Przenośniki grawitacyjne – rodzaje i zastosowanie
Przenośniki grawitacyjne to jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań ułatwiających przepływ materiałów w magazynie. Mogą służyć do transportowania pudeł, kartonów i pojemników z twardym, sztywnym dnem, a także palet. Ładunek przesuwa się po rolkach, krążkach, wałkach lub kulkach. Najczęściej stosowanym przenośnikiem grawitacyjnym jest przenośnik rolkowy.
Przenośnik grawitacyjny wykorzystuje siłę grawitacji do przemieszczania ładunku. Działają, pozwalając produktowi toczyć się po powierzchni rolek. Doskonale sprawdzają się w magazynach, zakładach produkcyjnych czy centrach dystrybucyjnych. Oprócz przemieszczania ładunków stosuje się je także do buforowania oraz załadunku i rozładunku.
Zastosowanie przenośników grawitacyjnych
Jak już wspomnieliśmy na wstępie, przenośniki grawitacyjne są ekonomiczną i wszechstronną formą transportu i mają wiele zastosowań. Stosuje się je do:
- transportu ładunków,
- transportu w obszarach montażu lub kompletacji,
- załadunku i rozładunku ciężarówek,
- załadunku i rozładunku urządzeń produkcyjnych,
- buforowania towarów,
- jako element systemu regałów przepływowych,
Rozmiary rolek i odstępy między nimi będą się różnić w zależności od zastosowania. Dobrą zasadą jest to, że pod pudełkiem, kartonem lub paletą przez cały czas muszą znajdować się co najmniej trzy rolki. Średnica rolek waha się od 40 do 90 mm.
Wady i zalety przenośników grawitacyjnych
Korzyści płynące z zastosowania przenośników są wielorakie, wystarczy wspomnieć o ich modułowości, która zapewnia elastyczność systemu i umożliwia przyszłą jego rozbudowę. Atutem jest także szeroka gama dostępnych modułów i urządzeń pomocniczych, wysoka opłacalność, jakość i solidność, a także niskie koszty utrzymania.
Wadą przenośników grawitacyjnych jest brak możliwości zapewnienia kontrolowanego ruchu, ale dzięki przemyślanemu projektowi można je włączyć do większych systemów transportu materiałów. Czynnikiem ograniczającym zastosowanie przenośników grawitacyjnych mogą być również zmiany obciążenia. Małe, lekkie opakowania mogą swobodnie spływać po przenośniku grawitacyjnym nachylonym pod kątem 4 stopni, ale gdy na rolkach znajdzie się większy lub cięższy ładunek, jego prędkość może wymknąć się spod kontroli.
Przenośniki do palet i do dużych obciążeń wymagają starannie zaprojektowanego rozwiązania konstrukcyjnego.
Rodzaje przenośników grawitacyjnych
Przenośniki rolkowe – są najczęściej występującą formą przenośnika na świecie. Składają się z ramy i zamontowanych na specjalnych szynach stalowych wałków – inaczej rolek.
Przenośniki krążkowe – zamiast rolek stosuje się w nich ruchome krążki umieszczone na metalowych osiach. Przenośnik krążkowy idealnie nadaje się do przenoszenia lekkich paczek. Są przydatne przy tworzeniu tymczasowych linii przenośników w magazynach, działach wysyłkowych, obszarach montażu itp.
Przenośniki kulowe – są zazwyczaj montowane jako element linii przenośników rolkowych do paczek (tzw. stoły kulowe), w sytuacji, gdy ładunki wymagają ręcznego obracania lub pozycjonowania – na przykład na stanowisku pracy, gdzie konieczna jest szybka i łatwa obsługa produktu. Stosuje się je także na zbiegu kilku linii przenośników, gdzie ładunki muszą być przenoszone z jednej linii na drugą.
Oprócz prostych modułów przenośników grawitacyjnych w ofercie rynkowej znajdują się również wszelkiego rodzaju łuki, zapewniające płynny przepływ produktu na zakrętach. Służą również do przenoszenia ładunków z jednej linii transportowej na drugą. Idealnie sprawdzają się również tam, gdzie wiele linii musi przejść na główną linię przenośnika, ze stanowisk roboczych lub innych podobnych operacji.
System regałów przepływowych paletowych – wyposażony w łoża grawitacyjne system regałowy. Idealny do wszystkich typów palet. Jest zdecydowanie najbardziej elastycznym rodzajem przepływu palet, szczególnie dla użytkowników, którzy mają różne rozmiary palet. Obecnie firmy często zmieniają konfiguracje palet w celu obniżenia kosztów sprzętu i wysyłki.
System regałów przepływowych do paczek i kartonów – wytrzymały, odporny na uszkodzenia systemem zapewniający doskonały przepływ dla ładunków o jednolitych rozmiarach.
Przenośnik grawitacyjny spiralny – idealne rozwiązanie do transportu w dół kartonów, plastikowych skrzynek, pudełek i innych sztywnych opakowań. Wysokiej jakości nienapędzane rolki są zainstalowane na całym przenośniku, aby zapewnić transport produktu bez zużycia energii. Przenośnik spiralny zapewnia również oszczędność miejsca w magazynie. Szerokość toru i liczba poziomów są dostosowywane indywidualnie w zależności od potrzeby. Dzięki zastosowaniu czujników i elektronicznego sterowania, można dodać do systemu transport wielowejściowy, a wyposażając go w dodatkowe odnogi – poprawić przepustowość.
Projekt przenośników grawitacyjnych
Przenośniki grawitacyjne to jedne z najprostszych i najbardziej przystępnych cenowo systemów transportu materiałów. WDX S.A. oferuje szeroką gamę przenośników rolkowych grawitacyjnych oraz napędzanych, dostosowanych do indywidualnych wymagań klienta. Modułowa konstrukcja pozwala na opłacalną integrację jednostek w celu stworzenia wysoce wydajnych i adaptowalnych systemów obsługi towarów.
Zajmujemy się projektowaniem systemów magazynowych. Przenośniki grawitacyjne produkujemy w naszym zakładzie produkcyjnym w Zgierzu. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą i kontakt z naszymi inżynierami w celu otrzymania niezobowiązującego projektu.