Projekt regałów magazynowych – jak wygląda ten proces?
W zdecydowanej większości przypadków klienci przychodzą do nas zadając pytania o konkretne elementy wyposażenia, może to być projekt regały magazynowe. W firmie WDX nasi eksperci służą pomocą nie tylko w doradztwie w zakresie wyboru najbardziej optymalnych metod składowania (czy wybrać regały półkowe, regały wspornikowe, regały wysokiego składowania itd.) ale również wykonają bezpłatny projekt aranżacyjny 1 poziomu, który powstaje w oparciu o wytyczne klienta. Jest to bardzo istotny etap, ponieważ błędnie zdefiniowane rozwiązania instalacji regałowych mogą być bardzo kosztowne – nie tylko ze względu na koszty finansowe, ale także czas, który jest tracony w wyniku zbędnych lub nieoptymalnych procesów magazynowych. Projekt poziomu drugiego optymalizuje wykorzystanie kubatury magazynu. Wyznacza jego zagospodarowanie na podstawie pogłębionej analizy procesów magazynowych, analizy asortymentu, specyfiki towarów, struktury dostaw i wysyłek. Projekt logistyczny trzeciego poziomu jest dodatkowo rozszerzony o szczegółowe opracowanie technologii transportu wewnętrznego i magazynowania, wyliczenie liczby pracowników i urządzeń potrzebnych do prawidłowej pracy magazynu, a także wyznaczający parametry oraz wskaźniki ekonomiczne i techniczne dotyczące funkcjonowania całego magazynu.
Skład zespołu projektowego
Kluczem do prawidłowego zdiagnozowania potrzeb klientów, którzy są zainteresowani systemami składowania, jest obserwacja procesów zachodzących w ich magazynach, weryfikacja składowanych produktów, ich rotacji oraz stałe konsultacje obu stron transakcji. W projektowaniu odpowiedniego rozwiązania powinni brać udział zarówno projektanci, nabywcy, jak i finalni użytkownicy instalacji regałowych. Pozwoli to na poznanie wspólnych opinii, jak i uwag odnoszących się do każdego detalu dobranej instalacji. Ważnym elementem procesu wdrożenia jest przygotowanie odpowiednio przejrzystego projektu graficznego. W efekcie implementacja systemu przebiega w płynny i prawidłowy sposób. Przy projektowaniu dużych instalacji warto, aby w przedsięwzięciu wzięło udział kilku projektantów – zagwarantuje to obiektywizm poparty zdobytym doświadczeniem. W firmie WDX S.A. wyodrębniliśmy specjalny dział Solutions, który składa się z koordynatora projektu, projektantów systemów logistycznych, projektantów ds. systemu składowania oraz doradców technicznych, których zadaniem jest sprostać oczekiwaniom strategicznych klientów.
Jak wyglądają etapy projektowania?
W początkowej fazie następuje weryfikacja danych wejściowych niezbędnych do rozpoczęcia prac projektowych, takich jak określenie podstawowego celu projektu, celów warunkowych i posiadanych ograniczeń. To jest odpowiedni moment, aby ustalić rodzaj składowanych towarów, wielkość zapasów, natężenie przepływu materiałów oraz zoptymalizować procesy zachodzące w magazynie. Następnie analizujemy różnorodność towarów i uwzględniamy wszystkie aspekty mające wpływ na bezpieczeństwo.
Następnie w oparciu o projekt budowlany obiektu wyznaczamy odpowiednie strefy magazynowe oraz możemy oszacować wytyczne do systemu WMS. Zachowanie takiej chronologii pozwala nam celnie dobrać wyposażenie systemu magazynowego, które pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze, zapewniając przy tym najwyższe standardy bezpieczeństwa. Systemy muszą być projektowane w oparciu o normy:
- PN-EN-15635:2010 (odnoszącej się do zastosowanych urządzeń dedykowanych do składowania),
- PN-EN-15512:2011 (określającej konstrukcję)
- PN-EN-15620:2010 (formułującej tolerancje na odkształcenia i sugerującej optymalne luzy manipulacyjne, które powinien posiadać regał magazynowy).
Newralgiczne elementy
W procesie projektowania należy uważnie określić elementy, które mogą kolidować z zapewnieniem pełnej funkcjonalności obiektu. Warto tu uwzględnić wszelkie instalacje, w tym przeciwpożarowe, których zignorowanie może pociągać za sobą spore konsekwencje. Istotne są również drzwi, bramy i świetliki, które zapewniają właściwe doświetlenie magazynu – uwzględnienie ich w odpowiednich miejscach systemu składowania, skutkuje mniejszymi nakładami na koszty energii. Newralgicznym elementem podczas procesu projektowania jest zwrócenie szczególnej uwagi na posadzkę i jej dylatację, aby uniknąć uszkodzenia podłoża.