Antresole magazynowe – dodatkowa przestrzeń, na którą Cię stać
Gdy w magazynie zaczyna brakować miejsca, gdy potrzebujemy więcej przestrzeni niż mamy do dyspozycji, stajemy przed pytaniami: co teraz?, czy przenosić działalność do większej hali magazynowej, czy rozbudować tą, którą mamy?, a może zastosować inne rozwiązanie, które pozwoli nam na zwiększenie powierzchni składowania i kompletacji? Każde z powyższych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Szukając redukcji kosztów możemy postawić na system składowania, który zakłada zabudowę magazynu w górę. Antresole magazynowe, pomosty robocze czyli wielopoziomowa zabudowa magazynowa może okazać się optymalnym rozwiązaniem. Dodatkowa powierzchnia, jaką w ten sposób zyskujemy, jest kilkakrotnie tańsza niż inwestycja w nową halę magazynową.
Antresole magazynowe i podesty robocze, co musisz wiedzieć
Projektując antresole magazynowe i podesty robocze należy wziąć pod uwagę dwa kluczowe czynniki. Przekładają się one na złożoność inwestycji, a co za tym idzie mają odzwierciedlenie w kosztach, jakie należy ponieść, decydując się na wielopoziomową zabudowę magazynową:
-
antresola magazynowa, gdzie w ramach procesu logistycznego zadania realizowane są w sposób ciągły tj. przykładowo w obrębie podestu roboczego zostały ulokowane stanowiska pracy, musi spełniać określone normy prawne – tego typu wielopoziomowa zabudowa magazynowa może wymagać projektu budowlanego, opartego o przepisy BHP,
-
możliwe dopuszczalne maksymalne obciążenia przenoszone przez podest roboczy wpływają zarówno na bezpieczeństwo, jak i na koszt inwestycji – warto skorzystać z usług doświadczonej firmy, która wdroży pomost magazynowy, a jednocześnie posiada bogate portfolio tego typu realizacji; projekt antresoli magazynowej to pierwszy, ale też najważniejszy etap.
Zwiększenie przestrzeni składowania oraz niższe koszty inwestycyjne dla uzyskania analogicznej powierzchni operacyjnej w stosunku do rozbudowy obiektu to dwa kluczowe aspekty wpływające na rosnące zainteresowanie antresolami i podestami magazynowymi. Należy pamiętać również o możliwości wydzielania dedykowanych stref. Jest to szczególnie istotny parametr wszędzie tam, gdzie należy podjąć wzmożone środki bezpieczeństwa, np. w przypadku składowania indeksów o dużej wartości.
Przeczytaj więcej o tym, jak obliczyć pojemność magazynu?
Antresole magazynowe i podesty robocze – konstrukcja
W zależności od wymogów dotyczących maksymalnych przenoszonych obciążeń wdrażamy wielopoziomową zabudowę magazynową w oparciu o trzy podstawowe systemy. Od aplikacji lekkich na regałach półkowych, poprzez regały paletowe dla bardziej wymagających systemów, po antresole przemysłowe wykonane z profili zimno giętych typu C połączonych z słupami z profili zamkniętych. Jako producent regałów magazynowych jesteśmy w stanie wykonać rozwiązanie „szyte na miarę”. Antresole magazynowe możemy również różnicować konstrukcyjnie w zależności od podłoża operacyjnego – jako wypełnienie może być stosowana płyta wiórowa lub krata pomostowa. Z kolei ze względu na zabudowę piętra, na nieograniczoną regałami platformę magazynową lub na podest roboczy z korytarzami pomiędzy regałami, np. w przypadku procesu kompletacji. Ze względu na sposób wygrodzenia antresoli magazynowej – z barierkami na piętrach lub z panelami siatkowymi tworzącymi osiatkowany boks. W przypadku podestu magazynowego na regałach paletowych, stosowane są półki w wielu wariantach: wypełnienia stalowe – pełne lub ażurowe, różnego rodzaju płyty wiórowe, OSB, kraty pomostowe, łoża rolkowe. We wszystkich typach antresol zastosowanie mają barierki, schody, bramki załadunkowe i oświetlenie. Często antresole wyposażone są w windy towarowe do paczek oraz systemy przenośnikowe do transportu palet pomiędzy poziomami.
Nasi Partnerzy bardzo często decydują się na antresole półkowe lub systemy łączące antresolę półkową z podestem wolnostojącym. Wynika to z dobrej relacji dodatkowej powierzchni do ceny antresoli magazynowej oraz z modułowej, bardzo elastycznej konstrukcji podatnej na odkształcenia przy jednoczesnym zachowaniu ciągłości procesów magazynowych.
Pomost magazynowy – wymagania techniczne
Dobrze zaprojektowany pomost magazynowy powinien gwarantować optymalną szerokość korytarzy roboczych. Planując inwestycję i rozmieszczenie antresoli, należy uwzględnić możliwości operacyjne posiadanej floty wózków widłowych. Przy nieodpowiednim dopasowaniu wózków do obsługi pomostu (bądź odwrotnie) bezpieczna praca nie będzie możliwa. Obsługa pomostu wózkiem oznacza operacje załadunku oraz rozładunku towaru z i na pomost z poziomu posadzki magazynu.
Posadzka, na której są instalowane podesty magazynowe powinna zapewnić możliwość mocowania za pomocą kotew słupów pomostów na głębokość minimum 150 mm w podłożu o minimalnej wytrzymałości na ściskanie 25 N/mm2 (beton klasy C20/25).
Wysokość od podłogi do pierwszego poziomu pomostu i wysokości wyższych poziomów pomostu, wywierają istotny wpływ na niebezpieczeństwo wyboczenia slupów nośnych. Im wyższe poziomy tj. odległości pomiędzy posadzką, a pierwszym poziomem bądź pomiędzy pozostałymi poziomami, tym mniejsza wytrzymałość slupów ze względu na wyboczenia, a co za tym idzie mniejsza nośność.
Wielopoziomowa zabudowa magazynowa WDX
WDX jest producentem wysokiej jakości systemów regałów półkowych i paletowych. Produkowane w naszym zakładzie w Zgierzu nowoczesne, wytrzymałej konstrukcji elementy antresoli są łatwe w montażu i dają możliwość rozbudowy. Podesty robocze i antresole magazynowe mogą być wyposażone w instalację oświetleniową, w tym także oświetlenie awaryjne, a w zależności od potrzeb, nasze systemy regałowe są wyposażone w klatki schodowe, barierki zabezpieczające, bramki załadowcze, itp. Projektujemy, produkujemy i instalujemy systemy składowania towarów zintegrowane z transportem przenośnikowym. Przez ponad 25 lat działalności wykonaliśmy ponad 10 000 instalacji magazynowych na terenie całego kraju.