Jak składować palety?
Czy świat logistyki kręci się wokół palety? Nie, ale stanowi ona jeden z najważniejszych elementów systemów składowania i transportu dla większości firm produkcyjnych oraz handlowych. Paletę wymyślili Szwedzi, a inspiracją były skrzynie używane do transportu owoców, upowszechniła się w XIX wieku, a wraz z wynalezieniem wózków widłowych, w pierwszej połowie XX wieku, zaczęła wpływać na kształt projektów logistycznych znanych obecnie.
Przestrzeń załadunkowa samochodów ciężarowych zbudowana jest tak, żeby na szerokość pomieścić dwie lub trzy (w zależności od boku po którym układamy) standardowe palety. Projektując systemy składowania dla przedsiębiorstw w całej Polsce możemy powiedzieć, że rozmiar palety EUR 800 x 1200mm to parametr, który się najczęściej powtarza w większości naszych realizacji. W całym kraju produkuje się około 20 milionów palet rocznie.
Regał do składowania palet
Regały paletowe rzędowe to najbardziej popularny system do składowania palet. Regały do palet stanowią swoisty kręgosłup magazynu – magazynu, w którym proces logistyczny jest oparty właśnie na tym rozwiązaniu. Należy pamiętać, że o wyposażeniu hali warto pomyśleć w fazie projektu! Jak jest zbudowany regał paletowy?
Podstawę konstrukcji stanowią pionowe, stalowe ramy połączone poziomymi belkami. Palety składuje się na belkach. Po dwie belki umieszcza się względem siebie równolegle, w określonych odległościach, na ramie, w kierunku jej górnej krawędzi. Konstrukcję w obrębie jednej ramy nazywamy zatoką. Liczba palet w zatoce jest uzależniona od wysokości ramy i długości belek. Zazwyczaj projektuje się systemy składowania, gdzie na jednym piętrze belek w ramach zatoki magazynuje się 3 palety. Wysokość systemu w górę ogranicza przede wszystkim sprzęt potrzebny do jego obsługi (wózki widłowe) oraz ciężar ładunku.
Występują różne sposoby łączenia i zabezpieczania konstrukcji regału do składowania palet. Ramy i belki są ze sobą zazwyczaj skręcane, taka metoda łączenia jest szczególnie popularna w Europie. W Stanach Zjednoczonych równie popularną metodą jest spawanie. Poszczególne elementy są wykonane ze stali walcowanej. Cena regału paletowego jest mocno skorelowana z cenami stali.
Regał paletowy o pojedynczej głębokości
Pozwala na magazynowanie jednej palety na głębokość. Przy zabudowie tego typu osiągamy najniższy współczynnik wykorzystania powierzchni magazynowej z wszystkich standardowych rozwiązań paletowych dostępnych na rynku. Jednocześnie jesteśmy w stanie projektować systemy charakteryzujące się bardzo dużą wydolnością, poprzez szybki dostęp do każdej składowanej palety oraz dzięki zastosowaniu rozwiązań transportu wewnętrznego takich jak wózki systemowe.
Regał paletowy o podwójnej głębokości
Jak sama nazwa wskazuje od standardowego rozwiązania różni się przede wszystkim głębokością. Pozwala na składowanie jednej palety za drugą, zwiększa współczynnik wykorzystania przestrzeni, ale ogranicza dostęp. Wymaga dostosowanych wózków widłowych. Aby wykonać operację załadunku na tylne miejsce paletowe, pierwsze miejsce musi być wolne. Pozwala podwoić ilość miejsc paletowych w obrębie jednej zatoki.
Typy regałów magazynowych do gęstego składowania
Powyżej opisane rozwiązanie stanowi najbardziej popularny sposób składowania europalet. Z czasem rynek ewoluował. Przedsiębiorstwa zaczęły szukać sposóbów na maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej. Powstały koncepcje gęstego przechowywania palet.
W regałach wjezdnych palety spoczywają na szynach zamocowanych w tunelach, każdy tunel jest zazwyczaj dedykowany do jednego indeksu, a regał paletowy nie posiada tradycyjnych belek. Aby załadować paletę, wózek widłowy wjeżdża w konstrukcję tunelu.
W regałach przepływowych czy też grawitacyjnych paleta jest składowana na rolkach. Rolki, podobnie jak w konstrukcji regału wjezdnego, zamocowane są w tunelach. Paleta jest umieszczana przez wózek widłowy z jednej strony regału, a następnie poprzez nachylenie regału, transportowana na rolkach.
W regałach mobilnych cała konstrukcja napędzana jest elektrycznie i przesuwa się na specjalnych szynach. Dzięki takiemu rozwiązaniu osiągamy gęste składowanie z pełnym dostępem do każdej jednostki paletowej.
Na rynku istnieją również inne rozwiązania do składowania palet, takie jak regały satelitarne czy też antresole magazynowe. Jako producent jesteśmy w stanie zaprojektować i wdrożyć praktycznie dowolny system składowania „szyty na miarę”.