Regały automatyczne – czyli jak zoptymalizować składowanie
Regały automatyczne to odpowiedź na wyzwania współczesnej logistyki wewnętrznej. Powierzchnia magazynowa jest obecnie cennym towarem. Tradycyjnie magazyny wykorzystują konwencjonalne systemy regałów do przechowywania produktów. W branży magazynowej metoda przechowywania, którą stosujemy, może odgrywać znaczącą rolę w zdolności do pozostania konkurencyjnym. W zależności od celów operacyjnych może to wymagać automatyzacji. Regały automatyczne są szeroko stosowane w chłodniach i mroźniach magazynowych czy też obiektach przy-produkcyjnych.
W tym artykule omówimy zalety i wady regałów automatycznych – do palet oraz mniejszych jednostek ładunkowych. Polecamy systemy automatyki magazynowej z naszej oferty!
Automatyczne regały do standardowych jednostek ładunkowych
Dobrym i najprostszym sposobem wykorzystania dostępnej powierzchni magazynowej jest zapełnienie jej od podłogi aż po dach regałami magazynowymi lub zbudowanie antresoli, ale czy uda nam się zaspokoić potrzeby operacyjne przedsiębiorstwa?
To zależy. W przypadku bardzo dużej dynamiki zmian w zakresie dystrybucji oraz zarządzania produktem, standardowe regały paletowe wydają się być optymalnym rozwiązaniem.
Regały automatyczne zapewniają wiele korzyści, takich jak wysoka stabilność procesu czy też relatywnie niskie koszty operacyjne, ale wymagają również wysokiej jakości procesu produkcji i dystrybucji.
Nie należy zapominać o aspekcie ekonomicznym i uwarunkowaniach technicznych – wdrożenie regałów automatycznych typu AS/RS będzie najczęściej niemożliwe w istniejącym obiekcie, np. z powodu zbyt niskiej nośności posadzki.
Alternatywą dla AS/RS jest w pełni automatyczny magazyn Q-Block. System ten posiadając wszystkie zalety regałów automatycznych jest na tyle elastyczny, że można stosować go w większości istniejących już magazynów.
System Q-Block można rozbudowywać w zasadzie w każdym kierunku – wydłużając kanały i dokładając nowe, również o innych głębokościach. Tego typu regały automatyczne sprawdzą się w firmach produkcyjnych, gdzie – w ramach istniejącej infrastruktury – zachodzi potrzeba wdrożenia systemu magazynowania o wysokiej wydajności, porównywalnej z AS/RS.
Wdrożenie może przebiegać etapami, poprzez dokładanie kolejnych urządzeń zwiększających poziom automatyzacji magazynu. Q-Block pozwala na dostosowanie układu kanałów w ten sposób, aby umożliwić stosowanie każdej reguły systemu składowania – FIFO, LIFO, FEFO.
Automatyczne regały elementów drobnych
Automatyczne regały elementów drobnych są zaprojektowane do obsługi produktów przechowywanych w skrzynkach, kartonach lub na tacach. Przy pomocy dźwigów magazynowych i transportowych oraz wózków wahadłowych jednostki są zawsze łatwo dostępne i szybko docierają do celu. Możliwe jest zbudowanie wydajnych magazynów drobnych części nawet w halach o niewielkiej powierzchni. Krótkie czasy załadunku i rozładunku, duża pojemność oraz stabilna konstrukcja sprawiają, że magazyn drobnych części jest ważnym czynnikiem niezawodności. Zautomatyzowane regały drobnych części obsługiwane są przy pomocy suwnic lub wózków wahadłowych do składowania i pobierania.
Zautomatyzowany magazyn drobnych części wymaga również odpowiednich pojazdów. Chociaż magazyny drobnych części mogą być obsługiwane wózkami widłowymi, systemy magazynowe, w których pracują maszyny wahadłowe cechują się wyższą wydajnością.
Automatyczne regały karuzelowe
Zautomatyzowane regały karuzelowe można podzielić na dwie podstawowe kategorie – poziome i pionowe.
- Karuzela pozioma to jedna z najbardziej efektywnych metod składowania i wyszukiwania w magazynach wielkopowierzchniowych, ale stosunkowo niskich. Wysokość w świetle jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o wyborze najlepszej opcji AS/RS. Jest to pionowa odległość między podłogą a najniżej zawieszonym elementem, takim jak np. zraszacze sufitowe. Ładunki na półkach lub w pojemnikach poruszają się po zmotoryzowanej owalnej ścieżce w poziomej karuzeli. Gdy potrzebujesz dostępu do danej pozycji asortymentowej, pojemniki zatrzymują się w wyznaczonym punkcie dostępu. Poziome karuzele oszczędzają miejsce, zmniejszają liczbę błędów podczas pobierania i zapewniają większe bezpieczeństwo niż otwarte systemy regałów. Jednak karuzele poziome są również zwykle ograniczone rozmiarami i wagą przedmiotów, które mogą przechowywać i dostarczać.
- Karuzela pionowa wykorzystuje szereg nośników przymocowanych do łańcucha napędowego, który obraca się jak diabelski młyn. Główną zaletą pionowej karuzeli w porównaniu z systemem poziomym jest to, że zajmuje ona mniej miejsca i wykorzystuje powierzchnię pionowo. Jedną z wad pionowego systemu karuzelowego jest to, że wymaga on jednolitego rozkładu masy i rozmiaru w celu zapewnienia stabilności. Ma również ograniczoną wysokość i pojemność.
Wady i zalety regałów automatycznych – podsumowanie
Regały automatyczne mają kilka zalet ważnych dla dużych magazynów, centrów dystrybucyjnych i zakładów produkcyjnych. W pierwszej kolejności należy wymienić redukcję kosztów – zmniejszają koszty operacji oraz zapotrzebowanie na pracę fizyczną.
Drugą zaletą jest automatyzacja ręcznych, powtarzalnych zadań związanych z przechowywaniem i wyszukiwaniem. Automatyzacja tych zadań zwiększa dokładność i wydajność, redukując ryzyko błędu, a jednocześnie pozwala pracownikom skupić się na działaniach o wyższej wartości.
Jako trzecią zaletę wymienimy bezpieczeństwo. Pracownicy, którzy wykonują ręczne, powtarzalne zadania przez kilka godzin, mogą odczuwać zmęczenie i nadwyrężenie, co zwiększa ryzyko błędów i obrażeń, a z kolei błędy popełniane podczas obsługi ciężkiego sprzętu w środowisku produkcyjnym lub magazynowym mogą być niebezpieczne, powodując obrażenia lub śmierć.
Kolejną niewątpliwą zaletą jest lepsze wykorzystanie przestrzeni. Regały i odpowiednie pogrupowanie towarów to podstawa w magazynach i centrach dystrybucyjnych. Zapasy surowców, produkcji w toku i wyrobów gotowych muszą być regularnie uzupełniane, aby procesy przebiegały bez zakłóceń. Zarówno magazyny, jak i centra dystrybucyjne polegają na efektywnym wykorzystaniu przestrzeni, aby utrzymać dobre wyniki finansowe.
Co w takim razie z wadami?
Pomimo swoich zalet, regały automatyczne mają kilka istotnych wad, które firmy powinny wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji inwestycyjnej. Przede wszystkim instalacja tego typu systemu jest kosztowna. Początkowa inwestycja kapitałowa może być znaczna, a instalacja wymaga dużych zmian w infrastrukturze. Jeśli firma szuka rozwiązania długoterminowego, analiza kosztów i korzyści może wykazać dodatni zwrot z inwestycji dopiero w perspektywie długoterminowej. W przypadku mniejszych firm duża inwestycja kapitału początkowego jest często nieopłacalna lub nawet niedostępna.
Po drugie, z rozwiązaniami AS/RS wiążą się stałe, dodatkowe koszty. Mianowicie, systemy te wymagają bieżącej konserwacji i okresowych napraw. Co więcej, naprawa może wymagać specjalistycznej wiedzy, a to oznacza, że może być bardziej kosztowna w porównaniu z kosztem naprawy tradycyjnego sprzętu magazynowego, takiego jak wózki widłowe czy przenośniki rolkowe.
Chociaż regały automatyczne wykonują zadania związane z przechowywaniem i pobieraniem przy minimalnej interwencji człowieka, rozwiązania te muszą być zaprogramowane tak, aby podążały wyznaczonymi trasami oraz pobierały i przechowywały właściwe elementy we właściwych lokalizacjach, a pracownicy wymagają przeszkolenia, aby skutecznie obsługiwać te systemy.
Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, dochodzimy do prostego wniosku, że zautomatyzowane regały nie są właściwym wyborem dla każdej firmy, dlatego zawsze warto wszystko solidnie przeanalizować, policzyć i skalkulować. Na pomoc mogą przyjść eksperci WDX, którzy bazując na swoim długoletnim doświadczeniu i wielu przeprowadzonych wdrożeniach, są w stanie zrobić to za Ciebie. Zapytaj nas, może nasz system Q-Block, będzie rozwiązaniem właśnie dla Ciebie.