Jak zwiększyć wydajność magazynu dzięki mobilnym regałom?
Czym są regały mobilne i czy są tym samym, co regały przesuwne? W dzisiejszym wpisie doradzamy, jak zwiększyć powierzchnię i wydajność magazynu dzięki regałom mobilnym.
Kiedy brakuje miejsca na składowanie
Mądrze prowadzona gospodarka magazynowa wymaga od managerów przewidywania oraz planowania z wyprzedzeniem. Dlatego np. decyzja o wynajęciu powierzchni magazynowej musi być poprzedzona analizą czy przestrzeń ta faktycznie nam się przyda, albo odwrotnie – czy nie będzie za mała i nie zaistnieje konieczność rozbudowania magazynu lub wynajęcia dodatkowego miejsca w krótkim czasie. Takie rzeczy można zaplanować lub przynajmniej zapobiec niepotrzebnemu wydawaniu pieniędzy na niewykorzystane miejsce składowania.
W przypadku mądrze zarządzanego magazynu cena jednostkowa miejsca paletowego nie może być jedynym wyznacznikiem opłacalności inwestycji. Tak naprawdę tym, co odgrywa kluczową rolę, jest stopień wykorzystania dostępnej przestrzeni. Jeśli problemem jest zbyt mała ilość miejsca lub konieczność zwiększenia powierzchni bez rozbudowy obiektu, rozwiązaniem będą regały przesuwne na bazach mobilnych, inaczej regały mobilne.
Największe zalety regałów mobilnych
Istnieje wiele korzyści, jakie może przynieść inwestycja w regały mobilne. Przede wszystkim zapewniają elastyczną metodę składowania towarów i pozwalają zaoszczędzić dużo miejsca. Są jedną z form optymalizacji powierzchni magazynowej, z której chętnie korzystają przedsiębiorcy chcący zaoszczędzić na zakupie lub wynajmie miejsca na składowanie towarów.
Gdzie przydają się regały mobilne? Tak naprawdę w wielu miejscach. Na przykład w chłodniach lub mroźniach, w których powierzchnia magazynowa stanowi wysoki udział w całkowitych kosztach inwestycji. Dodatkowo regały mobilne wykorzystywane są w sytuacjach, kiedy istnieje konieczność zwiększenia powierzchni składowania, lecz nie ma możliwości lub brakuje funduszy na rozbudowę hali magazynowej.
Regały mobilne X-PR na bazach przesuwnych
W ofercie firmy WDX znajdują się różnorodne regały magazynowe, w tym nowoczesny system regałów mobilnych X-PR. Regały mobilne tego typu przeznaczone są dla magazynów, w których istotny jest wysoki współczynnik wykorzystania przestrzeni magazynowej, a jednocześnie konieczne jest zapewnienie swobodnego dostępu do każdej składowanej jednostki.
System X-PR Mobile to regały przesuwne paletowe o konstrukcji rzędowej oparte na bazach mobilnych, w których przesuw odbywa się po specjalnych szynach. Konstrukcja wyposażona jest w dwa rodzaje szyn – prowadzące i nośnie. Szyny prowadzące mają charakterystyczne wgłębienie i umiejscowione są na skraju baz mobilnych. Służą do prowadzenia baz oraz zachowania ich ruchu w linii prostej. Z kolei zadaniem szyn nośnych jest przenoszenie obciążeń. Znajdują się one w środku baz mobilnych.
Wyposażenie regałów mobilnych X-PR
Wspomniane wyżej regały umożliwiają składowanie całych palet oraz ręczną kompletację w korytarzu roboczym. Działają w oparciu o zasilanie elektryczne i steruje się nimi za pomocą przycisku umieszczonego na konstrukcji lub zewnętrznego panelu kontrolnego. Co istotne, system ten redukuje do minimum miejsce przeznaczone zazwyczaj na korytarze robocze. Jest to możliwe poprzez przesunięcie bazy mobilnej. Ponadto system X-PR Mobile pozwala zamontować na bazach mobilnych, poza standardowymi regałami rzędowymi, także regały wspornikowe.
Dodatkowo każda baza mobilna regału wyposażona jest w mały panel z przyciskami umożliwiającymi ręczne sterowanie bazami. Znajduje się tam też przycisk bezpieczeństwa, który służy do zatrzymywania ruchu baz mobilnych. Regały wyposażone są też w główne skrzynki sterujące, gdzie znajduje się dotykowy panel sterujący umożliwiający sterowanie regałami i prace serwisowe.
Dodatkowo w celach bezpieczeństwa regały X-PR Mobile posiadają bariery z wiązek laserowych. Jeśli dojdzie do przerwania bariery podczas pracy, system spowoduje jego natychmiastowe zatrzymanie. Takie zabezpieczenie zainstalowano też na zewnątrz systemu. Ich zadaniem jest zapobieganie wejściu w korytarze.
Oszczędność miejsca i indywidualne dopasowanie
W przypadku systemów przesuwnych zasada jest taka: im większa powierzchnia, tym więcej zyskujemy. Aby inwestycja jak najbardziej się opłaciła, instalację regałów mobilnych dobrze jest zaplanować już na etapie budowy obiektu. Wynika to z faktu, iż regały przesuwne wymagają posadzki o odpowiedniej nośności. W przypadku obiektów już istniejących przed montażem systemów przesuwnych należy posadzkę wzmocnić i uodpornić ją na przenoszenie dużych obciążeń.
Ogromną zaletą systemu X-PR Mobile jest możliwość zaprojektowania go pod kątem indywidualnego procesu logistycznego. Dodatkowo można go łatwo rozbudować, jeśli zajdzie taka potrzeba, a także udoskonalać poprzez wdrożenie dodatkowej automatyki działania lub integrację z magazynowym systemem informatycznym WMS. Rzędowe regały do palet zamocowane na mobilnych platformach można przekonfigurować w zakresie wysokości i zwiększyć ilość miejsca na palety.