Rodzaje regałów magazynowych
Rozwijająca się branża wyposażenia intralogistycznego dostarcza coraz ciekawsze rozwiązania dla firm planujących zagospodarowanie przestrzeni przeznaczonej na składowanie towaru. Jednak podstawowe wyposażenie techniczne – w postaci regałów – zmienia się w niewielkim stopniu. Na etapie projektowania obiektu warto zapoznać się z rodzajami regałów magazynowych i dobrać ten, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom.
Na rynku występuje kilka podstawowych rodzajów regałów magazynowych. Różnią się one względem siebie sposobem obsługi, dostępem do produktu czy nakładami inwestycyjnymi. W dzisiejszym przewodniku o rodzajach regałów w intralogistyce – zapraszamy do lektury!
Rodzaje regałów – wprowadzenie
Regały magazynowe znajdują zastosowanie w niemal każdym przedsiębiorstwie, w którym należy bezpiecznie przechowywać określone produkty przez określony czas. Ich przeznaczenie jest bardzo szerokie, od zabezpieczenia dokumentów, po składowanie ciężkich ładunków na paletach. W zależności od rodzaju, regały stosuje się w miejscach, gdzie wymagane jest zapewnienie szybkiego dostępu do zróżnicowanych towarów czy też tam, gdzie ładunek musi być przechowywany w odpowiednich warunkach na danej przestrzeni.
Za decyzją o zakupie danego rodzaju regałów może stać wymagana wydajność, sposób zarządzania gospodarką magazynową, sprzęt posiadany do obsługi, rodzaj i zróżnicowanie towaru w procesie czy też dążenie do przechowywania jak największej ilości zapasu. Odpowiednio dobrane, znacznie zmniejszają ryzyko uszkodzenia składowanego produktu oraz umożliwiają sprawne katalogowanie i kontrolę jego przepływu.
Rodzaje regałów magazynowych
Rodzaje regałów magazynowych są dostosowane do wymagań rynku. Dostawcy oferują szeroki wybór – od klasycznych stacjonarnych, po całkowicie zautomatyzowane systemy składowania.
Wybierając właściwy rodzaj regałów inwestor kieruje się zazwyczaj dwoma podstawowymi parametrami:
- Składowany produkt – najważniejszy czynnik determinujący wybór. Wychodząc od specyfiki składowanego towaru mamy do czynienia z następującym podziałem regałów: paletowe, półkowe i wspornikowe (przeznaczone do dłużyc).
- Rodzaj składowania i sposób obsługi ładunku – magazynowany towar może być przechowywany blokowo lub rzędowo. Składowanie rzędowe umożliwia dostęp do każdej jednostki, w systemie blokowym nie ma bezpośredniego dostępu do jednostek znajdujących się w głębi „bloku”.
Dziś skoncentrujemy się na rodzajach regałów magazynowych według podstawowych cech konstrukcyjnych.
Regały statyczne
Regały statyczne są najczęściej wykorzystywane we wszystkich typach magazynów – bez względu na ich powierzchnię czy też częstotliwość rotacji towaru. Ich konstrukcja jest na stałe przytwierdzona do podłoża i pozbawiona złożonych mechanizmów, w wyniku czego konstrukcja się nie przemieszcza.
Do kategorii regałów statycznych należą:
- Regały paletowe – podstawowy system składowania. Jak nazwa wskazuje, są one przeznaczone przede wszystkim do składowania palet, ale doskonale sprawdzają się również w przypadku innych jednostek ładunkowych. Ich konstrukcja składa się ze słupów, belek i trawersów. Systemy rzędowe są wykorzystywane w większości magazynów, prosta budowa sprawia, że ich cena jest przystępna dla przeciętnego przedsiębiorcy. Jest to najtańsze rozwiązanie poznaczone do składowania ładunków – na konstrukcji stalowej. Ich wysokość jest ograniczona jedynie przez zasięg urządzenia przeznaczonego do ich obsługi.
- Regały półkowe – przeznaczone głównie do składowania produktów drobnicowych. Ich konstrukcja składa się z poprzeczek nośnych, na których umieszczone są półki. Ze względu na swoją uniwersalną budowę, są używane zarówno w małych, jak i dużych przedsiębiorstwach. Ten rodzaj sprawdzi się m.in. w biurach, warsztatach i magazynach.
- Regały wspornikowe – typ regałów dedykowany składowaniu długich elementów. Konstrukcja opiera się na słupach, do których przytwierdzone są wsporniki, na które odkłada się ładunek – idealne do przechowywania desek, rur, blachy czy profili stalowych.
Regały dynamiczne
Dynamiczne, to rodzaj regałów, gdzie konstrukcja nie jest na stałe przykotwiona do podłoża oraz takie, gdzie w obrębie konstrukcji odbywa się ruch. Systemy dynamiczne instaluje się w magazynach, w których dąży się do redukcji ilości korytarzy roboczych. Głównym ich atutem jest znacznie większy procent wykorzystania powierzchni hali w stosunku do rozwiązań statycznych.
Rodzaje systemów dynamicznych:
- Regały satelitarne – półautomatyczny system blokowego przechowywania ładunków wykorzystujący zdalnie sterowaną platformę do transportu operacyjnego. W tym systemie, wózek widłowy odkłada paletę z ładunkiem na platformę, znajdującą się w tunelu. Następnie, ładunek na platformie jest transportowany w głąb regału. Systemy typu Shuttle wyróżniają się bardzo wysokim współczynnikiem wykorzystania powierzchni – nawet 90%.
- Regały przepływowe – system bazujący na tunelach odkładczych z rolkami grawitacyjnymi. Popularne w branży spożywczej – możliwe jest precyzyjne zarządzanie gospodarką magazynową według FIFO (pierwsze wchodzi, pierwsze wychodzi), która eliminuje problem zbyt długiego zalegania towaru w magazynie. Zgodnie z zasadą działania, paleta z ładunkiem zostaje umieszczona przez wózek widłowy w tunelu grawitacyjnym. Rolki na dnie tunelu wprawiają w ruch paletę, która przemieszcza się na koniec regału, gdzie znajduje się miejsce odbioru ładunku.
- Regały wjezdne – system blokowy, w którym wózek wraz z ładunkiem wjeżdża w głąb tunelu, w celu odłożenia palety na miejsce odkładcze. Systemy typu Dirve In są przeznaczone do przechowywania materiałów o niskiej rotacji, a wskaźnik wykorzystania powierzchni wynosi nawet 80%.
- Regały mobilne – rodzaj, który równie często bywa definiowany jako przesuwny. Konstrukcja porusza się po szynach – w razie potrzeby magazynier może odtworzyć daną sekcję by stworzyć korytarz roboczy i uzyskać dostęp do ładunków znajdujących się w bloku. Główną zaletą tego systemu jest dostęp do każdej składowanej jednostki przy równoczesnym wysokim wskaźniku wykorzystania powierzchni.
Jak wybrać odpowiedni rodzaj regałów?
Wybierając odpowiedni rodzaj regałów, ważne jest wstępne określenie ilości składowanych elementów, warunków w jakich muszą być one przechowywane oraz obciążenie jakiemu będzie poddawana konstrukcja. Należy również zdecydować czy bezpośredni dostęp do każdej jednostki jest niezbędny. Jeśli nie, warto zapoznać się bliżej z rodzajami pozwalającymi na składowanie blokowe (duża oszczędność posiadanej powierzchni).
Decyzję o zakupie systemu składowania dobrze jest podjąć już na etapie projektowania magazynu – przykładowo, może się okazać, że budując mniejszą halę z blokowym systemem składowania, niższym kosztem uzyskamy taką samą ilość miejsc paletowych.
Przy wyborze rodzaju regałów magazynowych warto zgłosić się do WDX S.A., gdzie wykwalifikowany projektant logistyk przedstawi wady i zalety każdego systemu, a także wyceni projekt logistyczny wraz z systemem składowania.