SKU w magazynowaniu
Wprowadzenie pojęcia SKU, odnoszącego się do konkretnego towaru przechowywanego w określonej lokalizacji, upraszcza większość operacji związanych z zarządzaniem zapasami magazynowymi – od optymalnego ich poziomu i wydajnego przepływu, poprzez koszty składowania i kompletacji, do wyboru urządzeń technicznych precyzyjnie dobranych do obsługi danego asortymentu.
Zapraszamy Cię do lektury poniższego wpisu, z którego dowiesz się czym jest SKU, poznasz podstawy tworzenia unikalnego kodu produktowego na konkretnym przykładzie oraz zweryfikujesz, który system regałowy sprawdzi się najlepiej w przypadku magazynowania dużej ilości zróżnicowanych SKU.
Co to jest SKU?
SKU – skrót od angielskiego Stock Keeping Unit – jest to kod produktu, którego można używać do wyszukiwania i identyfikowania dostępnych zapasów na podstawie list, faktur czy formularzy zamówień. Termin ten jest zwykle używany, gdy mówimy o zarządzaniu zapasami – powszechnie używany w sklepach detalicznych, magazynach oraz centrach logistycznych.
Od strony konstrukcji, SKU składa się z liter i cyfr. Cyfry i litery zawierają szczegółowe informacje o produkcie, takie jak marka, numer modelu, kolor itp. Każda firma stosuje własny sposób tworzenia SKU dla swoich produktów. Istnieją zaawansowane programy informatyczne znacznie ułatwiające zaprojektowanie macierzy do generowania kodów, które dają możliwość zintegrowania ich z systemami i bazami danych funkcjonującymi w przedsiębiorstwie. W magazynowaniu zazwyczaj jest to system WMS, a w skali całej organizacji ERP.
Podstawy tworzenia SKU
Istnieją dobre praktyki podczas konstruowania SKU dla produktu. Po pierwsze, każdy kod musi być wyjątkowy. Nie należy używać ponownie SKU. Im krótszy ciąg znaków, tym lepiej. Długie kody mogą być trudne do odczytania, zwyczajnie nie działać lub generować błędne odczyty w niektórych systemach zarządzania zapasami. Nie powinno się używać liter, które można pomylić z cyframi – np. O i I, które łatwo pomylić z 0 i 1. Dla oddzielenia kolejnych elementów kodu używa się „-”.
Przykład tworzenia SKU
Załóżmy, że musimy przypisać SKU do konkretnego produktu: białej koszulki firmy XYZ w rozmiarze M, który znajduje się w magazynie w Warszawie. SKU dla produktu możemy skonstruować w następujący sposób: TS-WHI-MED-XYZ-WA, gdzie:
- TS to typ produktu,
- WHI to kolor,
- MED rozmiar,
- XYZ odnosi się z kolei do marki/producenta,
- WA to lokalizacja.
Powyższy ciąg znaków jest dobrym przykładem prostego, unikalnego i krótkiego kodu SKU, który zawiera ważne informacje o produkcie.
SKU, a zarządzenie gospodarką magazynową – korzyści
Szerzej na temat gospodarki magazynowej pisaliśmy – tutaj. Posługiwanie się kodami SKU przynosi przedsiębiorstwu szereg korzyści:
- Śledzenie zapasów. Jeśli produkty w magazynie mają SKU, łatwo jest określić dostępność zapasów.
- Łatwe inwentaryzacje. Organizowanie i identyfikacja produktów za pomocą kodów umożliwia bardzo proste uzgadnianie stanów magazynowych.
- Identyfikacja „kurczenia się zapasów”. Staranna kategoryzacja zapasów za pomocą kodów zapewnia przejrzystość ruchów zapasów i pomaga określić, gdzie i w jaki sposób zapasy giną, minimalizując możliwość kradzieży.
- Uzupełnianie zapasów. Identyfikacja punktu ponownego zamawiania produktów. Dodanie SKU do każdej odmiany produktu oznacza, że ilość dostępnych produktów jest łatwa do rozpoznania. Następnie można ustawić limit progowy i punkt ponownego zamówienia dla produktów, wskazując, kiedy należy złożyć nowe zamówienie zakupu.
- Wzrost zysków. Śledząc warianty produktów za pomocą kodu, możesz ustalić, które produkty są najbardziej opłacalne i najlepiej się sprzedają. Daje to nie tylko wyraźniejszy obraz głównych strumieni zysków, ale także pomaga podejmować strategiczne decyzje dotyczące produktów. Kody SKU umożliwiają porównywanie cech podobnych produktów. Na przykład, gdy kupujący kupuje określony produkt, sprzedawcy internetowi mogą wyświetlać podobne produkty zakupione przez innych klientów na podstawie informacji o SKU. Ta metoda może spowodować dodatkowe zakupy, zwiększając tym samym przychody firmy.
Liczba SKU, a system regałowy
Całkowity koszt prowadzenia magazynu ma znaczący wpływ na wynik finansowy firmy. U podstaw wydajnego magazynu leży starannie zaprojektowany system regałów, który uwzględnia przestrzeń pionową oraz wymiary podłoża. Planując konfigurację regałów, należy zacząć od obserwacji i udokumentowania wszystkich aspektów codziennych procedur magazynu.
Kluczowe czynniki obejmujące rodzaj i ilość SKU, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze systemu regałowego to:
- Gęstość – analizuj dostępne zapasy według SKU, aby zidentyfikować możliwości przechowywania w określonym systemie regałowym, blokowym lub rzędowym.
- Selektywność – możliwość uzyskiwania dostępu do poszczególnych jednostek SKU odgrywa ważną rolę w wyborze systemu regałów. Duża różnorodność produktowa narzuca określone sposoby przechowywania ładunków.
- Metoda – wybrany system regałów paletowych będzie również zależał od tego, czy pracujesz w systemie FIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło), czy LIFO (ostatnie weszło, pierwsze wyszło).
- Profile kompletacji – ilość SKU oraz sposób ich obsługi wpływa na rozmiar i umiejscowienie strefy kompletacji oraz wybór systemu regałowego wspierającego te zadania.
- Skalowalność i adaptacyjność – jeśli przewidujesz, że Twoje wymagania dotyczące przechowywania ulegną zmianie – zwiększenie, zmniejszenie SKU lub inny jego rodzaj, ważne jest, aby Twój system regałów był w stanie dostosować się do tych zmian.
Jakie więc regały wybrać?
- Regały paletowe rzędowe – najbardziej uniwersalne, doskonałe do przechowywania bardzo dużej ilości SKU,
- Regały przepływowe – są używane, gdy potrzebujesz podejścia FIFO, najlepiej sprawdzają się przy umiarkowanej liczbie SKU,
- Regały wjezdne Drive-in – ten typ regałów jest używany, gdy przechowujesz duże ilości jednego SKU,
- Regały z wąskim korytarzem – ten typ regałów jest używany, gdy posiadasz duże, szybko rotujące zapasy, zróżnicowanych SKU – za obsługę ładunków odpowiada wózek systemowy VNA – tutaj,
- Regały satelitarne – udoskonalona o większą ilość SKU i lepszą wydajność, wersja Drive-In.
SKU – kilka słów podsumowania
Zarządzanie magazynem z wykorzystaniem jednostek SKU sprawia, że możesz lepiej śledzić poziomy zapasów, zmieniać ich wielkość, gdy jest to konieczne i optymalizować koszty ich przechowywania.
SKU usprawnia proces obsługi klienta. Sklepy detaliczne są wyposażone w przenośne skanery umożliwiające sprawdzanie stanów magazynowych w szybki i prosty sposób.
Teraz, gdy już wiesz, czym są jednostki SKU, dlaczego ich używać, skąd je uzyskać i jak upewnić się, że są skuteczne, nadszedł czas, aby wdrożyć je w Twojej firmie. Kiedy to zrobisz, przeniesiesz swój proces zarządzania przepływem produktów na zupełnie nowy poziom.