Warehouse Development eXperts
Zmień język
Sklep wozki.wdx.pl

Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu z wózkami widłowymi.

Paletyzacja – rozwiązanie na dużą wydajność

Paletyzacja, to najprościej mówiąc układanie w konkretny sposób towaru na palecie. Detale, które poddawane są paletyzacji, mogą być składowane zarówno luzem, jak i w kartonach, zgrzewkach, workach czy skrzyniach. Polskie firmy chętnie decydują się na zakup nowoczesnych systemów pakowania i paletyzacji – jeżeli stopa zwrotu z inwestycji jest na tyle krótka, by było to opłacalne. Rozwiązania te warto wdrożyć zwłaszcza przy wysokiej wydajności produkcji oraz kiedy do nieergonomicznych i często trudnych fizycznie prac konieczne jest zaangażowanie wielu osób na kilka zmian.

Paletyzacja automatyczna – gdzie ją stosować?

Z definicją paletyzacji mamy najczęściej do czynienia w branży spożywczej, czyli wszędzie tam, gdzie spotykamy się układaniem na palecie między innymi zgrzewek, worków, słoików oraz wiaderek. Najbardziej zautomatyzowanym sektorem pod kątem pakowania i paletyzacji jest prawdopodobnie branża napojowa. Od momentu napełnienia butelek, przez pakowanie w pojemniki lub zgrzewanie, a następnie układanie na paletach cykl odbywa się całkowicie automatycznie. Szczególnie duże nasycenie automatyzacją jest w zakładach o największych przerobach.
Inne zautomatyzowane pod kątem paletyzacji branże to:

  • cukrownictwo,
  • mleczarstwo,
  • przemysł chemiczny,
  • automotive.

Jak zautomatyzować proces pakowania?

Proces pakowania możemy zautomatyzować w sposób pełny lub częściowy. Najprostszą paletyzację manualną można usprawnić przez dodanie stołu unoszonego pod paletę dla zwiększenia ergonomii pracy. Paleta opuszcza się w miarę układania kolejnych warstw. Dalszym etapem automatyzacji może być ręczne układanie warstw na stole rolkowym lub kulowym, a następnie automatyczne spychanie ich na paletę.

Czym jest paletyzator?

Do paletyzacji automatycznej możemy zastosować paletyzer tradycyjny. Układa on osobno każdą warstwę, a następnie spycha lub podaje od góry warstwę na palecie. Robotyzacja paletyzacji, to nic innego jak zastosowanie robota, który układa na palecie jeden lub kilka produktów na raz lub całe warstwy podobnie jak paletyzer tradycyjny. Gdy układane są całe warstwy, przed paletyzacją muszą być one wcześniej przygotowane – odbywa się to najczęściej na przenośnikach magazynowych. Jeden robot może paletyzować produkty z kilku linii. Jeżeli linii jest więcej, można zastosować kilka robotów lub jednego robota przejezdnego między liniami. Zrobotyzowane stanowisko do paletyzacji to większa efektywność i wydajność pracy, gwarancja bezpieczeństwa i ograniczona liczba wypadków.

Układnica w zautomatyzowanym procesie paletyzacji

Do paletyzacji z wielu linii można wykorzystać tak zwaną układnicę, czyli kartezjański ruchomy w trzech osiach układ, wyglądający jak suwnica, która jest wyposażona w chwytak do unoszenia ładunków. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość pracy na znacznych długościach, co umożliwia zbieranie produktów z wielu linii oraz układanie ich na kilku lub kilkunastu paletach, natomiast wadą jest stosunkowo mała wydajność.

Producent systemów paletyzacji

WDX we współpracy z firmą Promalyon oferuje systemy paletyzacji, które można zamontować dosłownie w kilka dni. Dzięki elastycznemu systemowi chwytaka, który sam pobiera kartony, pustą paletę oraz przekładki, nie potrzeba dodatkowych urządzeń. Ponadto, użytkownik sam może zaprogramować, jak mają być układane warstwy produktu, co jest unikatowym rozwiązaniem na polskim rynku. Dla każdego przedsiębiorcy paletyzacja, która przyczynia się do obniżenia kosztów logistycznych ma ogromne znaczenie, dlatego warto rozważyć wdrożenie takiego systemu.

Więcej informacji na temat naszej oferty znaleźć można w dziale paletyzacja.

Obserwuj nas