Bezpieczne sztaplowanie
Sztaplowanie to termin, z którym spotykamy się zarówno w magazynach, gdzie towar jest przechowywany na paletach, jak i w składach drewna, gdzie magazynowane są duże ilości tarcicy, desek oraz innych materiałów budowlanych. Dziś przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu.
Sztaplowanie – co to znaczy?
Podpierając się książką Marka Stanisławskiego „Obudzić zapomniane słowa – czyli gwara swarzędzkich stolarzy”, sztapel to stos desek, odpowiednio zabezpieczony przed zmoknięciem i w ten sposób przygotowany do suszenia. Samo słowo wywodzi się prawdopodobnie z języka niemieckiego. Czasownik sztaplować może być używany zamiennie z wyrażeniem układać w stosy lub czasownikiem piętrzyć. Reasumując, sztaplowanie to układanie materiałów jeden na drugim w celu składowania lub transportu.
Sztaplowanie drewna
Sztaplowanie drewna oraz bezpieczny transport są kluczowe dla uniknięcia uszkodzeń. Układanie drewna w stosy to proces czasochłonny. W celu bezpiecznego i szybkiego manipulowania dłużycami możesz wykorzystać wózek wielokierunkowy Combilift z naszej oferty.
Drewno sztapluje się w celu przesuszenia i przygotowania do dalszego obrotu lub obróbki. Jak prawidłowo sztaplować drewno? W pierwszej kolejności przygotowujemy miejsce, w którym zamierzamy składować materiał. Należy zadbać o odpowiednie wyrównanie powierzchni. Teren powinien być suchy. Pomiędzy poszczególnymi warstwami stosuje się przekładki, które umożliwiają doschnięcie oraz zapewniają równomierne przenoszenie obciążeń i redukują ryzyko skręcania.
Stosuje się kilka kryteriów, które pozwalają zarządzać składowanymi materiałami. Drewno grupuje się według rodzajów, stopnia obróbki, grubości i długości, czy też jakości, a co za tym idzie przeznaczenia.
Sztaplowanie palet
Podstawowym narzędziem operacyjnym w większości polskich magazynów jest europaleta. Przepisy pozwalają układać europalety w stosy pod warunkiem utrzymania sztywności i stateczności całej konstrukcji. Oznacza to, że można w ten sposób przechowywać produkty, które charakteryzują się dużą odpornością na ściskanie oraz inne czynniki mogące obniżać ich parametry wytrzymałościowe, jak wilgoć i temperatura. Przy układaniu palet w stosy należy pamiętać, że im wyżej umieścimy środek ciężkości, tym łatwiej o przesunięcie mogące spowodować groźny wypadek. Ochrona życia i zdrowia personelu zawsze powinna być na pierwszym miejscu! W takiej sytuacji bardzo często mamy do czynienia z efektem domina, gdzie zachwianie równowagi jednej kolumny, może doprowadzić do przewrócenia się całego bloku.
Warto stosować dodatkowe zabezpieczenia stabilizujące, np. w postaci owijania folią strecz. Jest to niezmiernie istotne zwłaszcza w przypadku składowania i transportu produktów o nieregularnym kształcie. Szczególne środki bezpieczeństwa powinny zostać podjęte w przypadku materiałów podatnych na odkształcenia – np. chemia lub napoje w butelkach typu PET. Produkty drobne, ale posiadające regularny kształt należy układać na palecie na tzw. zakładkę.
Urządzenia wspierające proces sztaplowania
Bezpieczne sztaplowanie wymaga użycia profesjonalnego sprzętu. W procesach wewnątrz magazynowych produkty najczęściej sztapluje się podczas prac przeładunkowych. Jest to szczególna strefa w każdym magazynie. Cechująca się dużym przepływem towarów oraz natężonym ruchem personelu. Strefa, w której relatywnie łatwo o błąd i wypadek. W innym tekście naszego przewodnika Sztaplarka – informacje oraz oferta opisaliśmy różne rodzaje urządzeń, które mogą wesprzeć Twój proces sztaplowania. Zachęcamy Cię do kontaktu – nasi doradcy pomogą w wyborze maszyny optymalnej dla Twoich potrzeb.