Wdrożenie systemu regałów przepływowych oraz regałów wysokiego składowania w firmie Sawex Foods
Klient: Sawex Foods
Zakres realizacji:
Na potrzeby modernizacji przyprodukcyjnego magazynu firmy Sawex Foods. Eksperci WDX opracowali rozwiązanie oparte na dwóch strefach składowania. Pierwsza została wyposażona w regały przepływowe, znane na rynku również jako regały grawitacyjne, druga w regały paletowe wysokiego składowania. Sawex Foods to firma z 30-letnim doświadczeniem na rynku spożywczym. Zakres jej działalności stanowi handel szeroką gamą produktów spożywczych, zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. W ofercie firmy znajdują się m.in. ryż, kasze czy płatki śniadaniowe. Zakład produkcyjny firmy znajduje się w Kościerzynie.
Składowanie według zasady FIFO
Dynamiczny rozwój firmy Sawex wymagał nowoczesnych rozwiązań z zakresu logistyki magazynowej. Potrzeba sprawnej dystrybucji, duża rotacja towaru oraz konieczność zarządzania terminami ważności zdeterminowały wybór systemu regałów grawitacyjnych.
Regały przepływowe opierają się na systemie łóż rolkowych wbudowanych w standardową konstrukcję metalowych regałów. Transport palety odbywa się pod wpływem działania siły grawitacji z miejsca załadunku do miejsca odbioru znajdującego się na drugim końcu bieżni. Łoża rolkowe w systemie regałów paletowych pochylone są o 4%.
Składowanie i dystrybucja odbywa się według zasady FIFO (First In First Out – pierwsze weszło, pierwsze wyszło). Jest to powszechnie stosowana reguła w magazynach przyprodukcyjnych branży spożywczej.
Regały grawitacyjne w systemie FIFO
Prezentowane rozwiązanie to 19 kanałów przepływowych, 950 miejsc paletowych, 5 poziomów składowania, a głębokość tunelu wynosi 10 palet Euro.
Cykle transportowe wózków magazynowych są zredukowane do minimum. Ponadto implementacja regałów przepływowych i zastosowanie reguły FIFO pozwoliły na zwiększenie bezpieczeństwa pracy, dzięki oddzieleniu strefy załadowczej od wyładowczej.
System bieżni wałkowych wyposażony jest w naprowadzacze palet, co ułatwia centralne odstawienie palety na wejściu. Prędkość przemieszczania się ładunku po bieżni kontrolowana jest za pomocą rolek hamujących. System sprężynowy na końcu kanału regału grawitacyjnego blokuje kolejne spływające palety w celu zapewnienia swobodnego odbioru pierwszej palety. Po uniesieniu przez operatora pierwszego ładunku mechanizm spowalnia stoper i tym samym przepuszcza kolejną paletę na koniec kanału. System regałów przepływowych jest w pełni modułowy i funkcjonalny.