Układ technologiczny magazynu – informacje podstawowe
Układ technologiczny magazynu definiuje wzajemne powiązanie stref funkcjonalnych, przepływy towarów, dostępność składowanych jednostek oraz wykorzystanie posiadanej przestrzeni. Optymalnie wykonany projekt magazynu ma bezpośrednie przełożenie na efektywność i wydajność procesów. Od strategii zarządzania zapasami. Po szybką i bezbłędną realizację zamówień. Zachęcamy do zapoznania się z podstawowymi informacjami na temat układów technologicznych magazynu.
Określ cele, które zamierzasz osiągnąć
Zanim przejdziesz do etapu projektowania układu magazynu, musisz określić cele, które zamierzasz osiągnąć. W WDX wiemy, że każdy magazyn to inna historia. Od ponad 25 lat projektujemy układy technologiczne magazynów. Niezależnie czy Twoim celem jest wydajny proces kompletacji i wysyłki zamówień. Czy efektywne zarządzanie przepływem towarów w magazynach przyprodukcyjnych. Oferujemy pełne wsparcie projektowe.
Planujemy układ magazynu
Punktem wyjścia w procesie planowania układu technologicznego magazynu zawsze jest produkt. Należy dokładnie określić wszystkie fizyczne cechy składowanych towarów. W ten sposób możemy zdefiniować warunki jakie muszą zostać spełnione. Od jednostki ładunkowej, poprzez obciążenia jakie musi przenieść system, do zastosowania regulacji temperatury w budynku.
Przepływ ludzi i towarów
Płynny oraz bezpieczny przepływ towarów i ludzi jest wypadkową dobrze zaplanowanego układu magazynu. Ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo. To właśnie wszystkie potencjalne zagrożenia powinny być w pierwszej kolejności wyeliminowane. Kolejny czynnik, który bierzemy pod uwagę to produktywność. Należy tak zaplanować strefy funkcjonalne, żeby te powiązane ze sobą, znajdowały się w swoim bezpośrednim sąsiedztwie.
Dostęp do składowanych produktów
Jeżeli naszym celem jest bezpośredni dostęp do każdej składowanej jednostki, to najprościej rzecz ujmując musimy go zapewnić. Najbardziej powszechnie występującym rozwiązaniem są regały rzędowe. W pierwszej kolejności powinniśmy określić ilość jednostek, które zamierzamy składować w danym budynku. Mając taką wiedzę może planować ilość i wysokość rzędów w odniesieniu do sprzętu dedykowanego do ich obsługi.
Cechy fizyczne budynku a układ technologiczny magazynu
Rozmawiając o infrastrukturze magazynowej nie można zapominać o kubaturze. Znamy cały szereg historii, gdzie pewnych rozwiązań po prostu nie dało się wdrożyć. Na przeszkodzie stawały warunki zastane. Ograniczeniami mogą być, w skrajnych przypadkach, niewłaściwie zaplanowane rzędy słupów konstrukcyjnych czy bardzo złej jakości posadzka. Ale są to również instalacje energetyczne oraz przeciw pożarowe, skrzynki czy okna. Należy również mieć na uwadze uwarunkowania wynikające z przepisów i prawa budowlanego.
Zobacz jak poradzili sobie nasi projektanci w firmie Proma Poland, gdzie należało zaadaptować część powierzchni produkcyjnej na potrzeby składowania.
Dokładnie zaplanuj wdrożenie układu
Aby optymalnie zaplanować etap wdrożenia należy dokładnie zdefiniować potrzeby i wąskie gardła. Układ magazynu to jedno, bezproblemowe wdrożenie i osiągnięcie założonej wydajności to drugie. Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu i przeszkoleniu załogi. Niestety, wiele przedsiębiorstw lekceważy ten kluczowy czynnik. Wysoka jakość pracy przekłada się bezpośrednio na efektywność procesu.
W WDX S.A. oferujemy pełne wsparcie. Od projektu po wdrożenie. Oferujemy kompleksowe rozwiązania. Jesteśmy producentem regałów i systemów transportu wewnętrznego oraz dystrybutorem wózków widłowych czołowych marek. Bierzemy pełną odpowiedzialność za prawidłowe działanie całego systemu. Skontaktuj się z nami, a nasi specjaliści przygotują dla Ciebie bezpłatnie układ technologiczny magazynu.