Zasady prawidłowego składowania towaru na paletach
Każdego dnia – w obrębie łańcucha dostaw – krążą miliony palet, a wiele z nich właśnie w tym momencie trafia do magazynów rozsianych po całym świecie. To tu odbywa się przyjęcie towaru, składowanie, kompletacja i wysyłka. Aby każda z tych faz przebiegała sprawnie i nie opóźniała kolejnej, należy wdrożyć kilku kluczowych praktyk. Jedną z nich jest zasada prawidłowego składowania towaru na paletach.
Z tego wpisu dowiecie się jak prawidłowo składować towar na paletach, czym jest piętrowanie towarów i jakie są wytyczne dotyczące takiego sposobu układania ładunków w magazynie. Następnie przyjrzymy się kwestii wyboru regałów w odniesieniu do przechowywania ładunków spaletyzowanych. Zapraszamy!
Piętrowanie palet z towarem
Zacznijmy od tego, że praca w magazynie powinna być zorganizowana jak najlepiej pod kątem bezpieczeństwa pracowników i składowanego towaru. Za właściwą organizację pracy, zgodną z wytycznymi norm BHP i przepisami wynikającymi z Kodeksu Pracy, szkolenia stanowiskowe oraz stworzenie opisów użytkowania poszczególnych narzędzi, miejsc i zamieszczenie ich w instrukcji magazynowej odpowiada pracodawca. Reguły dotyczą również magazynowania ładunków i ich odpowiedniego rozmieszczenia w przestrzeni obiektu logistycznego.
Kolejną kwestią jest zdefiniowanie najczęściej używanego nośnika do transportowania towarów – palety. Od strony operacji logistycznych, to niemal doskonała konstrukcja drewniana, na którą można bezpiecznie odkładać ładunki i przewozić je w inne miejsce: jest sztywna, wytrzymała, stosunkowo ekologiczna – zaprojektowana tak, żeby można było ją unieść za pomocą wideł wózka widłowego. Ponadto, paleta dzięki swej budowie umożliwia piętrowanie, czyli układanie palet wraz z towarem jedna na drugiej, co idealnie wpisuje się w obraz obecnej logistyki, nastawionej na maksymalizację wyjściowej powierzchni składowania.
Paleta – o czym jeszcze musisz wiedzieć?
Piętrowanie jest powszechnie stosowaną techniką składowania, funkcjonującą wtedy, gdy ładunek magazynowany jest bezpośrednio na posadzce. Metoda ta, choć pozornie nieskomplikowana, posiada jednak pewne ograniczenia. W ten sposób nie można składować towarów miękkich, podatnych na odkształcenia czy nieodpornych na czynniki atmosferyczne, w tym wilgoć i wahania temperatury. Produkty, które można piętrować na paletach muszą być twarde i stateczne, by można z nich było utworzyć stabilny stos, który:
- w przypadku układania ręcznego nie może przekroczyć wysokości 1,5 m,
- będzie równo ułożony, o maksymalnym odchyleniu wynoszącym jedynie 2%,
- co kilka palet będzie posiadał tzw. zakładkę, stabilizującą kolumnę.
Warto również mieć na uwadze kondycję techniczną palet, należy sprawdzać regularnie ich stan i naprawiać je lub wymieniać. Uszkodzone nie spełniają już swojej funkcji – nie stabilizują ładunku, narażając piętrowany na nich towar na zniszczenie i straty materialne przedsiębiorstwa, a znajdujących się w pobliżu ludzi na utratę zdrowia lub życia.
Dowiedz się czym jest sztaplowanie.
Normy składowania palet w magazynie
Ogólne zasady na temat bezpieczeństwa i organizacji pracy w zakładzie, w tym w magazynie można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku. Czytając ten dokument, zapoznamy się z przepisami regulującymi procesy składowania palet w magazynie z wykorzystaniem urządzeń magazynowych, w tym regałów lub podestów i antresol. Dodatkowe informacje wynikają z Polskich Norm oraz z Kodeksu Pracy uchwalonego przez Sejm 26 czerwca 1974 roku z późniejszymi poprawkami.
Mimo tego, w wymienionych przepisach nie znajdziemy konkretnych określeń, dotyczących wagi oraz wysokości piętrowanych palet na regałach czy przy załadunku, dlatego, działając w imię bezpieczeństwa pracowników i składowanego mienia, trzeba mieć na uwadze:
- wartość nominalnej pojemności palety,
- dozwoloną nośność regałów magazynowych,
- dopuszczalną wytrzymałość posadzki magazynowej.
To kluczowe dane, które powinny być podane do ogólnej wiadomości wszystkich użytkowników hali magazynowej w postaci czytelnej informacji i obowiązkowo przestrzegane.
Jak wybrać regały, żeby poprawnie składować towar na paletach?
By obsługa ładunków przebiegała sprawnie, a praca osób zatrudnionych w magazynie była bezpieczna, należy właściwie zaplanować dostępną powierzchnię. W nowoczesnych obiektach, inwestycja w regały magazynowe w celu składowania towaru na paletach jest niezbędna, ponieważ porządkują one przestrzeń i pomagają zarządzać przechowywanymi ładunkami. W zależności od tego jakie towary paletyzowane będą gromadzone w obiekcie, jaką częstotliwością rotacji będą się odznaczać, za pomocą jakich urządzeń magazynowych (np. wózków widłowych) będą obsługiwane, można rozważyć konkretny rodzaj systemu regałowego. Przedstawiamy przegląd rozwiązań oferowanych przez firmę WDX w zakresie magazynowania towarów na paletach.
- zapewniają pełny dostęp do każdego ładunku,
- umożliwiają przebudowę w zakresie głębokości składowania (pojedyncze lub podwójne),
- dają szansę na przechowywanie palet i innych jednostek ładunkowych,
- pozwalają na implementację automatyzacji w procesie składowania,
- możliwe jest składowanie na nich długich i nietypowych ładunków.
- cechują się łatwością montażu,
- zróżnicowany pakiet dodatkowych opcji oraz wypełnień (półki metalowe, siatkowe, z płyt wiórowych) umożliwia składowanie lekkich towarów na paletach.
- dzięki montażowi na specjalnych ruchomych bazach zapewniają jednocześnie wysokie parametry wykorzystania pojemności magazynu i dostęp do każdego ładunku składowanego na palecie,
- umożliwiają składowanie ciężkich ładunków oraz ręczną kompletację z korytarza roboczego.
- służą do składowania palet z towarami, które mogą być obsługiwane według zasady FIFO,
- transport ładunków odbywa się z wykorzystaniem siły grawitacji,
- są niezwykle popularne w magazynach należących do firm produkcyjnych.
- obsługa palet wraz ze składowanym towarem odbywa się półautomatycznie,
- prawidłowy przebieg procesu składowania jest uwarunkowany relatywnie niską liczbą SKU w obiekcie,
- poprzez wdrożenie systemów automatyki magazynowej można w pełni zautomatyzować proces intralogistyczny.
Jak widzicie, prawidłowe składowanie towaru na paletach wynika przede wszystkim z przestrzegania elementarnych norm bezpieczeństwa oraz doboru właściwego systemu regałowego, który odpowiada na indywidualne potrzeby danego przedsiębiorstwa.