Jak dobrze wybrać lokalizację magazynu?
Wybór lokalizacji magazynu to kluczowy element podczas planowania całego łańcucha dostaw w firmach produkcyjnych oraz handlowych. Optymalizacja kosztów dystrybucji czy też dostęp do zasobów ludzkich, to tylko niektóre czynniki determinujące lokalizację nowych obiektów logistycznych.
Jakie znaczenie ma ulokowanie magazynu? Dlaczego warto wziąć pod uwagę czynnik ludzki? Czy rodzaj składowanych ładunków jest ważny? Co wspólnego mają ze sobą lokalizacja magazynu i sieć dystrybucji? Zapraszamy Was do lektury poniższego artykułu.
Czynniki wpływające na lokalizację magazynu
Zarówno w przypadku wynajmowania hali magazynowej, jak i wtedy, gdy mamy możliwość wybudowania obiektu magazynowego od podstaw, należy w pierwszej kolejności uwzględnić lokalizację inwestycji, która w dalszej perspektywie może okazać się strategiczna dla funkcjonowania całego przedsiębiorstwa.
Można wyodrębnić kilka kluczowych aspektów, wyraźnie wpływających na skrócenie czasu dostaw, obniżenie kosztów transportu czy wydatków związanych z wynagrodzeniem.
Pewne okoliczności sprzyjają postrzeganiu świadczonych usług jako bardziej korzystnych z perspektywy pracowników, klientów oraz oddziałują na konkurencyjność firmy na rynku branżowym, do nich zaliczamy np. ograniczenia generowania śladu węglowego czyli wpływ na środowisko naturalne.
Można stwierdzić, że czynniki bezpośrednio wpływające na lokalizację mogą przyczynić się do sukcesu lub porażki Twojej firmy, więc warto się nad tym pochylić i skrupulatnie je przeanalizować.
Dla wielu przedsiębiorstw decydujące znaczenie przy wyborze lokalizacji nowego magazynu odgrywa czynnik ludzki. Należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Czy w danej lokalizacji będziemy posiadać dostęp do siły roboczej? Czy dostęp ten jest stały, czy też ograniczają go czynniki sezonowe? Wreszcie, z jaką konkurencją na danym rynku pracy będziemy musieli się zmierzyć?
Oczywistym czynnikiem mającym wpływ na wybór lokalizacji magazynu jest również istniejąca infrastruktura drogowa lub możliwość jej zbudowania.
Sprawdź: Budowa nowego magazynu – optymalizacja inwestycji
Czynnik ludzki, a lokalizacja magazynu
Decydując się na wybór lokalizacji magazynu należy uwzględnić dane demograficzne społeczności, która żyje w najbliższym otoczeniu. Aby zapewnić wydajne działanie obiektu potrzeba pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Należy pamiętać, że doświadczona i kompetentna kadra to niższe koszty szkoleń i zapewnienie wysokiego poziomu usług.
Rodzaj składowanych ładunków, a lokalizacja magazynu
Wymagania dotyczące warunków przechowywania towarów są czymś, o czym warto pomyśleć w trakcie wyboru lokalizacji magazynu. Rodzaj składowanych ładunków determinuje sposób ich magazynowania. Gdy firma operuje produktami łatwopalnymi, niebezpiecznymi czy świeżymi artykułami spożywczymi, które łatwo się psują i mogą generować straty, należy wziąć pod uwagę specjalne warunki przechowywania uwzględniające ognioodporność, dodatkowe zabezpieczenia lub przechowywanie w niskiej temperaturze. Tu ważne jest także uwzględnienie kwestii ochrony środowiska oraz stały kontakt z agencjami zarządzającymi gospodarką naturalną i ekologią w danym regionie tak, by utrzymać dobre relacje z opinią publiczną i klientami.
Lokalizacja magazynów w sieci dystrybucji
Sieć dystrybucji to przepływ towarów i usług pomiędzy współpracującymi ze sobą podmiotami, które biorą udział w dostarczaniu ich do konsumentów. Sieć składa się m.in. z magazynów i systemów transportowych, które wspierają efektywny przepływ towarów. Im więcej pośredników i punktów, przez które przechodzi ładunek, tym wyższa końcowa cena produktu dla klienta. Z tego powodu, jeżeli tylko jest możliwość, przedsiębiorstwa dążą do optymalizacji sieci dystrybucji.
Wybierając lokalizację magazynu należy wziąć pod uwagę umiejscowienie partnerów oraz odbiorców usług i towarów w łańcuchu dostaw. Strategiczne umiejscowienie może w przyszłości przełożyć się na zwiększenie wydajności, skrócenie czasu dostawy czy redukcję kosztów dystrybucji.
Ważny może okazać się dostęp do zróżnicowanych opcji transportowych – zwłaszcza w przypadku, gdy magazyn obsługuje dostawy międzynarodowe. Wtedy transport na znaczne odległości może być realizowany za pomocą połączeń kolejowych, tranzytu morskiego oraz samolotowego.
Dodatkowo, liczy się odpowiednia infrastruktura komunikacyjna wokół magazynu – sieci lokalnych dróg transportowych, autostrad, ilości zjazdów, a także ich stan techniczny oraz warunki bezpieczeństwa. Są to czynniki bezpośrednio wpływające na szybkość dystrybucji oraz szansę w maksymalizacji wydajności.
Zapamiętaj planując lokalizację magazynu
Wybór właściwego miejsca centrum magazynowego może mieć zasadnicze znaczenie, jeśli chodzi o oferowanie najlepszych usług i dostęp do odpowiedniej infrastruktury, przy jednoczesnej poprawie dostępności i obniżeniu całkowitych kosztów.
Planując lokalizację magazynu warto mieć na uwadze fakt, że wybór miejsca będzie długofalowo oddziaływał na sukces Twojego przedsiębiorstwa. Wybrana lokalizacja powinna wpisywać się w strategię rozwoju dystrybucji i grup produktowych oraz opierać się o analizę lokalnego rynku pracy.
Lokalny rynek pracy ma mniejsze znaczenie jeżeli zdecydujesz się na automatyzację magazynu.