Regały push back – przewodnik po systemie
Maksymalizacja przestrzeni przeznaczonej na składowanie to dla wielu przedsiębiorstw kluczowy element dla poprawy efektywności procesów magazynowych. Jednym ze sposobów na zwiększenie ilości miejsc paletowych w obiekcie jest odpowiednia konstrukcja regałowa. Regały Push Back to system składowania, który może zagwarantować wykorzystanie dostępnej powierzchni nawet na poziomie 80%.
Zapytaj nas o projekt regałów push back
Oferujmy regały push back. Zapewniamy pełne wsparcie inżynieryjne oraz wizyty referencyjne – zapytaj nas o niezobowiązujący projekt systemu push back to Twojego magazynu.
Czym charakteryzuje się regał typu push back? Jakie są jego zalety, a jakie ma ograniczenia? Gdzie się sprawdzi? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym wpisie – zapraszamy do lektury.
Regały push back – charakterystyka
Push back to rodzaj systemu regałowego przeznaczony do składowania paletowego, który z jednej strony umożliwia efektywne zagęszczenie przestrzeni magazynowej, a z drugiej minimalizuje konieczność wytyczania korytarzy roboczych ponieważ ładunki w tunelach paletowych przemieszczają się grawitacyjnie. Dodatkowo, regały push back wymuszają obsługę według zasady LIFO.
W zależności od warunków technicznych w obiekcie, regały push back można rozbudować w górę, co umożliwia uzyskanie kilku poziomów składowania.
Konstrukcja i działanie
Regały typu push back to konstrukcja stalowa. Układ regału tworzą ramy tworzące strukturę nośną oraz pionowe elementy – kolumny, które wspierają cały system. Mechanizm pracy polega na przesuwaniu palet z towarem umieszczonych na łożach paletowych.
Operator odkłada paletę z towarem za pomocą wózka na łoże paletowe, a gdy podjeżdża z kolejnym ładunkiem, to za jego pomocą odpycha pierwszą paletę do środka, wzdłuż szyn. Czynność jest powtarzana do momentu zapełnienia tunelu.
Z kolei pobranie ładunków odbywa się poprzez podjęcie ostatniej włożonej palety, zgodnie z metodą LIFO, według której magazyn opuszczają najpierw te towary, które trafiły do niego najwcześniej. Wtedy następuje zwolnienie miejsca na przodzie regału, w które po delikatnie pochylonej szynie przesuwają się poprzednio odłożone palety.
Zalety regałów push back
Do głównych zalet regału push back należy maksymalizacja dostępnej przestrzeni składowania, ale również oszczędność czasu, wydajność pracy, zmniejszenie liczby uszkodzeń towarów oraz poprawę w zakresie zarządzania zapasami.
Poniżej prezentujemy w jaki sposób instalacja tego typu konstrukcji wpływa na wymienione korzyści.
Zwiększenie przestrzeni składowania
To główny atut regałów push back, które dzięki zdolnościom przechowywania akumulacyjnego przynajmniej dwukrotnie zwiększają pojemność magazynowania jednorodnych produktów z długim okresem przydatności, w porównaniu do standardowych regałów paletowych, pomiędzy którymi trzeba wyznaczyć korytarze robocze. To kluczowe kryterium wyboru tych systemów składowania do magazynów o ograniczonej powierzchni oraz takich, w których konieczna jest maksymalna optymalizacja w zakresie stopnia wykorzystania dostępnego miejsca.
Oszczędność czasu i wysoka wydajność pracy
System jest obsługiwany tylko z jednej strony, dzięki czemu czas załadunku i rozładunku palet jest mniej skomplikowany i szybszy. Ponadto składowanie jednolitych towarów w głębokości eliminuje konieczność przesuwania innych palet, by zyskać dostęp do szukanej jednostki, co ogranicza konieczność wykonania wielu manewrów wózkiem widłowym i wpływa na płynność procesów magazynowych. Nieskomplikowana obsługa regału push back to także łatwiejsza praca magazynierów oraz znaczne skrócenie czasu potrzebnego na szkolenie.
Ograniczenie uszkodzeń towarów
Stabilne przechowywanie palet wewnątrz tunelu minimalizuje ryzyko ich przewrócenia lub zsunięcia i uszkodzenia, a platforma nośna zapewnia bezpieczne przemieszczenie ładunku.
Lepsza organizacja zapasów
Regały push back sprawdzają się podczas składowania metodą LIFO, co w niektórych branżach pozwala precyzyjnie zarządzać gospodarką magazynową według przyjętych standardów.
Łatwość konserwacji systemu
Konserwacja regałów push-back nie jest wymagająca. Polega na regularnym sprawdzaniu stanu technicznego ram, zwróceniu uwagi na uszkodzenia obejmujące zarysowania i wgniecenia oraz utrzymaniu czystości w miejscu składowania, ponieważ kurz i resztki materiałów mogą zapchać mechanizmy przesuwne. W przypadku zauważenia problemów, należy zgłosić je do odpowiedniego działu, natomiast nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy powinien odbyć się techniczny przegląd regałów magazynowych, wykonany przez zewnętrznego eksperta, posiadającego stosowne uprawnienia.
Ograniczenia regałów push back
Skuteczność systemu regałowego push back zależy przede wszystkim od specyfiki operacji oraz potrzeb konkretnego magazynu. W niektórych przypadkach mankamentem tego układu może być fakt ograniczonej dostępności do składowanych jednostek – tylko z jednej strony regału – oraz wyższe koszty początkowe, które są większe niż w przypadku wyboru standardowych regałów paletowych. Dodatkowo regały push back cechuje niższa elastyczność w dostosowaniu do zmieniających się potrzeb magazynowych lub przyjmowaniu innych ładunków niż te spaletyzowane.
Regały push back – w jakich branżach warto?
Regały push back szczególnie sprawdzą się w magazynach, w których występuje znaczna rotacja dużych ilości towarów o podobnych rozmiarach. Zalety tych systemów są z powodzeniem wykorzystywane między innymi w następujących przemysłach:
- branża spożywcza – używane do składowania produktów także w przestrzeniach wymagających kontrolowanej temperatury, takich jak chłodnie i mroźnie oraz artykułów szybko rotujących,
- branża farmaceutyczna – pomagają w utrzymaniu porządku i wspierają organizację i kontrolę zapasów,
- branża motoryzacyjna – umożliwiają zarządzanie i przechowywanie dużych ilości komponentów o podobnych rozmiarach,
- branża elektroniczna – przechowywanie i sprawowanie kontroli nad częściami urządzeń, których nie obowiązuje termin przydatności.
Regały push back - wnioski
Regały push back to relatywnie mało popularny system magazynowania, o którym warto pomyśleć zwłaszcza w przypadku chęci jak najlepszego wykorzystania przestrzeni, dodatkowo zapewniający sprawny dostęp do szybko rotujących artykułów o podobnej wadze i rozmiarach. To rozwiązanie daje możliwość składowania palet na kilku poziomach głębokości, co pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca, jednak nie jest uniwersalne. Przy wyborze efektywnego sytemu przechowywania należy wziąć pod uwagę kluczowe czynniki, charakterystyczne dla danego przemysłu oraz uwzględniające potrzebę elastyczności operacyjnej obiektu.