Drabina magazynowa – podstawowe informacje
Zadania pracowników w magazynie mogą dotyczyć obsługi towarów znajdujących się wysokości, ale obejmują także czynności związane z inwentaryzacją, pracami konserwacyjnymi i porządkowymi. We wszystkich tych przypadkach może może zachodzić konieczność użycia drabiny magazynowej. Drabina magazynowa to popularne narzędzie, które zapewnia łatwy i szybki dostęp do obszaru znajdującego się poza zasięgiem rąk ludzkich.
Z tego wpisu dowiecie się jak bezpiecznie pracować z użyciem drabiny magazynowej, a w dalszej części wyróżnimy podstawowe rodzaje tego niezastąpionego w wielu branżach narzędzia.
Drabiny magazynowe – jak ich bezpiecznie używać?
Drabina magazynowa to mobilny element wyposażenia przestrzeni magazynowej, wspierający wydajność obiektu, pozwalający pracownikom na efektywny dostęp do wyżej położonego miejsca. To narzędzie specjalnie dostosowane do częstego użytkowania, wykonane z wytrzymałych komponentów, odporne na intensywną eksploatację. Dodatkowo zdolne do dźwigania znacznych obciążeń i wyposażone w elementy gwarantujące bezpieczeństwo obsługi: szerokie stopnie z antypoślizgową nawierzchnią, barierki, poręcze, stabilne punkty podparcia. Drabinę cechuje duża mobilność – lekka konstrukcja lub wyposażenie w kółka z mechanizmem blokującym oraz możliwości złożenia umożliwiają przeniesienie jej w dowolny obszar, co skutkuje oszczędnością czasu i wysiłku pracowników.
Aby w pełni skorzystać z zalet jakie oferuje drabina magazynowa, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad – zarówno przed użyciem sprzętu, w trakcie oraz po zakończeniu pracy. Respektowanie poniższych norm przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa pracy i lepszej organizacji przestrzeni oraz zminimalizuje częstotliwość występowania zdarzeń wypadkowych.
Czynności przed użyciem drabiny magazynowej
Przed przystąpieniem do pracy z drabiną magazynową należy wykonać następujące czynności:
- weryfikacja stanu wizualnego, w tym kontrola wgnieceń, pęknięć,
- obserwacja czy drabina nie ma poluzowanych części, czy na stopniach są elementy antypoślizgowe,
- jeżeli drabina posiada kółka, wskazana jest ich kontrola oraz sprawdzenie mechanizmu blokującego ich ruch.
Czynności w trakcie używania drabiny magazynowej
W trakcie wykonywania zadań z użyciem drabiny magazynowej:
- wymagane jest stabilne ustawienie drabiny na równej poziomej powierzchni,
- przestrzeganie maksymalnego dopuszczalnego obciążenia określonego przez producenta,
- w miarę możliwości używanie obu rąk do obejmowania poręczy drabiny podczas wchodzenia i schodzenia,
- zachowanie szczególnej uwagi i równowagi w trakcie pracy – unikanie wychylania się oraz sięgania daleko w niedostępne miejsca.
Czynności po zakończeniu korzystania z drabiny magazynowej
Równie ważne są czynności wykonywane po zakończeniu korzystania z drabiny:
- sprawdzenie stanu technicznego i zakomunikowanie ewentualnych uszkodzeń przełożonemu,
- wyczyszczenie powstałych w trakcie pracy zabrudzeń,
- umieszczenie drabiny w dedykowanym do jej przechowywania miejscu.
Wymienione wyżej praktyki zapewnią bezpieczną obsługę drabiny magazynowej oraz wpłyną zarówno na przedłużenie jej żywotności i ograniczenie kosztów napraw, jak również bezpośrednio przyczynią się do zapewnienia efektywności działań w miejscu pracy. Warto przy okazji wspomnieć o istocie stosowania przez pracowników odpowiednich środków ochrony osobistej, niebagatelnej roli przeprowadzania cyklicznych szkoleń, przypominających reguły użytkowania urządzeń magazynowych oraz o regularnych przeglądach regałów magazynowych.
Rodzaje drabin magazynowych
W magazynach można stosować wiele typów drabin, które w zależności od specyficznych potrzeb, wymaganej wysokości obsługi oraz warunków pracy różnią się od siebie.
Z uwagi na materiał, z którego produkuje się drabiny magazynowe, wyodrębniamy:
- drabiny aluminiowe – są trwałe, lekkie i odporne na korozję, jednak aluminium to surowiec, który przewodzi prąd, a drabina wykonana z tego tworzywa nie powinna być używana przy pracach elektrycznych,
- drabiny stalowe – są solidne, wytrzymałe i stabilne, ale cięższe, a bez odpowiedniego zabezpieczenia podatne na korozję; stal to również materiał dobrze przewodzący prąd,
- drabiny z włókna szklanego – są lekkie i wytrzymałe, porównywalne do aluminiowych, ale cięższe; będą lepszym wyborem do prac elektrycznych, ponieważ materiał syntetyczny nie przewodzi prądu.
Jeżeli natomiast chodzi różnice konstrukcyjne, to wyróżniamy następujące rodzaje:
- drabina przystawna – posiada jednoczęściowy, prosty kształt, który wymaga oparcia o stabilną powierzchnię, np. o ścianę, a z tego względu można jej używać tylko jednostronnie; jest szczególnie pomocna przy łatwych i krótkotrwałych pracach na różnych wysokościach,
- drabina wolnostojąca rozstawna – charakteryzuje się dwoma ramionami, które rozstawione pod kątem tworzą podstawę roboczą, można jej używać wchodząc z dwóch stron i często jest wyposażona w mechanizm zapobiegający samoczynnemu złożeniu; z uwagi na stabilność konstrukcji jest chętnie używana przy pracach magazynowych,
- drabina teleskopowa – składa się z części – segmentów, które w zależności od potrzeb można wysuwać i zwiększać długość ramion, modyfikując w ten sposób możliwość pracy na różnej wysokości,
- drabina platformowa – wyposażona w niewielką lecz stabilną powierzchnię roboczą na szczycie oraz dodatkowe elementy bezpieczeństwa, czyli poręcze ochronne, balustradę oraz kółka, które ułatwiają jej przesuwanie.
Zastosowanie drabiny w magazynach – podsumowanie
Działania w magazynie bezsprzecznie wymagają ostrożności i precyzji, a jednym ze sposobów zapewniających bezpieczne miejsce pracy oraz gwarantujących ciągłość operacji jest adekwatne wyposażenie obiektu intralogistycznego, odpowiadające panującym w nim warunkom oraz indywidualnym potrzebom w zakresie częstotliwości zadań wykonywanych na wysokości.
Jeżeli prace wysokościowe realizowane ręcznie są krótkotrwałe i sporadyczne, a regały magazynowe zapewniają miejsce składowania na poziomie nieprzekraczającym 4 m, wystarczającą inwestycją może się okazać zakup dobrej jakości drabiny magazynowej przystawnej, rozstawnej lub teleskopowej, która jest relatywnie lekka i łatwa w transporcie.
W przypadku konieczności wykonywania regularnych zadań na podwyższeniu można rozważyć wdrożenie wózków do kompletacji z podnoszonym przedziałem operatora, takich jak mobilne pojazdy elektryczne Crown WAV.
Szukając optymalizacji przestrzeni magazynowej, wiele przedsiębiorstw decyduje się na inwestycję w systemy wielopoziomowe, które zapewniają bezpieczną ręczną obsługę towarów z poziomu podłogi. Odpowiednio zaprojektowany układ wielopoziomowy może zaspokoić wiele potrzeb magazynowych, zapewniając dodatkową powierzchnię składowania, obsługi ładunków czy też przestrzeń biurową.