Automatyzacja i robotyzacja w procesach produkcyjnych
Niedobór wykwalifikowanych operatorów, chęć zwiększenia konkurencyjności, dążenie do podniesienia jakości produktów czy idea osiągnięcia zrównoważonego rozwoju, to tylko niektóre z wyzwań współczesnej logistyki. Rozwiązaniem jest wdrożenie dedykowanych systemów automatyki i robotyki w procesach przemysłowych, które oprócz poprawy produktywności zapewniają lepszą precyzję i większe bezpieczeństwo przy realizacji zadań produkcyjnych.
Czego, w sektorze przemysłowym, dotyczy automatyzacja, a czego robotyzacja? Jakie są korzyści z wdrożenia? Jak rozpocząć procesy automatyzacji i robotyzacji w swojej firmie i dlaczego warto? Zapraszamy do lektury.
Automatyzacja i robotyzacja w przemyśle
Integracja automatyzacji i robotyzacji z procesami przemysłowymi stanowi kluczowy element postępu technologicznego. Sprawia, że operacje produkcyjne i technologie cyfrowe w czwartej rewolucji przemysłowej łączą się i wspólnie oddziałują na to, że działania stają się bardziej wydajne, precyzyjne i bezpieczniejsze.
Automatyzacja w przemyśle dotyczy zastosowania mechanizmów elektronicznych, takich jak systemy sterowania, czujniki i siłowniki w maszynach, które mogą odbierać, przekształcać i wysyłać sygnały sterujące pracą urządzeń. Automatyzacja to także oprogramowanie, a w tym systemy operacyjne, zbiory danych lub aplikacje, przeznaczone do przechowywania, przesyłania i optymalizacji procesów wymiany informacji pomiędzy podmiotami. Celem automatyzacji jest ograniczenie pracy ludzkiej przy wykonywaniu prostych, lecz monotonnych i powtarzalnych czynności.
Robotyzacja w przemyśle zakłada użycie robotów, czyli fizycznych manipulatorów wielozadaniowych, które wyposażone w czujniki i siłowniki charakteryzują się dużą autonomią działania oraz znacznymi zdolnościami adaptacyjnymi, które pomagają w natychmiastowym odczytywaniu sygnałów z otoczenia. Czynności wykonywane przez roboty mogą być zmienne, złożone i różnorodne, a same roboty mogą współpracować z ludźmi – wtedy są to tak zwane „coboty” – lub całkowicie zastąpić człowieka przy manipulacji niebezpiecznymi substancjami toksycznymi oraz w innych trudnych warunkach, w takich branżach jak spawalnictwo, przemysł chemiczny, wydobywczy, metalurgiczny.
Zalety automatyzacji i robotyzacji przemysłowej
Zastosowanie układów automatycznych i robotów nie tylko przyczynia się do optymalizacji procesów produkcyjnych poprzez znaczną redukcję czasu potrzebnego na realizację zadania, lecz także poprawia jakość oferowanych towarów zmniejszając ryzyko pomyłek i uszkodzeń oraz zapewnia bezpieczeństwo dla pracowników. Oto kilka obszarów zastosowania automatyzacji w przemyśle:
- produkcja – zautomatyzowane linie produkcyjne wyposażone w systemy rolkowe wpływają na szybkość procesu wytwórczego, działając na wzrost wydajności,
- kontrola jakości – czujniki i skanery monitorują produkty w czasie rzeczywistym, pozwalając na identyfikację wad produkcyjnych,
- transport – bezosobowy przewóz pomiędzy strefą składowania, a innymi obszarami operacyjnymi za pomocą wind towarowych, wózków AGV lub systemów przenośników paletowych zmniejsza szanse uszkodzenia towarów, jednocześnie zwiększając przepływ ładunków w magazynie,
- magazynowanie – w pełni automatyczny magazyn Q-Block maksymalizuje możliwości precyzyjnego manipulowania towarem oraz daje szansę na szybszy dostęp do składowanych jednostek, dodatkowo wpływając na efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.
Z kolei robotyzacja to skuteczne narzędzie optymalizujące, chętnie wykorzystywane przy:
- montażu – precyzyjne i powtarzalne łączenie komponentów przez roboty przyspiesza proces produkcji oraz redukuje ilość błędów, np. na liniach montażowych w przemyśle samochodowym,
- sortowaniu – podczas procesu kompletacji segregacja produktów na grupy i kategorie ułatwia i przyspiesza organizację pakowania oraz przygotowanie towarów do wysyłki,
- etykietowaniu – roboty znakują opakowania według określonych wymagań, minimalizując ilość pomyłek i zwiększając wydajność operacji,
- pracach związanych z konserwacją maszyn – roboty mogą obsługiwać prace serwisowe urządzeń, przy których istnieje ryzyko zagrożenia zdrowia pracowników lub spowodowania wypadku.
Jak rozpocząć procesy automatyzacji i robotyzacji?
Rozpoczęcie procesu automatyzacji i robotyzacji w Twoim może przynieść wiele korzyści, takich jak wzrost wydajności, jakości, oszczędność kosztów, które w dłuższej perspektywie mogą przełożyć się na przewagę konkurencyjną przedsiębiorstwa. Aby wykorzystać wszystkie profity z wizji wdrożenia rozwiązań automatycznych i robotycznych należy rzetelnie zbadać potrzeby i cele oraz określić plany firmy na najbliższe lata, a także wziąć pod uwagę zaplecze techniczne, ekonomiczne i prawne. Warto skonsultować się z dostawcami wybranych technologii, spytać o możliwości integracji z posiadanymi już systemami oraz zorientować się jak wygląda kwestia wsparcia technicznego.