Profesjonalne systemy regałów – porównanie
Wybór odpowiedniego systemu regałów może być trudny z kilku powodów. Po pierwsze, jest to znaczny wydatek kapitałowy, a po drugie, istnieje wiele zmiennych w konstrukcji i funkcjonowaniu systemu. Aby pomóc Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie do przechowywania, stworzyliśmy to porównanie rozwiązań dostępnych na rynku. Przewodnik ten zestawi ze sobą najpopularniejsze systemy regałowe do profesjonalnego użytku.
Pierwszym krokiem przy wyborze odpowiedniego systemu regałów jest poznanie parametrów operacyjnych – asortymentu zapasów, przepustowości, powierzchni magazynowej, sprzętu i możliwości zespołu.
System rzędowy
Paletowy system rzędowy – najbardziej popularny – zapewnia niezawodne, ekonomiczne składowanie palet z zapasami o małej objętości i dużej liczbie SKU. Palety są przechowywane w rzędach o pojedynczej głębokości, co zapewnia 100% selektywność SKU.
Aby zmaksymalizować użycie powierzchni, należy ustawić rzędy tyłem do siebie. Przy maksymalnym zagęszczeniu systemu do załadunku i rozładunku potrzebny będzie wózek wysokiego składowania z wysuwanym pantografem.
Zalety tego systemu to łatwy montaż i demontaż, elastyczna konfiguracja, niższa cena wyjściowa w porównaniu z bardziej złożonymi systemami. Ich wady to mniejsza gęstość składowania i mniej efektywne wykorzystanie powierzchni ze uwagi na wiele korytarzy.
System półkowy
System półkowy to najbardziej wszechstronny komercyjny system do magazynowania materiałów luzem. Klient ma możliwość wyboru z szerokiej oferty rozmiarów i stylów pokrycia. Każda sekcja może pomieścić do 1500 kg. Są łatwo skalowalne, co pozwala stworzyć niestandardowy system przechowywania spełniający potrzeby każdego magazynu. Wytrzymałe belki można łatwo regulować, gdy zmieniają się potrzeby w zakresie przechowywania. System posiada dodatkowe komponenty i elementy wyposażenia, aby łatwo je było dostosować do użytku przemysłowego.
System satelitarny
Ta konstrukcja paletowa, wyposażona dodatkowo w platformę Radio Shuttle to nowa generacja w systemach magazynowania o dużej gęstości.
Maksymalizuje wykorzystanie powierzchni i zwiększa wydajność pracy. Składa się z systemu wjezdnego oraz platformy samojezdnej sterowanej radiowo – tzw. wózka radioshuttle.
Wózek widłowy ładuje paletę na platformę radioshuttle, która znajduje się z przodu systemu wjezdnego, a ona transportuje paletę do wyznaczonego miejsca. Sterowanie platformą samojezdną może odbywać się ręcznie lub zdalnie przy pomocy tabletu lub systemu WMS.
System satelitarny obsługuje różne rodzaje palet, a maksymalna długość tunelu, w którym pracuje – to nawet 40 palet.
Polecamy w pełni automatyczny magazyn z platformą Shuttle.
System przepływowy
Systemy z grawitacyjnym przepływem palet wykorzystują komponenty konstrukcji selektywnej z dodatkiem łóż rolkowych. Jedna strona konstrukcji służy do załadunku, a drugi jej koniec do kompletacji.
Palety są ładowane z tyłu systemu i toczą się do przodu za pomocą rolek grawitacyjnych. System grawitacyjny zwiększa pojemność magazynową i usprawnia proces przechowywania i wyszukiwania, co zmniejsza niezbędną siłę roboczą.
Są powszechnie spotykane w zastosowaniach, w których produkty mają daty ważności ze względu na wyższe wskaźniki rotacji, jakie zapewniają te systemy regałów paletowych FIFO – pierwsze weszło, pierwsze wyszło. Do zalet systemu przepływowego zaliczamy właśnie wykorzystanie tej metody, dzięki której zapobiegamy zaleganiu zapasów oraz szybką i sprawną ich rotację. System cechuje się również bardzo dużą gęstością przechowywania i świetnie sprawdza się w przypadku szybko zmieniających się jednostek SKU.
Do wad systemu zaliczamy przede wszystkim ich cenę – jest to jeden z najdroższych systemów regałów magazynowych.
System mobilny
Zautomatyzowane systemy mobilne należą do systemów magazynowych o dużej gęstości. System wymaga tylko jednego przejścia i zapewnia dużą powierzchnię użytkową. Składa się z systemu paletowego lub półkowego, baz mobilnych i układu napędzania elektrycznego.
System składowania montowany jest na bazach mobilnych poruszających się po wmontowanych w posadzkę szynach. Ruch regałów jest płynny i gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa. System zwiększa pojemność pamięci masowej o ponad 85%, zmniejsza koszty operacyjne dzięki doskonałemu wykorzystaniu przestrzeni. Nadaje się do wielu rodzajów ładunków i zapewnia bezpośredni dostęp do każdej jednostki. Konstrukcje są odporne na temperatury, stąd częste ich zastosowanie w mroźniach i chłodniach, przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.
System wjezdny
Systemy wjezdne są również popularne w magazynach, ponieważ umożliwiają przechowywanie wielu towarów na małej powierzchni, zapewniając bardzo gęste składowanie. Konstrukcja wjezdna jest idealna dla magazynów o ograniczonej powierzchni składowania, ponieważ eliminuje korytarze dzięki jednemu wspólnemu punktowi wejścia i wyjścia. Operator „wjeżdża” do systemu oraz ładuje i rozładowuje go z jednej strony systemu.
System ma również wady. Przede wszystkim wykorzystuje model LIFO (magazynowanie typu last-in-first-out), dzięki czemu starsze zapasy mogą utknąć z tyłu, trudne jest także zarządzanie nimi. System cechuje niska selektywność, która może wymagać wielokrotnej obsługi, a ponieważ wózki widłowe umieszczają i pobierają przedmioty z wnętrza konstrukcji, istnieje większe ryzyko uszkodzenia. Ponadto palety muszą być tego samego rozmiaru, aby zmieściły się na szynach, a ich dobry stan jest bardzo ważny, ponieważ zapewnia utrzymanie ładunku.
Profesjonalny projekt systemu regałowego – podsumowanie
Jak widać na rynku dostępne są różne przemysłowe systemy składowania i potencjalnemu nabywcy może być trudno zdecydować, który system najlepiej odpowiada jego potrzebom. Dlatego przed decyzją dobrze jest zastanowić się nad kilkoma aspektami takimi jak określenie liczby SKU, wymiarów palet i ich wagi.
Bardziej szczegółowe analizy obejmą ustalenie, jak długo SKU będą znajdować się w magazynie – ma to związek między gęstością składowania a ruchem produktów, jaka forma pobierania jest najlepsza oraz jakie będzie rozmieszczenie konstrukcji. Należy pamiętać, że budżetowe jednostki podstawowe są dostępne w naprawdę niskiej cenie za zatokę, ale tak jak w przypadku wszystkiego w życiu, dostajesz to, za co płacisz.
Dobrym wskaźnikiem jakości systemu jest ilość użytej stali w komponentach. Na przykład komercyjny system regałów WDX XPR-Line wykorzystuje supermocny walcowany słup z dwóch profili C wykonany z wysokiej jakości stali o grubości 2-2,5 mm. Alternatywna opcja budżetowa, którą możesz znaleźć na rynku najczęściej obejmuje znacznie mniej sztywną, dwuczęściową konstrukcję słupa kątowego wykonaną ze stali o grubości poniżej 1 mm!
Dowiedz się więcej na temat produkcji regałów WDX.
Jeśli zastanawiasz się nad zakupem systemu magazynowego do swojej firmy i potrzebujesz pomocy innowacyjnego zespołu projektantów, z przyjemnością Ci pomożemy. Aby uzyskać pomoc odwiedź naszą stronę kontaktową.