Bezpieczny montaż regałów magazynowych – na co zwrócić uwagę?
Montaż regałów magazynowych to zadanie relatywnie proste, ale żeby była to operacja bezpieczna i prawidłowo zaplanowana, wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy. Większość producentów regałów magazynowych posiada własne, doświadczone ekipy montażowe, które wykonają tę pracę szybko i skutecznie. Jeśli jednak chcesz samodzielnie zainstalować regały w swoim magazynie musisz pamiętać o spełnieniu kilku niezbędnych warunków.
Podstawowe zasady bezpiecznego montażu regałów
Rynek oferuje wiele rodzajów regałów do magazynu. Jeśli wiesz już, jaki system chcesz zainstalować (paletowy, półkowy itp.) stwórz jego układ – koniecznie zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi normami oraz przepisami UDT! Możesz skorzystać z projektu przygotowanego przez swojego dostawcę regałów. W WDX S.A. projekt aranżacyjny jest bezpłatny. Podstawowe zasady bezpiecznego montażu regałów:
- Sprawdź składowe dostawy. Po zakupie upewnij się, że wszystkie składniki zamówienia zostały uwzględnione i dostarczone, sprawdź, czy nie ma uszkodzonych elementów i zorganizuj je wszystkie tak, aby można je było szybko zlokalizować.
- Czytaj instrukcję! Każdy producent regałów magazynowych jest zobowiązany do dostarczenia wraz z produktem instrukcji jego montażu i użytkowania.
- Utrzymuj kontrolę na każdym etapie montażu. Zainstaluj pierwszą zatokę. Podczas montażu pozostałych, stale sprawdzaj, czy regał pozostaje w pionie. Gdy zamontujesz pozostałe zatoki, możesz zacząć kotwiczyć wszystkie stopy regałowe do posadzki. Po zakotwiczeniu słupów i prawidłowym zamocowaniu belek należy sprawdzić każdą sekcję, aby upewnić się, że wszystkie procedury instalacji regałów paletowych zostały wykonane dokładnie i zgodnie z instrukcją. Belki powinny być równomiernie rozmieszczone zgodnie z wytycznymi dotyczącymi prawidłowego rozkładu ciężaru. Półki i inne akcesoria należy zamontować po zakończeniu montażu i zakotwiczeniu regałów. Równie ważna jest kontrola nad dokładnym skręcaniem regałów oraz zachowanie kolejności łączenia poszczególnych elementów. Trzeba uważać, żeby nie “przekręcić” śrub lub nie dokręcić ich zbyt słabo.
Montaż regałów wysokiego składowania
Regały wysokiego składowania podlegają podobnym zasadom, jak opisane powyżej wytyczne ogólne, z tym, że z uwagi na gabaryt konstrukcji wymagają użycia dodatkowych urządzeń, takich jak wysięgniki nożycowe, ciężkie wózki widłowe, czy dźwigi. Oprócz tego większą wagę należy przyłożyć do następujących parametrów:
- obciążalność i płaskość posadzki – właściwości podłoża muszą być tak skonfigurowane, aby przyjmowały naprawdę wysokie obciążenia bez ryzyka złożenia się czy przewrócenia regałów. Jeśli nierówności posadzki przekraczają normy, pod stopą regałową należy umieścić specjalne podkładki z blachy,
- dopuszczalne odchylenia regałów od pionu – nie mogą przekraczać wartości granicznych określonych w przepisach,
- kotwienie regałów do podłoża powinno się odbywać przy pomocy kołków rozporowych,
- zabezpieczenie belek nośnych specjalnymi zapinkami.
Ile kosztuje montaż regałów magazynowych? Cena montażu regałów magazynowych uzależniona jest od czynników, takich jak rodzaj regałów, parametrów konstrukcji i jej skomplikowania. Do ceny zakupu z reguły trzeba doliczyć kilka tysięcy na montaż.
Pamiętaj o przeglądach regałów magazynowych
Przeglądy i inspekcje regałów są nieodłącznym elementem zapewnienia prawidłowego funkcjonowania magazynu i bezpieczeństwa pracowników. Prawo nakłada na przedsiębiorcę obowiązek dokonania przeglądu nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy. Przegląd taki musi być zrobiony przez mającego odpowiednie kwalifikacje eksperta. Wyniki przeglądu zapisuje się w raporcie i w razie konieczności wyznacza się działania naprawcze. Oprócz obowiązkowych przeglądów dobrymi praktykami jest codzienna lub cotygodniowa inspekcja regałów przeprowadzana przez wyznaczonego pracownika magazynu.
Bezpieczne użytkowanie regałów
Magazyn nie powinien być postrzegany jako niebezpieczne miejsc pracy! Należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo pracowników oraz towarów i urządzeń. Przyczyną najczęstszych zagrożeń i niebezpiecznych sytuacji są:
- nieprawidłowa instalacja regałów
- uszkodzenia systemu regałowego
- nieautoryzowane i nieuprawnione modyfikacje
- przekroczenie maksymalnych obciążeń.
Można ich uniknąć wdrażając wspomniane wyżej cykliczne kontrole i inspekcje regałów magazynowych, a także szkoląc personel i przestrzegając wytycznych zawartych w instrukcji użytkowania i montażu dostarczonych przez producenta wraz z regałami.
Bezpieczny montaż regałów magazynowych – podsumowanie
Jak widzisz, montaż regałów, mimo, że wydaje się prosty, wymaga jednak pewnego przygotowania i wiedzy. Większość firm zdaje sobie sprawę, że samodzielna instalacja regału magazynowego nie jest warta czasu, wysiłku ani ryzyka. Niewłaściwe wykonanie montażu może spowodować problemy związane z nieprzejściem inspekcji, a także wywołać zagrożenie bezpieczeństwa i dodatkowe koszty prawidłowego ponownego zainstalowania.
Z naszego doświadczenia wynika, że montaż regałów magazynowych najlepiej pozostawić doświadczonym, odpowiednio przeszkolonym, znającym instrukcje i wszelkie możliwe zagrożenia związane wdrożeniem systemu składowania wysoce wykwalifikowanym specjalistom.