Jak składować w magazynie materiały sypkie?
Wykonując projekt magazynu pod materiały sypkie, należy przede wszystkim ustalić w jakiej formie i w jakiej postaci będą one składowane. Decyzja o sposobie pakowania – luzem, w workach, big-bagach lub innych opakowaniach jak kartony, pojemniki etc. – determinuje na dalszym etapie wybór sposobu składowania materiałów sypkich.
Istotnym czynnikiem, który musimy wziąć pod uwagę są właściwości fizyczne składowanego materiału oraz to, w jaki sposób ma być chroniony np. poprzez wspomniane pakowanie. Chodzi przede wszystkim o warunki składowania jak temperatura, wilgotność, nasłonecznienie, oświetlenie, bo przecież piach czy żwir będziemy składować inaczej niż cukier czy ziarno.
W przypadku, gdy nie mamy do czynienia z żadnym systemem pakowania, a produkt jest wrażliwy na wszelkie oddziaływania atmosferyczne np. cukier, ziarna zbóż i pochodne, składowanie najczęściej odbywa się w ogromnych zbiornikach stalowych lub betonowych zwanych silosami, w których utrzymywany jest specjalny mikroklimat. Do transportu materiałów sypkich wykorzystywane są wtedy zwykle specjalistyczne taśmowe systemy przenośnikowe.
Systemy składowania dla materiałów sypkich
Gdy mamy do czynienia z pakowaniem uproszczonym dużych ilości towaru, gdzie materiałem opakowaniowym są worki o dużej pojemności (zwane big-bagami) lub dużymi kartonami (zwanymi oktabinami) mamy więcej możliwości wyboru systemów składowania. Zazwyczaj takie opakowania znajdują się na paletach, co pozwala na przewożenie ich wózkiem widłowym. Nie ma przeciwwskazań do składowania na regałach big-bagów i oktabin, o ile są one stabilne na palecie, nie ma zbyt dużych przewisów, a sama paleta jest przystosowana do składowania na regale magazynowym. Należy jednak być ostrożnym, ponieważ takie jednostki ładunkowe nie są z reguły identyczne, worki mogą się przechylać, uszy worków wystawać w różny sposób. Co więcej, towar z worków się pyli i przedostaje na zewnątrz. Wszystkie te czynniki w kolejnym etapie wskazują najlepszy w danym przypadku system regałowy.
Materiał sypki, luzem lub pakowany w big-bagi czy oktabiny, występuje w dużych ilościach zazwyczaj w magazynach przyprodukcyjnych. Liczy się w nich jak najlepsze wykorzystanie objętości magazynu, dlatego najbardziej popularne jest składowanie blokowe tego typu opakowań. Składowanie blokowe bezpośrednio worków jednych na drugich obarczone jednak dużym ograniczeniem ze względu na wysokość i niebezpieczeństwem zsunięcia się towaru. Dlatego lepszym rozwiązaniem może być składowanie blokowe w regałach wjezdnych Drive-In, regałach przepływowych, Push-Back albo w systemie Radio Shuttle.
Dobór rozwiązań
Dla naszych Klientów zawsze dobieramy najlepsze rozwiązanie dopasowane do bieżących potrzeb. Nasz wykwalifikowany personel doradców w pierwszym etapie zbiera informacje na temat jednostki transportowej: w jakiej formie materiał sypki będzie składowany i transportowany oraz jakie są optymalne warunki składowania i transportu. Na bazie tych i dodatkowych informacji takich jak specyfika produkcji, wysyłek, dostaw, sposób kompletacji, aranżowany jest dopasowany system w odpowiedniej konfiguracji.
W swojej ofercie posiadamy:
- regały Drive-In,
- regały przepływowe,
- regały paletowe (Push-Back, Radio Shuttle, regały mobilne),
- podesty wielopoziomowe.