Budowa nowego magazynu – optymalizacja inwestycji
Planując budowę nowego magazynu lub centrum dystrybucyjnego, przedsiębiorstwa dążą do optymalizacji inwestycji. Przed managerami odpowiedzialnymi za projekt pojawia się szereg zadań do rozwiązania – ścisła korelacja zaplanowanych procesów logistycznych z polityką dystrybucji i produkcji, racjonalne wykorzystanie posiadanych zasobów czy też zarządzanie ryzykiem.
Budowa nowego magazynu to często przełomowy moment dla całego przedsiębiorstwa. Czy ta inicjatywa ma szansę zakończyć się w założonym czasie i w ramach określonego budżetu? To tylko część obaw zaprzątających myśli osób odpowiedzialnych za przedsięwzięcie dotyczące projekt nowego obiektu logistycznego.
Podjęcie decyzji, które w przyszłości przełożą się na efektywność logistyczną i wzrost wartości biznesu, wymagają dogłębnej analizy wielu czynników – jeszcze przed nabyciem działki budowlanej. Na tym etapie należy spojrzeć na proces inwestycyjny od strony projektu logistycznego.
Jak skutecznie zoptymalizować proces powstawania magazynu i jakie wydatki wziąć pod uwagę – to część zagadnień, które poruszymy w tym wpisie. Na końcu odpowiemy na pytanie, jaki jest przybliżony koszt budowy magazynu w 2023 roku. Zapraszamy do lektury.
Budowa hali magazynowej krok po kroku
Precyzyjny projekt logistyczny umożliwia przejście przez proces budowy nowej hali magazynowej krok po kroku, ułatwiając jednocześnie współpracę z biurem architektonicznym oraz generalnym wykonawcą. Systemy logistyczne ze względu na swoją specyfikę i złożoność obejmują swoim działaniem wiele różnych podmiotów oraz procesów, takich jak składowanie, przepływ towaru czy automatyzacji i integracja z systemami IT.
Mając wiedzę na temat wdrażanego systemu logistycznego, biuro architektoniczne dysponuje wszystkimi niezbędnymi narzędziami do zaprojektowania funkcjonalnego pod względem bezpieczeństwa, rozlokowania elementów konstrukcyjnych, a co za tym idzie optymalnego od strony poniesionych kosztów, budynku. Podstawowa analiza logistyczna na tym etapie inwestycyjnym powinna obejmować:
- typ i specyfikę składowanych towarów,
- jednostkę składowania (karton, paleta itd.),
- proces przepływu towarów (karta procesu przejść materiałów pomiędzy poszczególnymi strefami funkcyjnymi),
- poziomy zapasów,
- strukturę dostaw i wysyłek (czasowe i ilościowe opisy przejść),
- strukturę zatrudnienia i kategoryzacji pracowników.
Budowa nowego magazynu, a projekt logistyki wewnętrznej
Projektując system w obiekcie logistycznym należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zdefiniowanie poszczególnych stref funkcjonalnych magazynu i powiązań pomiędzy nimi. Podstawowy, pod względem złożoności, system logistyczny zakłada składowanie ujednoliconej jednostki ładunkowej (np. paleta euro).
Złożoność systemu logistycznego w nowo wybudowanym magazynie definiują takie elementy jak – proces produkcyjny, kompletacja zamówień czy konsolidacja towaru. W celu optymalizacji właściwego zaprojektowania złożonego systemu tworzone są modele symulacyjne pozwalające precyzyjne zaprojektować operacje magazynowe:
- porównanie wydajności magazynu przy różnym rozlokowaniu stref funkcjonalnych,
- prognozę zmian stanów magazynowych,
- porównanie wydajności i efektywności działania obiektu przy różnych poziomach automatyzacji.
W wyniku wyżej opisanych symulacji możliwe jest określenie optymalnego funkcjonalnego rozlokowania każdej ze stref magazynu (np. strefa wydań, składowania, produkcyjna, wysyłki itd.) z uwzględnieniem wielkości oraz zachodzących w ich obrębie procesów.
Co musisz wziąć pod uwagę planując koszty budowy nowego magazynu?
Warto zdawać sobie sprawę z podziału wydatków, które obejmują budowę nowego magazynu. Wyróżniamy następujące rodzaje kosztów:
- koszty twarde, czyli opłacenie pracowników budowlanych i wydatki na materiały,
- koszty miękkie, czyli opłaty za ubezpieczenia, pozwolenia, podatki i opłaty za grunt pod inwestycję,
- koszty eksploatacji, czyli obliczenie zużycia energii i innych mediów, szacujące wydatki na utrzymanie budynku,
- koszty finansowania obiektu, czyli plan majątkowy inwestycji, zakładający dotacje, kredyty, sponsorowanie czy pożyczki.
Należy pamiętać, że budowa nowego magazynu wiąże się również z inwestycją w wyposażenie techniczne, takie jak:
Koszt budowy magazynu w 2023 roku
Tematy związane z wydatkami na budowę magazynu elektryzuje znaczną część przedsiębiorców, nie tylko w naszym kraju. Zawirowania na rynku światowym związane najpierw z pandemią, a aktualnie z wojną w Ukrainie rzutują na destabilizację cen w każdej niemal dziedzinie życia, także w sektorze surowców budowlanych.
Tradycyjna hala magazynowa charakteryzuje się trwałością, z gwarancją żywotności projektu na co najmniej 50 lat, w przeciwieństwie np. do hali namiotowej, której potencjał wynosi około 10 lat. Ten solidny obiekt magazynowy powstaje z wytrzymałych komponentów budowlanych i opiera się na konstrukcji stalowej. Stal z kolei to materiał, którego ceny w ostatnich miesiącach szybowały w górę, a trzeba sobie zdawać sprawę, że udział stali w budowie hali magazynowej jest ogromny – od fundamentów i posadzek ze stali zbrojeniowej, poprzez konstrukcję szkieletową i nośną aż po profile stalowe na dachu. Aktualne opłaty za ten surowiec, dotyczące każdego tygodnia danego roku, można sprawdzić na stronie Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.
Obecnie koszt budowy magazynu w Polsce szacuje się na poziomie 1 500 – 2 100 zł netto za każdy metr kwadratowy. W zależności od parametrów elementów konstrukcyjnych magazynu waga stali zużytej na m2 oscyluje między wartościami od 50 do 80 kg. Przyjmując wartość uśrednioną na poziomie 65 kg stali na każdy m2 nowego obiektu logistycznego można założyć, że budowa hali magazynowej o powierzchni 1000 m2 pochłonie około 65 000 kg tylko samej stali.
Sprawdź: Koszt budowy hali magazynowej