Elektryczne wózki magazynowe – finansowanie floty
Stojąc przed inwestycją w elektryczne wózki magazynowe nie powinieneś kierować się przyzwyczajeniem i rutyną. Niestety, zbyt często decyzje zakupowe, w tym inwestycje B2B, nie wynikają ze świadomych decyzji, lecz są efektem utartych schematów. Dzieje się tak, pomimo że mamy pełną świadomość funkcjonowania w dynamicznie zmieniających się warunkach rynkowych, gdzie potrzeby przedsiębiorstw szybko ewoluują.
Dobór odpowiedniego finansowania floty wózków elektrycznych jest naprawdę efektywny, dopiero wtedy, gdy współgra z magazynem, w którym te maszyny pracują, trybem tej pracy, obłożeniem poszczególnych urządzeń czy czasem użytkowania. Metoda finansowania floty wózków widłowych powinna wynikać bezpośrednio ze sposobu użytkowania sprzętu.
Podstawowe pytania, które musisz sobie zadać:
- Jak długo zamierzam użytkować dane urządzenie?
- Jakie typy elektrycznych wózków magazynowych będą mi potrzebne w tym czasie?
- Czy dotychczas ponosiłem znaczące koszty związane z różnego rodzaju zniszczeniami i uszkodzeniami sprzętu?
Sprawdź alternatywne formy finansowania wózków elektrycznych do magazynu
Współczesny rynek oferuje różne formy finansowania wózków magazynowych elektrycznych, w tym wynajem długoterminowy i krótkoterminowy czy też elastyczne umowy, które dają możliwość:
- wyboru jakie maszyny wchodzą w skład floty,
- wymiany urządzeń na przestrzeni trwania umowy,
- zmniejszenia liczebności floty w określonych przypadkach.
Myśląc o inwestycji, warto wziąć pod uwagę taki aspekt, jak elastyczność. W przypadku, gdy wózki po prostu kupimy, staną się one własnością firmy, która ponosi od razu cały koszt. Kiedy proces w firmie się zmieni, musimy sami martwić się o to, żeby tę flotę dostosować do aktualnych warunków.
Gotowe rozwiązanie:
Część floty, która będzie eksploatowana lekko lub średnio, możesz nabyć w drodze zakupu. Z kolei, wózki magazynowe elektryczne, które będą eksploatowane intensywnie i po 5-6 latach będą wymagały wymiany, pozyskuj na drodze wynajmu długoterminowego z full serwisem – z wszelkimi ubezpieczeniami w cenie.
Porównaj oferty wózki elektryczne ze szczególnym naciskiem na warunki serwisu
Pułapka, w którą wpadają inwestorzy podpisujący umowę wynajmu długoterminowego z tzw. full serwisem. Poważnym błędem jest porównanie cenowe ofert bez dokładnej weryfikacji zakresu opieki serwisowej!
W efekcie czego, w trakcie trwania zobowiązania, może wystąpić szereg nieprzewidzianych kosztów. Wprawdzie mamy do czynienia z umową, którą dostawca wyraźnie określił jak wynajem elektrycznych wózków magazynowych z full serwisem, ale powszechną praktyką jest dodatkowe obciążanie kosztami inwestora za np. ponadnormatywne zużycie sprzętu.
Należy wyraźnie zaznaczyć, że umowa, w której część usług jest płatna, a stawka wynajmu jest niska, również może być atrakcyjna dla niektórych inwestorów. W mniejszych firmach, gdzie jest niewielu pracowników i lepiej dba się o wózek widłowy, nie ma konieczności brania pod uwagę wszystkich potencjalnych zagrożeń.
Jak rozmawiać z dostawcą?
Wynajem długoterminowy jest domeną większych firm, gdzie najczęściej praca jest intensywna, a fluktuacja kadr wysoka. Dlatego zalecamy, aby przy porównywaniu ofert, kluczowe warunki umowy traktować jako element negocjacji handlowych.
Na co zwrócić uwagę?
- Czy niecelowe zniszczenia wchodzą w skład ceny – jeśli na przykład fotel zużyje się szybciej, to czy dostawca wymieni ten fotel nieodpłatnie,
- Czy w sytuacjach, w których dojdzie do zdarzeń niepożądanych – np. wypadek – naprawa sprzętu jest objęta przez zapisy umowy,
- Czy warunki pracy wózka elektrycznego w magazynie są zgodne z instrukcją użytkowania – np. stan posadzki w naszym obiekcie – warto zapoznać dostawców ze swoim obiektem, poprosić o potwierdzenie, że warunki w nim panujące są odpowiednie dla proponowanego sprzętu.
Nasi projektanci są gotowi na nowe wyzwania. Sprawdź!
Zadbaj by nie przeszacować zużycia wózków elektrycznych w magazynie
Sytuacja odwrotna – inwestor decydując się na wynajem długoterminowy, lub na podpisanie umowy na full sewis, asekuracyjnie znacznie zawyża prognozowane wartości przebiegów rocznych oraz innych parametrów potrzebnych do podpisania takiej umowy. Prognozuje na przykład, że wózek wysokiego składowania będzie pracował przez 4000-5000 motogodzin rocznie, a w praktyce okazuje się, że ta liczba nie przekroczy 1000-1500 motogodzin.
Umowa full serwis w WDX S.A.
Jeśli chodzi o umowy full serwis WDX, jest w nich zapis, że co roku można zmienić tę estymowaną liczbę motogodzin na kolejny rok. Zapis ten stanowi swoiste zabezpieczenie dla inwestora przed przeszacowaniem stawek serwisowych.
Finansowanie wózka magazynowego elektrycznego musi być skrojone do potrzeb operacyjnych
Kosztownym błędem jest oderwane od realnych potrzeb własnej firmy i podążanie za różnego rodzaju trendami, zarówno technicznymi, jak tymi dotyczącymi sposobu finansowania wózków magazynowych elektrycznych. Przykłady:
- Firma X, która potrzebuje kilku wózków magazynowych i będzie ich używać w sposób umiarkowany (godzinę czy dwie godziny dziennie) decyduje się na wynajem długoterminowy. Taka forma finansowania inwestycji, w warunkach eksploatacyjnych, gdzie maszyna mógałby realnie pracować nawet 20 lat, mija się z celem. Firma X, po okresie trwania umowy, musi sprzęt oddać lub wykupić – jest to zabieg droższy niż np. pozyskanie tej maszyny na drodze leasingu.
- Firma Y, która bardzo intensywnie użytkuje sprzęt, ale nie decyduje się na wynajem, tylko inną formę finansowania. Może okazać się, że wózek elektryczny osiągnie punkt krytyczny zużycia przed zakończeniem okresu trwania leasingu czy też umowy wynajmu zawartej na zbyt długi czas.
Jak się zabezpieczyć?
- W pierwszym przypadku należy policzyć kilka opcji na podstawie informacji od dostawcy: jaka jest cena zakupu wózka? Ile nas będzie kosztował wynajem z odkupem? Dobrze jest także pozyskać od banku oferty na leasing.
- W drugim przypadku należy skoncentrować się na: uzyskaniu od dostawcy deklaracji, że intensywność pracy wózków jest właściwa dla czasu trwania wynajmu, i że sprzęt przez cały okres umowy będzie równie wydajny, a jeśli nie będzie, to że w tej ostatniej fazie zostanie wymieniony na taki, który będzie spełniał nasze potrzeby.
Sprawdź czy cykliczne wypożyczanie wózków magazynowych (STR) Ci się opłaca
STR (Short Term Rental) – wynajem krótkoterminowy. W zależności od dostawcy, wynajem krótkoterminowy to umowa na wypożyczenie elektrycznego wózka magazynowego zawierana maksymalnie na rok lub dwa lata. Na jeden dzień, gdy potrzebujemy ciężkiego wózka do jednorazowego rozładunku, ale też, na kilka, kilkanaście miesięcy, gdy podczas sezonu potrzebujemy dodatkowych maszyn.
Jeśli nie STR to co?
Wypożyczasz wózek w formule STR na okres dłuższy niż 4-5 miesięcy w roku? Sprawdź ofertę na wynajem długoterminowy na 5-7 lat, a następnie porównaj roczne koszty. Wartość dodatkowa to redukcja opłat za transport czy pewność co do dostępności wybranej maszyny w przypadku wyboru oferty wynajmu długoterminowego
Jak finansować wózki magazynowe elektryczne?
Jak wybrać wózki magazynowe elektryczne? Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnego wsparcia Doradców Technicznych WDX – wspólnie znajdziemy formę finansowania skrojoną do Twoich potrzeb. Naszym Klientom rekomendujemy zbudowanie prostej matrycy porównawczej:
- pozyskaj oferty na zakup, leasing i wynajem długoterminowy,
- dolicz cenę raty na full serwis – jeśli wózek ma być Twój i chcesz sobie zryczałtować full serwis.
W ten sposób zweryfikujesz – na przestrzeni np. 5 lat – czy forma finansowania, na którą się decydujesz w zdefiniowanych warunkach i stylu pracy jest dla Ciebie najlepsza. Przykładowo, finansowanie na drodze wynajmu czy leasingu niewiele różni się względem ceny, ale już bardzo w zakresie szczegółów związanych z serwisem, wykupem czy własnością wózka magazynowego elektrycznego.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałem wideo zrealizowanym w magazynie jednego z naszych Partnerów, gdzie pracują m.in. najwyższej jakości wózki systemowe Crown.