Na magazynie czy w magazynie?
Na magazynie czy w magazynie? Jak się okazało, wielu z nas nurtuje to lingwistyczne zagadnienie. Bezwzględnie mamy do czynienia z kontrowersyjnym użyciem przyimka „na”. Wózki widłowe poruszają się w magazynie, w środku, w hali! Przecież regałów nikt nie montuje na dachu budynku, jednakże popularność frazeologizmu „na magazynie” zmotywowała nas do poszukiwań odpowiedzi. Sprawdźcie co się nam udało ustalić!
Na magazynie czy w magazynie – ustalenia
„Kierownik sekcji okna i drzwi jest proszony na magazyn” – rozbrzmiało w głośnikach sklepu należącego do jednej z sieci budowlanych. Czujecie ten zgrzyt językowy? Warto zwrócić uwagę na fakt, że forma „na magazyn” jest bardziej ekspresywna od „do magazynu”, a co za tym idzie, pasuje do dynamiki opisywanej sytuacji. Dodatkowo, przyimek „na” łączący się z miejscownikiem (odpowiadającym na pytanie „gdzie”?) oznacza miejsce dziania się czegoś.
Magazyn, jako obiekt logistyczny, to pewien jasno zdefiniowany obszar, w który realizowany jest szereg operacji – od przyjęcia ładunku, poprzez składowanie i kompletację, do wysyłki towaru.
Według znanego profesora nauk humanistycznych, polskiego językoznawcy, gramatyka normatywnego, frazeologizm „na magazynie” wynika ze zwyczaju i sugeruje, że ktoś lub coś znajduje się na terenie obiektu, który jest duży i w takiej formie jest dopuszczalny.
Na magazynie czy w magazynie – podsumowanie
Przyimek w języku polskim nie tworzy samodzielnego wypowiedzenia, nie powinien zamieniać pozycji względem rzeczownika w wyrażeniu przyimkowym, a o jego znaczeniu decyduje kontekst, w którym został umieszczony.
Poprawność użycia wyrażeń przyimkowych wynika z historii języka i dynamicznie ewoluuje na przestrzeni wieków. Według naszych ustaleń wyrażenie „w magazynie” jest poprawne, ale użycie zwrotu „na magazynie” jest również dopuszczalne.