Wózki czołowe
Trudno wyobrazić sobie plac składowy czy też firmę wytwarzającą duże, ciężkie produkty bez wózka czołowego z przeciwwagą. To wynalezione w pierwszej połowie XX wieku urządzenie szybko zrewolucjonizowało środowisko przemysłowe sprawiając, że praca ludzka stała się bardziej wydajna. Wózek czołowy może być wykorzystywany w niemal wszystkich obszarach logistyki wewnętrznej – podczas transportu, składowania czy też prac przeładunkowych.
Wybierz wózek czołowy elektryczny:
Wybierz wózek czołowy spalinowy:
Czym jest i jak zbudowany jest wózek czołowy?
Wózek czołowy, zwany inaczej wózkiem z przeciwwagą, to jeden z najbardziej wszechstronnych pojazdów przemysłowych przystosowanych do transportu ciężkich ładunków, o dużej objętości, nawet podczas pracy w systemie ciągłym.
Charakterystyczną cechą budowy tych urządzeń jest dodatkowe obciążenie umieszczone w tylnej części wózka, tzw. przeciwwaga. To element konstrukcyjny gwarantujący pewność oraz stabilność podczas manewrowania i manipulacji towarami znajdującymi się na widłach karetki, w przedniej części pojazdu. Wspomniane podzespoły, budujące wózek czołowy są zamontowane do ramy, czyli stalowej podstawy, do której przymocowane są też koła, kabina operatora wyposażona w urządzenia do kierowania pojazdem i fotelem ustawionym w kierunku jazdy (lub rama bezpieczeństwa, gdy wózek nie ma kabiny) oraz maszt umożliwiający podnoszenie i opuszczanie wideł.
Elektryczne wózki czołowe z oferty WDX mogą być zasilane WDX LI-ION Smart Technology.
Rodzaje wózków czołowych
Z uwagi na źródło zasilania, wyróżniamy następujące rodzaje wózków czołowych:
- wózki widłowe spalinowe z napędem Diesel są wyposażone w silnik wysokoprężny, który zapewnia dużą wydajność i znaczne możliwości udźwigu. Doskonale sprawdzają się podczas prac z zakresu przeładunku towarów na zewnątrz, także w trudnych warunkach pogodowych.
- pojazdy spalinowe z napędem gazowym to maszyny, które ze względu na dość niską emisyjność szkodliwych substancji mogą pracować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz magazynu (przy zastosowaniu wydajnego systemu wentylacji).
- wózki widłowe elektryczne zasilane akumulatorami różnych typów to ciche i bezemisyjne urządzenia, przeznaczone do pracy wewnątrz hali magazynowej, które w zależności od modelu charakteryzują się znacznymi parametrami w zakresie podnoszenia ładunków (nawet powyżej 7 000 kg).
Gdzie stosuje się wózki widłowe czołowe?
Głównym zastosowaniem wózków widłowych czołowych jest obsługa ciężkich przedmiotów spaletyzowanych. Jednak dzięki szerokiemu wachlarzowi dostępnego osprzętu, oferują dużo więcej możliwości niż wspomniane unoszenie i transport ładunków o dużej masie. Oto działania intralogistyczne, które zyskują na wydajności dzięki pracy wózka czołowego:
- podnoszenie i transport towarów pomiędzy poszczególnymi strefami w magazynie,
- wsparcie kompletacji zamówień,
- umieszczanie ładunków na regałach,
- układanie towarów warstwowo i w stosy – sztaplowanie,
- załadunek i rozładunek naczep samochodów ciężarowych w doku magazynowym, oraz czynności związane z przeładunkiem.
Ciekawa alternatywa dla wózka czołowego
A gdyby tak zachować zalety wózka czołowego z przeciwwagą i dodać do tego niezrównane zdolności płynnego poruszania się w czterech kierunkach i kompaktowy rozmiar, pozwalający na manewrowanie w ograniczonej przestrzeni? To możliwe! Odpowiedzią na te wyzwania jest wózek firmy Combilift z serii CB. W zależności od miejsca pracy – na zewnątrz, czy w środku budynku, może być zasilany jednym z trzech źródeł zasilania – ON, LPG lub baterią elektryczną. Dodatkowo, dzięki specjalnej konstrukcji maszyny Combilift są przystosowane zarówno do bezpiecznego transportu produktów na paletach, jak i dłużyc oraz innych niestandardowych i wielkogabarytowych towarów.