Logistyka 4.0 – przewodnik
Logistyka 4.0 definiuje kierunek rozwoju współczesnego łańcucha dostaw. Automatyzacja oraz cyfryzacja procesu magazynowania to dwa najczęściej wymieniane obszary przez tych, którzy planują dziś modernizację intralogistyki. Logistyka 4.0 wpisuje się w założenia czwartej rewolucji przemysłowej, gdzie motywem przewodnim jest wielopłaszyznowa integracja złożonych systemów informatyczno-technologicznych.
Logistyczna koncepcja 4.0 wykracza daleko poza granice pojedynczego przedsiębiorstwa i koncentruje się na tworzeniu sieci wzajemnych powiązań w łańcuchu dostaw. Ścisła współpraca, zarządzanie przepływem danych, Internet rzeczy oraz automatyzacja procesów zwiększają wartość dodaną i skutecznie eliminują pojawiąjące się problemy. Zapraszamy do lektury naszego przewodnika, z którego dowiecie się czym jest logistyka 4.0 oraz poznacie konkretne zastosowania, które już dziś możecie wdrożyć we własnej firmie.
Co to jest logistyka 4.0? Definicja
Logistyka 4.0 jest definiowana jako sieć wzajemnych powiązań niezależnych systemów logistycznych z wykorzystaniem dużej ilości danych, które to określają automatyzację, organizację i przebieg procesów oraz wsparcie Przemysłu 4.0. Główne cele stawiane przed współczesną logistyką to oszczędność pracy, standaryzacja, elastyczność i bezpieczeństwo relacji organizacyjnych, a także dopasowanie do rosnących potrzeb klienta. Popularne narzędzia to m.in. urządzenia autonomiczne, systemy automatyczne, drony czy też technologia RFID.
Zagadnienie logistyki 4.0 powinno być rozważane w kontekście czwartej rewolucji przemysłowej. Sam termin „Przemysł 4.0” pojawia się po raz pierwszy w 2011 podczas jednej z największych imprez targowych – Hannover Messe. Finalny raport definiujący kolejne kroki w kierunku inteligentnego przemysłu został zaprezentowany dwa lata później i to właśnie rok 2013 uznajemy za początek czwartej rewolucji przemysłowej.
Dla lepszego zrozumienia omawianej tematyki warto krótko zdefiniować poprzednie fazy rozwoju przemysłu:
- Pierwsza rewolucja przemysłowa wiąże się z wynalezieniem silnika parowego i początkiem produkcji masowej – przełom XVIII i XIX wieku.
- Przemysł 2.0 to kolejny krok w stronę automatyzacji produkcji, a za kluczowe procesy uznaje się elektryfikację i rozwój taśmy produkcyjnej.
- Trzecia rewolucja przemysłowa rozpoczyna się w drugiej połowie XX wieku i trwa do dziś, wtedy też wynaleziono m.in. komputery, a przepływ informacji bardzo przyśpieszył.
Możliwości technologiczne, dynamiczny rozwój metod przetwarzania informacji, potrzeby konsumentów oraz sytuacja makroekonomiczna sprzyjają coraz głębszemu zanurzeniu się logistyki w obszar 4.0.
Sprawdź też: Co to jest Przemysł 4.0? Definicja, przykłady
Logistyka 4.0 – przykłady
W wielu polskich magazynach codzienne zadania już dziś optymalizowane są z wykorzystaniem najnowszych zdobyczy technologicznych. Nowe technologie determinują dynamiczny rozwój branży TSL – poniżej znajdziecie wybrane przykłady logistyki 4.0.
- Autonomiczne pojazdy oraz środki transportu wewnętrznego. W 2018 roku firma Volvo Truck zaprezentowała w pełni autonomiczne ciągniki siodłowe. Autonomiczne ciężarówki w pierwszej kolejności mają być implementowane w obiektach zamkniętych, takich jak terminale portowe, wysypiska śmieci czy też kopalnie. Podobną drogę, w kierunku pełnego upowszechnienia, pokonują autonomiczne środki transportu wewnętrznego, które obecnie implementowane są przede wszystkim do realizacji powtarzalnych operacji okołoprocesowych.
- Wykorzystanie dronów w logistyce ostatniej mili. W tym roku Amazon otrzymał certyfikat Federalnej Administracji Lotniczej (FAA) – czyli zezwolenie na dostarczanie przesyłek dronami na terenie Stanów Zjednoczonych. Analitycy trendu logistyki 4.0 nie są jednak zgodni co do roli jaką mogą odegrać drony w łańcuchu dostaw przyszłości.
- W 2020 roku prestiżową nagrodę dla IFOY Award dla wózka wysokiego składowania otrzymał Reach Truck Crown ESR1000. Maszyna wpisująca się w trend przemysłowego Internetu rzeczy (IIoT), przetwarza i analizuje szereg danych w czasie rzeczywistym. Dzięki temu zarządzający magazynem ma szybki dostęp do informacji o stopniu wykorzystania floty, krytycznych sytuacji w obiekcie czy też możliwych awariach urządzenia.
- Ciekawym rozwiązaniem technologicznym wpisującym się w trend logistyki 4.0 jest system automatycznego załadunku i rozładunku samochodów ciężarowych Q-Loader. Wynalazek opracowany i skonstruowany przez inżynierów WDX umożliwia optymalizację strefy przeładunku w magazynach cechujących się znacznymi przepływami towarów – poniżej znajdziecie materiał wideo prezentujący to urządzenie.
Logistyka 4.0 zmierza w kierunku inteligentnych, samouczących się pojazdów oraz całych systemów intralogistycznych, gdzie technologia podejmuje autonomiczne decyzje, definiując swoje położenie m.in. z wykorzystaniem czujników optycznych, optymalizując trasy oraz poszczególne czynności w procesie – celem jest zwiększenie wydajności, redukcja poziomu błędów oraz kosztów operacyjnych.
Logistyka 4.0 – podsumowanie
Inteligentne środki transportu wewnętrznego, pojemniki monitorujące przechowywany asortyment, automatyczna weryfikacja stanu zapasów magazynowych, zaawansowane systemy informatyczne, WMS – wszystkie to rozwiązania logistyki 4.0 zwiększają widoczność, bezpieczeństwo oraz kontrolę ładunku w całym łańcuchu dostaw.
Cyfryzacja jest dziś widoczna w każdym elemencie globalnego systemu logistycznego. Strategia omnichannel stosowana przez największe firmy dystrybucyjne, rosnące wymagania konsumentów, coraz większa ilość podmiotów w łańcuchu dostaw oraz pandemia COVID-19 wpływają na dynamikę tych zmian. Świat produkuje dziś olbrzymią ilość danych, a logistyka 4.0 szuka sposobów, jak te informacje efektywnie wykorzystać.