Regał metalowy – konstrukcja do przechowywania
Historycy uważają, że techniki przechowywania miały zasadnicze znaczenie dla ewolucji społeczeństw, pomagając naszym przodkom rozwinąć się poza zwykłe zadania łowiectwa oraz zbieractwa. Szczególnie ważne było zapewnienie bezpieczeństwa zapasom żywności. Na długo przed powstaniem regałów metalowych, nasiona i żywność gromadzono w prostych dołach wykopanych w ziemi. Regał metalowy jest współcześnie najpopularniejszą konstrukcją do przechowywania zróżnicowanych produktów.
W ofercie WDX znajdziesz pełen zakres regałów do Twojego magazynu! Poniższe wideo prezentuje montaż profesjonalnych regałów metalowych w obiekcie należącym do naszego partera.
Regał metalowy – czyli co?
Regał metalowy to konstrukcja stalowa, służąca do składowania towarów w zastosowaniach profesjonalnych, ale też w gospodarstwach domowych. Regały metalowe o mniejszych obciążeniach, przeznaczone do lżejszych ładunków, często stosuje się je w składzikach, piwnicach i garażach. Stanowi prosty i czysty w utrzymaniu systemu na zapasy, narzędzia czy inne produkty i materiały. W pojęciu przemysłowym, regały metalowe to jedno z podstawowych narzędzi w branży magazynowej, ale nie tylko tam. Zapraszamy do lektury, podczas której wyjaśnimy, gdzie stosuje się regały metalowe, w jaki sposób się je projektuje, a także w jakich profesjonalnych zastosowaniach znajdują uznanie.
Gdzie wykorzystujemy regały metalowe?
Regały metalowe oprócz wspomnianych wcześniej zastosowań w gospodarstwach domowych, gdzie stanowią doskonałą pomoc w organizacji wszystkiego tego, czego nie potrzebujemy na wyciągnięcie ręki, a chcemy bezpiecznie przechować; oraz w dużych magazynach przyprodukcyjnych i centrach dystrybucyjnych, gdzie stanowią podstawę dobrze działającego systemu składowania, znalazły również zastosowanie w sklepach detalicznych. Metalowe regały sklepowe znane są każdemu i chociaż nie każdy podczas zakupów zwraca na nie większą uwagę, bez nich zakupy nie byłyby już takie proste. Dzisiaj jednak skupimy się na regałach metalowych do profesjonalnego zastosowania.
Profesjonalny regał z metalu – proces projektowania
Wracając jeszcze do historii składowania, ewolucja sposobów na składowanie i magazynowanie, to w gruncie rzeczy przegląd rozwoju naszej cywilizacji, ale tak naprawdę dopiero na początku dwudziestego wieku, gdy do słownika weszło słowo „standaryzacja” sektor magazynowania zyskał niemal miano nauki. Powstały wózki widłowe i co najważniejsze znormalizowana, dwustronna paleta. Po II WS, producenci zaproponowali szereg regulowanych regałów metalowych głównie pod palety, rekonfigurując tym samym magazyny pod kątem nowych możliwości paletyzacji. Pierwszy patent na metalowy regał do składowania palet został przyznany w latach pięćdziesiątych XX wieku. Od tego momentu, projektowanie systemów regałowych jest zunifikowane i dużo prostsze. Przy projektowaniu regałów metalowych należy wziąć pod uwagę:
- Rozmiar i typ palety/ładunku,
- Liczba palet i SKU,
- Struktura budynku magazynowego,
- Środowisko w magazynie (np. temperatura przechowywania produktów),
- Posiadane urządzenia do transportu materiałów.
Rodzaje regałów metalowych do profesjonalnych zastosowań
Różne rodzaje regałów magazynowych obejmują:
- Konwencjonalne regały metalowe do przechowywania ładunków spaletyzowanych to tania metoda składowania, która umożliwia bezpośredni dostęp do wszystkich palet. Mają dużą pojemność, są proste w instalacji i regulacji oraz mają relatywnie niski koszt. Ich budowa obejmuje ramę składającą się z dwóch słupów, stężeń poziomych i ukośnych, stóp, śrub i nakrętek oraz śrub kotwiących. Jego głębokość określa rozmiar palety. Regał o głębokości 1100 mm jest zwykle stosowany do europalet o głębokości 1200 mm. Stopy są zespawane z podstawą słupów i służą do podparcia regału na podłodze. Dostępne są różne rodzaje stóp, w zależności od obciążenia. Do mocowania ich do podłogi stosuje się śruby kotwiące.
- Regał metalowy typu wjezdnego i przejezdnego.
- Regał metalowy z platformą samojezdną Shuttle.
- Regał metalowy wysokiego składowania.
- Regał metalowy do przechowywania różnorodnych ładunków. Umożliwia ręczne składowanie średnich i małych produktów. Ta forma regałów jest niezwykle elastyczna dla szerokiego zakresu jednostek ładunkowych i zapewnia bezpośredni dostęp do wszystkich przechowywanych produktów. Łatwo jest także skonstruować system, który umożliwia dodawanie różnych akcesoriów do jego podstawowej ramy w celu dostosowania do potrzeb przedsiębiorstwa, takich jak np. rozwiązania tekstylne czy automotive. Często stanowią również bazę do budowy antresol i podestów magazynowych.
- Regały metalowe przepływowe.
Czy profesjonalny regał metalowy może być tani? Podsumowanie
Regał metalowy może być tani, ale czy powinien? Tak jak w przypadku samochodów, gdzie niektóre modele wyglądają niemal identycznie, a dopiero rzut oka pod maskę lub przetestowanie podczas jazdy próbnej pokazuje nam czym tak naprawdę różnią się oprócz ceny, tak i regały metalowe mogą wyglądać na oko identycznie, jednak różnić się parametrami, które przekonają nas, że czasem lepiej zapłacić więcej.
Jakie to parametry i na co zwrócić uwagę podczas wybierania regałów do swojego magazynu?
a) Jakość
To przede wszystkim wykorzystane do produkcji regałów materiały. Należy zwrócić uwagę na kształt i rodzaj stali użytej do ich wykonania, bo to znacząco wpływa na wydajność systemu regałowego. Walcowane na gorąco belki dwuteowe o szerokim kołnierzu lub o standardowym kształcie zapewniają wystarczającą masę do obsługi dużych obciążeń. Są również bardziej odporne na uszkodzenia spowodowane przez sprzęt do transportu taki jak wózki widłowe. Cienkościenna stal walcowana na zimno może mieć problem z utrzymaniem dużego ciężaru, a po uszkodzeniu tego rodzaju stali, regał może nie wytrzymać zaprojektowanej nośności. Pamiętajmy, że ugięcia w systemach regałów są normalne. Gdy ciężki materiał jest ładowany i rozładowywany, półka lub belka regału odchyli się, a po wyładowaniu powróci do pierwotnej pozycji. Może się to zdarzyć tysiące razy w ciągu całego życia regału metalowego. Im mocniejsza jest stal, tym więcej ugięć może wytrzymać, zanim stanie się widoczne trwałe odkształcenie. Przy użyciu tańszego gatunku stali deformacja zacznie pojawiać się dużo wcześniej.
b) Trwałość
Aby zbudować solidny, wytrzymały system regałów metalowych do magazynu, kluczowe znaczenie mają mocne połączenia między ramami i belkami. Połączenia mają znaczenie, podobnie jak rodzaj zastosowanych śrub. Ponadgabarytowy łeb sześciokątny śruby zapewnia szeroką powierzchnię nośną do rozłożenia obciążenia. Najsłabszą częścią śruby jest obszar gwintowany, więc chociaż może się to wydawać niewielką różnicą konstrukcyjną, tworzy mocniejsze połączenie. Śruby mogą być również ocynkowane ogniowo, aby były odporne na korozję i zapewniały połączenie odporne na warunki atmosferyczne.
c) Właściwy projekt
Upewnij się, że regały są zaprojektowane pod 100% obciążenia. Aby zaoszczędzić na konstrukcji regału i zaoferować niższą cenę, regały projektowane są czasami pod kątem średniego obciążenia, które wynosi mniej niż 100% wykorzystania. Polega to na przekonaniu, że u klienta, regały w żadnym momencie nie będą w pełni wykorzystane, więc nie muszą być projektowane z pełną wydajnością. Na oko nie zobaczysz żadnych wskazówek, które powiedzą ci, czy system został zaprojektowany tak, aby spełniał te możliwości. Z tego powodu dokumentacja projektowa i techniczna powinna ujawniać, że regały zostały zaprojektowane tak, aby można je było w pełni załadować.
d) Pełna nośność
W przypadku regału zaprojektowanego tak, aby był nie był on w pełni nośny, składowane nierównomiernie elementy mogą w końcu zdeformować belki i zagrozić przechowywanym produktom, a co najważniejsze, ludziom obsługującym te produkty.
e) Właściwe zespawanie
Bezpieczne, wytrzymałe regały powinny mieć w pełni spawane elementy – jest to szczególnie ważne w przypadku regałów wspornikowych. Spaw powinien być równy i nie mieć braków.
f) Sprawdzony dostawca
Ponieważ producenci regałów metalowych projektują swoje systemy przy użyciu różnych metod inżynieryjnych i materiałów, kupujący powinni zrozumieć, w jaki sposób te różnice wpływają na trwałość, ładowność i bezpieczeństwo. Określenie powyższych pięciu parametrów konstrukcyjnych zaowocuje nie tylko trwalszym i solidniejszym systemem, ale także bezpieczniejszym zarówno dla produktów, jak i pracowników. Może to kosztować trochę więcej, ale podobnie jak w przypadku droższego modelu auta, masz pewność, że produkt jest stworzony do obsługi Twojego obiektu.