Rolotok w magazynie
Rolotok w magazynie ma za zadanie sprawić, że przepływ materiałów będzie wydajny i bezpieczny. Już od zarania dziejów ludzie szukają możliwości ułatwienia sobie pracy – transportowanie ciężkich bloków kamiennych do budowy monumentalnych obiektów odbywało się często przy pomocy podkładanych pod ładunek drewnianych belek. Dziś mamy do czynienia z inteligentną technologią oraz bezobsługowymi systemami, które wspierają zadania realizowane przez urządzenia transportowe.
Z dzisiejszego wpisu dowiecie się, czym jest i do czego służy rolotok oraz poznacie jego rodzaje. Pokażemy wam, jak pokonywać bariery konstrukcyjne w projektowaniu systemów transportowych w magazynie – zapraszamy do lektury.
Co to jest i do czego służy rolotok w magazynie?
Pierwotnie rolotok był to krótki odcinek ciągu rolek umieszczonych na ramie – służący do przesuwania ładunków ręcznie. Dzięki zastosowaniu rolek minimalizujemy tarcie powierzchniowe, co znacznie ułatwia pracę. Rolotok może być częścią linii produkcyjnej i służyć do przepływu towaru z lub do maszyny, a także może stanowić część lub zakończenie ciągu jakiegoś systemu – np. kasy w marketach budowlanych, gdzie przesuwane są większe paczki i towary. Dobrym przykładem rolotoków są te wykorzystywane do kontroli bagażu podręcznego na lotnisku. Prowadzą zarówno do, jak i ze skanera prześwietlającego nasz bagaż.
Rodzaje rolotoków
Obecnie rolotokami określa się wszystkie przenośniki wyposażone w rolki. Jeśli przyjmiemy taką definicję, to spektrum możliwości znacznie nam się poszerza. Przenośniki rolkowe możemy podzielić ze względu na:
- zastosowany napęd – manualne, grawitacyjne, napędzane,
- przeznaczenie – do palet, do paczek, plastikowych pudeł, skrzyń, tac itp.
Rolotok grawitacyjny
Tego typu rolotok wykorzystuje siłę grawitacji do przenoszenia ładunków. Ustawienie przenośnika rolkowego grawitacyjnego pod kątem oznacza, że możesz przesuwać produkt bez żadnego źródła zasilania. Jest to tańsze rozwiązanie w stosunku do systemów napędzanych, zarówno jeżeli chodzi o samą inwestycję, jak i późniejsze koszty eksploatacyjne.
W niektórych przypadkach, system grawitacyjny nie jest najlepszym rozwiązaniem – trudniej jest kontrolować jego prędkość, co może skutkować uszkodzeniem towarów. Na przykład, jeśli pochył jest stromy, a pracujemy z bardzo ciężkimi ładunkami.
Rolotok napędzany
Sprawdza się najlepiej, gdy zachodzi potrzeba transportu towarów na większe odległości. Prędkość rolotoku napędzanego można kontrolować, dzięki czemu istnieje pełna kontrola nad procesem, a to pomaga zmniejszyć ryzyko uszkodzeń towaru. Może obsługiwać cięższe ładunki – jest powszechnie stosowany w przemyśle. System przenośników rolkowych z napędem można podzielić na strefy. Każda strefa może być indywidualnie sterowana – urządzenie pobiera energię tylko wtedy, gdy realizuje zadanie. W ten sposób, możemy redukować koszty operacyjne oraz serwisowe. Zobacz jak pracuje rolotok napędzany w magazynie jednego z naszych Partnerów:
Zmiana kierunku przepływu materiałów w rolotoku
Do zmiany kierunku przepływu materiałów służą różnego rodzaju moduły montowane w linii przenośnikowej takie jak łuki, obrotnice oraz przekazania kątowe czy transfery łańcuchowe lub pasowe. W bardziej zaawansowanych systemach, do sortowania stosuje się przenośniki scalające, przekierowujące i sortujące. W ten sposób, rolotoki mogą dowolnie sortować przemieszczające się ładunki np. według wagi czy kształtu.
Zastosowanie mają również nożycowe stoły unoszące – gdy wymagane jest pokonanie stosunkowo niewielkiej różnicy poziomów pomiędzy przenośnikami, obrotowe stoły unoszące – gdy konieczna jest zmiana ułożenia ładunku, a także stoły kulowe, wykorzystywane do transportu wielokierunkowego lub pozycjonowania towaru.
Ilość możliwych rozwiązań i konfiguracji jest ogromna i nie sposób ich wszystkich wymienić. Każde wdrożenie i zastosowany system poprzedzone jest wnikliwą analizą wielu danych i zmiennych, z którymi mamy do czynienia w konkretnym magazynie.
Rolotok, a różnica poziomów
Często zdarza się, że produkcja i magazyn lub poszczególne strefy magazynu znajdują się na różnych poziomach architektonicznych. Jak zatem pokonać taką różnicę i zapewnić ciągłość dostaw surowców na produkcję i produktów gotowych do magazynów? W tym celu stosuje się windy. Są to urządzenia montowane w ciągach transportowych, umożliwiające transport palet lub paczek pionowo na wysokość nawet do 18 metrów. Przy mniejszych różnicach poziomów np. przy transporcie paczek na różne poziomy antresoli stosuje się przenośniki pochyłe. Zobacz rolotok na estakadzie, który mieliśmy przyjemność wdrożyć dla jednego z naszych Partnerów:
Gdzie warto postawić na rolotok – podsumowanie
Rolotoki ze względu na swoją adaptowalność i uniwersalność znajdują szerokie zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu. W ofercie WDX znajdują się przenośniki rolkowe napędzane i grawitacyjne. Parametry przenośników jak długość, szerokość robocza, średnica rolek, prędkość, obciążenie czy wysokość są projektowane zgodnie z potrzebami inwestora z uwzględnieniem wymagań dotyczących ruchu ładunków, stosowanych palet czy rodzaju ładunku, istniejących maszyn i tras transportowych.