Odbojniki regałowe – na jakie rozwiązanie postawić
Dynamika obsługi systemów regałowych sprawia, że odbojniki pełnią kluczową rolę dla zapewnia bezpieczeństwa w obiekcie logistycznym. W środowisku magazynowym zachodzą liczne interakcje pomiędzy pracownikami i urządzeniami wspierającymi procesy – system składowania jest narażony na uderzenia wózkiem. Odbojniki regałowe są podstawowym zabezpieczeniem słupa regałowego, a idąc dalej, towarów przechowywanych w magazynie.
W artykule opiszemy charakterystyczny rodzaj zabezpieczeń dedykowany dla systemów składowania – dowiemy się czym są odbojniki regałowe, zastanowimy się jaką funkcję pełnią, a także wyróżnimy przykłady innych zabezpieczeń, które realnie wpływają na bezpieczeństwo. Zapraszamy do lektury!
Czym są odbojniki regałowe?
Odbojniki regałowe to inaczej odbojnice regałowe lub odboje regałowe – wszystkie te terminy określają konstrukcje powszechnie stosowane w magazynach, pomieszczeniach produkcyjnych, centrach logistycznych, w hurtowniach oraz wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się wózki widłowe do odkładania i pobierania ładunków z regałów magazynowych.
Odbojnik słupa regału to element osłonowy, najczęściej metalowy, którego wysokość standardowo wynosi od 400 do 600 mm. Mocuje się go do posadzki za pomocą kotew i często, w celu lepszej identyfikacji, oznacza barwami ostrzegawczymi. W zależności od potrzeb klienta i stanu technicznego posadzki w obiekcie można wybrać przytwierdzanie z wykorzystaniem kotwy mechanicznej lub kotwy chemicznej.
Sprawdź koniecznie: 15 zasad BHP w magazynie – prawidłowa praca z wózkami.
Odbojniki regałowe – funkcje
Prawidłowo rozmieszczone odbojniki regałowe spełniają ważne funkcje zabezpieczające – chronią dolne części słupów regałowych. Słupy w regale to metalowe elementy pionowe zakończony stopą, czyli fragmentem konstrukcji, który jest zamocowany na stałe w podłożu. Po to by słup nie uległ uszkodzeniu montuje się wokół stopy dodatkową część osłaniającą – odbojnik regałowy, który ochrania to miejsce przed uszkodzeniem mechanicznym, wynikającym z przypadkowego uderzenia wózkiem widłowym, paletą z ładunkiem lub innym pojazdem poruszającym się po drogach transportowych i w korytarzach roboczych.
Dodatkowo, dzięki zastosowaniu kolorów ostrzegających o potencjalnym niebezpieczeństwie (żółty, czarny), odbojniki regałowe stają się lepiej widoczne w przestrzeni magazynowej i zwracają uwagę operatorów maszyn wskazując im miejsca, które są newralgicznymi punktami konstrukcyjnymi systemów regałowych.
Ryzyko uszkodzenia regału wiąże się z utratą jego stabilności oraz spadkiem dopuszczalnej nośności, co może skutkować poważnym wypadkiem poprzez wywrócenie się całej konstrukcji. To z kolei spowoduje bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia pracowników oraz uszkodzenia lub zniszczenia składowanych ładunków i poniesienia szkód majątkowych.
Inne elementy zabezpieczające regały magazynowe
Regały magazynowe to podstawowy element wyposażenia technicznego służący do przechowywania różnorodnych jednostek ładunkowych, także o nietypowych kształtach i rozmiarach. Muszą gwarantować pewność i bezpieczeństwo pracownikom oraz składowanym towarom.
W celu stworzenia optymalnych warunków pracy stosuje się dodatkowe rozwiązania zabezpieczające, do których, oprócz odbojnic regałowych, zaliczamy m.in.:
- siatki zabezpieczające tylne – ograniczają wysunięcie się i upadek ładunków z tyłu regału,
- ograniczniki palet – blokują zbyt głębokie odłożenie palety i wypchnięcie jej z drugiej strony regału,
- boczne panele siatkowe – uniemożliwiają spadek z wysokości ładunków z boku regału,
- elementy zabezpieczające ułatwiające składowanie nietypowych ładunków – podesty na bębny, szpule i kontenery,
- półki siatkowe – nie ograniczają dostępu światła do każdego z poziomów składowania, umożliwiają bezpośredni przepływ wody w przypadku pożaru,
- elementy informacyjne – etykiety dotyczące składowanych materiałów, oznaczenia regałów, tabliczki umieszczane na regałach, które usprawniają prace kompletacyjne i ułatwiają orientację wśród pracowników hali magazynowej.
Odbojniki regałowe czy inne elementy zabezpieczające – co wybrać?
Systemy magazynowe przeznaczone do składowania ładunków to najważniejsze urządzenia magazynowe, zapewniające maksymalizację powierzchni przechowywania. Jednak, aby spełniały swoją funkcję i mogły wpływać na zwiększenie efektywności pracy, zarządca obiektu musi zwrócić szczególną uwagę na względy bezpieczeństwa – zatrudnionych pracowników oraz przyjmowanych towarów. Istotne są zarówno te dotyczące działań zapobiegawczych, jak i te odnoszące się do czynników bezpieczeństwa, które mogą przyczynić się do zmniejszenia skutków ewentualnych wypadków.
Dowiedz się, jak dbać o bezpieczeństwo w przestrzeni magazynowej.
Jednym z podstawowych elementów wyposażenia prewencyjnego są odbojniki regałowe, ale nie jest to jedyne rozwiązanie. Dodatkowo można zastosować również inne systemy ochronne – siatki na tył i bok regału, belki ograniczające wysuwanie ładunków z drugiej strony półki, specjalne wypełnienia półek, które cechują się większą przepuszczalnością wody podczas pożaru.
Które rozwiązanie wybrać do swojego obiektu logistycznego? Najlepiej takie, które da poczucie pewności pracującym tam ludziom i jednocześnie będzie chronić przechowywane zapasy przed uszkodzeniem. Aby stworzyć bezpieczną przestrzeń można także zintegrować ze sobą kilka rozwiązań, które funkcjonując synergicznie będą oddziaływać na poprawę warunków pracy w tym miejscu.
Pamiętaj, że Twój system składowanie wymaga okresowych przeglądów eksperckich.