Czym jest i do czego służy wózek widłowy terenowy?
Zróżnicowanie przedsiębiorstw tworzących globalną gospodarkę wymusza na dostawcach sprzętu do obsługi ciężkich ładunków przystosowanie maszyn do pracy w skrajnie odmiennych warunkach. Doskonałym przykładem jest wózek widłowy terenowy, który w odróżnieniu od urządzeń realizujących zadania w centrach dystrybucyjnych, pracuje na nieutwardzonej, wyboistej powierzchni i rozmokniętym gruncie.
Czym jest wózek widłowy terenowy? W jakich branżach w pełni wykorzystuje się jego ponadprzeciętne parametry? Jakie są korzyści dla przedsiębiorstwa, które zainwestuje w ten rodzaj pojazdu? Wpis zakończymy analizą budowy wózka terenowego Combi-RT. Zapraszamy.
Czym jest wózek widłowy terenowy?
Wózek widłowy terenowy to nie jest zwykła maszyna przeznaczona do przewożenia ładunków w terenie, jak sugeruje nazwa. To potężne, mocne i solidne urządzenie przeznaczone do prac specjalnych, umożliwiające realizację zadań w trudnych realiach na świeżym powietrzu oraz podczas zmiennych warunków pogodowych. Wyposażony w solidne, wzmocnione opony z głębokim bieżnikiem, zapewnia swobodę jazdy bez obawy wpadnięcia poślizg, także na nierównej i stromej drodze.
Wózek terenowy to pojazd, który zapewnia transport ładunków także na dobrze przygotowanej, utwardzonej powierzchni więc daje możliwość stałego przemieszczania towarów z terenu zewnętrznego do magazynu i z powrotem. Z powodzeniem można go też użyć w magazynach otwartych i półotwartych.
Gdzie znajduje zastosowanie terenowy wózek widłowy?
Pomimo perspektywy efektywnej pracy zarówno na zewnątrz, jak i w środku obiektu magazynowego, terenowy wózek widłowy to urządzenie, którego stuprocentowy potencjał można wykorzystać dopiero przy czynnościach przeładunkowych i przewozowych odbywających się poza budynkiem. W związku z tym wytrzymałość terenowego terenowego docenią zwłaszcza pracownicy następujących sektorów gospodarki:
- rolnictwo,
- geodezja,
- przemysł drzewny,
- przemysł stoczniowy,
- górnictwo,
- leśnictwo,
- służba wojskowa,
- branża budowlana – budownictwo mieszkaniowe, drogowe, place budowy,
- branża paliwowo-energetyczna,
- branża utrzymania czystości.
Zakres miejsc eksploatacji jest szeroki, ale tym co je łączy jest wymagająca, często nierówna, naruszona lub rozmokła nawierzchnia robocza – żwir, ubity grunt, drogi polne czy błoto oraz konieczność transportowania ciężkich materiałów, także na znaczne odległości.
Korzyści z inwestycji w wózek terenowy
Każde urządzenie, które zostało wybrane na podstawie rzetelnej obserwacji i stosownie do potrzeb danego przedsiębiorstwa będzie wspierało pracę ludzi wpływając na skuteczność, płynność i efektywność działań. Wózek terenowy, jako pojazd do zadań specjalnych, to konstrukcja mająca zastosowanie przy aplikacjach, przy których inna maszyna albo nie podołałaby ze względu na trudne czynniki zewnętrzne, albo znacznie zmniejszała wydajność poszczególnych procesów – załadunku, wyładunku, transportu, składowania – poprzez wydłużony czas pracy.
Ponadto, wykonywanie czynności w szczególnie zmiennych warunkach – na zewnątrz oraz poruszanie się na nierównej powierzchni to synonim uciążliwych okoliczności pracy. Znalezienie operatora specjalisty, który będzie wykonywał swoje zadania rzetelnie i w sposób, który wpłynie na produktywność przedsiębiorstwa, to ważna kwestia. Dlatego stworzenie wygodnego stanowiska pracy, dostosowanego do potrzeb zasobów ludzkich, to krok w stronę optymalizacji realizowanej pracy. Inwestycja w wózek terenowy renomowanej firmy, z właściwą amortyzacją wstrząsów i wibracji to poprawa bezpieczeństwa zarówno dla pracownika, jak i stabilność przewożonego ładunku, a także zmniejszenie ryzyka uszkodzenia transportowanych towarów.
Terenowy wózek widłowy w ofercie WDX
W ofercie WDX znajduje się szczególny wózek widłowy irlandzkiej firmy Combilft, niekwestionowanego lidera w dziedzinie produkcji maszyn specjalizowanych. Mowa o zasilanym olejem napędowym wózku terenowym Combi-RT charakteryzującym się udźwigiem na poziomie 1 600 kg, który spełnia m.in. restrykcyjne normy przemysłu drobiarskiego i z powodzeniem jest stosowany w innych gałęziach rolnictwa.
Zasadniczy wpływ na jego funkcjonalność mają następujące cechy:
- solidna konstrukcja,
- kompaktowy rozmiar,
- duże, traktorowe opony,
- umiarkowany poziom emitowanego hałasu,
- zamykana kabina dla operatora,
- fotel kierowcy zamontowany w miejscu zapewniającym optymalną widoczność.
Wzmocnione opony z głębokim bieżnikiem, trójkołowe podwozie, przyczepność wszystkich kół gwarantują dobrą stabilność pojazdu i pewną jazdę nawet po wymagającej nawierzchni.
Zwarta forma i niewielki promień skrętu wpływają na pracę także w ciasnych przestrzeniach, zapewniając bezpieczeństwo manewrowania i zwrotność zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz.
Zamknięty kokpit kierowcy, hydrauliczne zwieszenie, fotel z pełną amortyzacją drgań oraz panoramiczna przednia szyba umożliwiają pracę operatora w komfortowych warunkach bez względu na pogodę, dodatkowo wpływając na bezpieczeństwo ludzi i urządzeń dookoła.
Co warto zapamiętać na temat wózka do pracy w trudnym terenie
Wózki widłowe terenowe to maszyny idealnie sprawdzające się w realizacji zadań na zewnątrz, odporne na zmienne warunki atmosferyczne oraz charakteryzujące się doskonałą przyczepnością na wymagających podłożach – pagórkowatych, uszkodzonych, miękkich czy stromych.
To urządzenia, które sprawdzają się szczególnie w branżach przemysłu ciężkiego, do manipulowania niestandardowymi ładunkami. Wymagają specjalnej uwagi od prowadzącego go operatora i są wygodnie wyposażone po to, by tworzyć bezpieczne i komfortowe miejsce pracy dla niego oraz dla otoczenia, w którym ten szczególny pojazd funkcjonuje.