Linie transportowe
Intralogistyka obejmuje swoim zakresem wszelkie zagadnienia pomagające efektywnie realizować operacje magazynowe – od przepływu informacji, poprzez obsługę materiałów, po integrację z nowoczesnymi systemami. Nie jest zaskoczeniem, że w zasadzie wszystkie branże chcą korzystać z postępu technologicznego i nowych metod usprawniania działalności. W ramach automatyzacji intralogistyki uwzględniane są procesy zarówno produkcyjne, jak i magazynowe, w których wykorzystywanie linii transportowych pozwala na większą powtarzalność i redukcję kosztów.
Linie transportowe znajdują szerokie zastosowanie w obsłudze materiałów, ich klasyfikacji i sortowania, a także kompletacji i prac przeładunkowych. Bez względu na rodzaj produktu, automatyczny system transportu umożliwia redukcję poziomu błędów, ogranicza ruch wózków widłowych i zwiększa poziom bezpieczeństwa w obiekcie. W naszym przewodniku automatyzacji intralogistyki tym razem o liniach transportowych.
Linie transportowe w intralogistyce
Intralogistyka staje się coraz bardziej złożona i wymaga efektywnych rozwiązań. Stosuje się tu szeroką gamę systemów transportowych, które można zaprojektować do wydajnego przepływu zróżnicowanych towarów. Palety, kartony, beczki czy kontenery – to wszystko należy przenosić z punktu A do punktu B w halach produkcyjnych i magazynach, i to w jak najkrótszym czasie, sprawniej i bezpieczniej. Szczególnie w firmach, w których codziennie produkuje się lub kompletuje dziesiątki tysięcy artykułów, najważniejsze są niezawodnie działające linie transportowe. W celu zwiększenia wydajności i produktywności obiektów produkcyjnych i magazynowych, coraz szerzej stosowane są systemy zautomatyzowane.
Linia transportowa – w magazynie lub zakładzie produkcyjnym – jest to układ przenośników oraz urządzeń peryferyjnych projektowany i wykorzystywany w celu automatyzacji przepływu materiałów pomiędzy poszczególnymi operacjami intralogistycznymi.
Linie transportowe do ciężkich ładunków
Profesjonalny sprzęt do obsługi palet – ze względu na wagę ładunku – jest niezbędny w operacjach produkcyjnych, umożliwiając układanie, rozdzielanie lub transportowanie palet na różnych poziomach. Przenośniki palet to szeroka gama dostępnych rozwiązań, a ich konfiguracja zależy od indywidualnych potrzeb transportowych. Począwszy od tych najbardziej ekonomicznych (grawitacyjne bez napędu), po wysokowydajne, napędzane transportery rolkowe.
Rozwiązania te są niezwykle elastyczne z uwagi na możliwość zastosowania obrotnic czy transferów, które wykorzystuje się do łączenia lub zmiany kierunku różnych linii transportu palet zgodnie z wymaganiami. Przenośniki rolkowe z napędem są specjalnie zaprojektowane do transportu wzdłużnego palet. Przenośnik paletowy łańcuchowy jest z kolei lepiej przystosowany do transportu poprzecznego ciężkich ładunków. Jednostki transferowe i obrotnice umożliwiają poprowadzenie ładunku pod dowolnym kątem, a także mogą zmieniać orientację z podłużnej na poprzeczną i odwrotnie. Z kolei zastosowanie wind umożliwi transport ładunków na wyższe/niższe poziomy – zobacz wideo z wdrożenia linii transportowej dla firmy Danone.
Linie transportowe do małych jednostek
Lekkie linie transportowe mają kluczowe znaczenie dla optymalnego przepływu materiałów w zakładzie, oferując precyzyjne oraz ekonomiczne rozwiązania do transportu towarów, takich jak paczki, pojemniki czy skrzynie. Obejmuje gamę przenośników taśmowych, rolkowych i łańcuchowych i jest doskonale zaprojektowany do rygorów wysokoprzepustowej logistyki wewnętrznej.
Przenośniki rolkowe są również powszechnie wykorzystywane do poziomego przepływu lżejszych produktów – stanowi swoistą bazę konstrukcyjną dla linii transportowych przystosowanych do małych jednostek ładunkowych. Różnice poziomów pokonuje się z wykorzystaniem systemów taśmowych oraz wind do paczek. Tego typu rozwiązania stosuje się najczęściej w celu zwiększenia wydajności kompletacji i przygotowania produktów do wysyłki oraz w transporcie z linii produkcyjnej do strefy paletyzacji. Poniżej wideo z wdrożenia w zakładzie firmy Rol-Ryż.
Linie transportowe w ofercie WDX
W naszej ofercie znajdują się wszystkie wymienione powyżej systemy przenośnikowe, które projektujemy i produkujemy w nowoczesnym zakładzie zlokalizowanym w Zgierzu koło Łodzi. Linie transportowe WDX pracują w zróżnicowanych obiektach magazynowych i produkcyjnych w Polsce, jak w całej Europie.
Oferujemy profesjonalne doradztwo techniczne w zakresie wyboru optymalnego systemu transportowego oraz wsparcie naszych inżynierów na etapie uruchomienia oraz eksploatacji linii. Zapewniamy wszelkiego rodzaju wyposażenie dodatkowe – wagi, owijarki, gniazda paletyzacji, roboty paletyzujące, windy, stoły nożycowe i wiele innych. Wdrażamy nasze autorskie rozwiązania oraz integrujemy urządzenia innych dostawców – zapraszamy do kontaktu!