyczne: transportery, karuzele, a także wózki kompletacyjne.
- Kompletacja falowa – pracownicy pobierają produkty z każdej strefy jednocześnie, co znacznie skraca czas pracy, ale wymaga zarazem większej kontroli przy sortowaniu i pakowaniu.
Nie istnieje definicja określająca, jaki sposób będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twojej firmy. Warto poddać analizie to, ile indeksów znajduje się w magazynie, ilu mamy pracowników oraz czy jest szansa na wdrożenie urządzeń, które ten proces mogą przyspieszyć. A o urządzeniach i technologii wspierającej order picking przeczytasz poniżej.
Technologia wspierająca pracę order pickera
Doświadczenie i wiedza order pickera to kwestie bezcenne. Gwarantują one płynną, bezpieczną i bezbłędną realizację wyznaczonych celów. Warto jednak ów proces usprawniać, zwłaszcza, gdy dostępnych jest mnóstwo rozwiązań technologicznych czy sprzętowych.
Urządzenia typu skanery czy słuchawki to już standard, jeśli chodzi o sprzęt, w jaki wyposażony jest komisjoner.
Coraz częściej jednak w rozwiązania eliminujące błędy kompletacyjne, zaopatrzone są hale magazynowe. Mowa o systemie Pick to Light, który podświetla określone gniazdo regału, z którego należy pobrać dany produkt. Dodatkowe wdrożenie systemu WMS pozwala na automatyczny rejestr stanów magazynowych. Integracja tych dwóch rozwiązań to ogromne ułatwienie do monitorowania zapasów.
Poza technologią stricte intralogistyczną, wsparcie operatora w postaci wózków, dostosowanych do indywidualnych potrzeb operatora, skraca czas kompletacji i wpływa na zwiększenie wydajności.
WDX S.A. w celu usprawnienia procesu przygotowania zamówień oferuje rozwiązania w postaci automatycznych systemów kompletacji zamówień.