Przemysł samochodowy – rola logistyki wewnętrznej
Przemysł samochodowy to branża wyróżniająca się innowacjami, ale też dużą konkurencyjnością. Logistyka wewnętrzna w przemyśle samochodowym musi doskonale organizować pracę przedsiębiorstwa pod względem zwiększenia wydajności oraz lepszej obsługi klienta, a uporządkowany system struktur wewnętrznych powinien wpływać na wzrost produktywności dzięki ścisłej współpracy ludzi, maszyn i technologii. Ta jedność to kluczowy element w budowaniu przewagi konkurencyjnej na międzynarodowym rynku samochodowym.
Czym jest jest przemysł samochodowy? Jakie wiodące trendy wyróżniamy w obrębie tego sektora? Które z rozwiązań logistyki wewnętrznej mają wpływ zarówno na jakość jak i na szybkość produkcji i realizacji zamówień w branży motoryzacyjnej? O tym będzie ten wpis – zapraszamy.
Oferta WDX dla firm z branży przemysłu motoryzacyjnego.
Czym jest przemysł samochodowy?
Terminem przemysłu samochodowego, nazywanym też branżą automotive, określamy wszystkie działania związane z rozwojem, projektowaniem, produkcją, marketingiem, sprzedażą, serwisem i modyfikacjami pojazdów silnikowych – samochodów. To jedna z najważniejszych sektorów przemysłu na świecie, jeżeli weźmiemy pod uwagę wysokość przychodów.
Ewolucja przemysłu samochodowego to ciekawe zjawisko, z wieloma dynamicznymi zmianami. Początkowo produkcja samochodów zakładała pracę ręczną człowieka wykonywaną przy nieruchomym pojeździe, kolejno wprowadzono częściowe udogodnienia automatyczne w postaci przenośników taśmowych, które umożliwiły transport samochodu pomiędzy stanowiskami montażowymi. Po pewnym czasie, około lat 60. XX wieku, zaczęto wdrażać pierwsze urządzenia zrobotyzowane, a obecnie to jeden z wiodących obszarów stosujących zaawansowaną technologię w procesie produkcji i montażu w smart fabrykach – drukowanie części za pomocą drukarek 3D, ścisła współpraca człowieka wykonującego precyzyjną pracę ręczną z dokładnością technologii zrobotyzowanej są już powszechne. Dodatkowo obserwujemy pełną automatyzację linii produkcyjno-montażowych i bezobsługowy przewóz części karoserii i wyposażenia, a także wyjście gotowych pojazdów z fabryki.
Trendy w przemyśle samochodowym
Przemysł samochodowy istnieje już od ponad 100 lat, a w ostatnim czasie nawet co roku pojawiają się nowe trendy i technologie, które w istotny sposób determinują zmiany w branży. Do tych najbardziej popularnych należą:
- Wzrost liczby pojazdów elektrycznych
Tendencja zainteresowania pojazdami, które wypierają konieczność użycia tylko silników spalinowych na przestrzeni trzech ostatnich lat (2020-2023) jest coraz wyższa i ma związek z coraz lepszą dostępnością baterii i technologii ładowania, a także z wyższą wydajnością i zasięgiem. Dodatkowo jest związany z tematem ochrony środowiska, koniecznością zmniejszenia emisji CO2 oraz większą świadomością ekologiczną wśród konsumentów. Wpływ na rosnące zainteresowanie elektryfikacją ma również fakt, że silnik i akumulator w pojeździe elektrycznym mają mniej ruchomych części, a w związku z tym wymagają mniej zabiegów związanych z konserwacją i naprawą.
Sprawdź: WDX LI-ION Smart Technology
- Zmiana podejścia konsumentów do kwestii posiadania samochodu
Choć dla wielu ludzi dysponowanie samochodem to oczywista konieczność logistyczna, a także często symbol statusu, to jest również duża część społeczeństwa skłonna do tego, by zrezygnować z posiadania samochodu na własność. Głównie dlatego, że w przypadku nieużywania pojazdu jego właściciel i tak musi ponieść za nie stałe opłaty, np. za ubezpieczenie czy przegląd. W związku z tym coraz bardziej popularny staje się trend, w którym używanie samochodu postrzegane jest jako usługa, a rezultatem tego są opcje wynajmu, car-sharing (współdzielenie aut) oraz zwiększenie liczby ofert wspólnych przejazdów.
- Dodatkowe funkcje i udogodnienia technologiczne w inteligentnym pojeździe
Samochód, oprócz oczywistych funkcjonalności, spełnia coraz częściej rolę rozrywkową oferując fotele z masażem, bezprzewodowy internet czy nielimitowany dostęp do zasobów muzycznych. Z kolei wykorzystanie doskonałych systemów filtracji wpływa na poprawę jakości powietrza wewnątrz pojazdu. Cyfrowe systemy informatyczne dzięki którym w pełni sprawnie działa nawigacja, jazda autonomiczna, przewidywanie kolizji czy czujniki parkowania wpływają jednocześnie na poprawę bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów.
- Rozrastający się rynek samochodów używanych
Wzrastający popyt na pojazdy używane determinuje zmiany działań marketingowych wśród producentów i sprzedawców, którzy muszą zachować czujność i tak dostosować swoje strategie żeby konsumenci byli zaciekawieni nabyciem nowego samochodu.
Rozwiązania logistyki wewnętrznej w przemyśle samochodowym
Przemysł samochodowy to szybko rozwijający się sektor, przed którym stawiane są kolejne wymagania – wzrost zainteresowania nowymi technologiami napędowymi, stosowanie innowacyjnych materiałów, wymogi związane z koniecznością obniżenia emisji szkodliwych substancji to tylko niektóre z nich. Kluczowym czynnikiem rozwoju jest nowoczesna logistyka, w której kluczową rolę odgrywa cyfryzacja i automatyzacja. Sprawna logistyka wewnętrzna to synonim niezawodności procesów dostawczych z zakresu zapewnienia dostępności niezbędnych komponentów na linie produkcyjne, to terminowa produkcja oraz realizacja dużej liczby zamówień w krótkim czasie i dostawa do klienta pełnowartościowego produktu. Zapraszamy na przegląd rozwiązań, które efektywnie wspierają zarządzanie operacjami w zakresie logistyki wewnętrznej w przemyśle samochodowym.
- Technologia blockchain
To przejrzysta baza, na bieżąco aktualizowana i zapewniająca wszystkim uczestnikom łańcucha dostaw pełnej, niezmodyfikowanej, ale jednocześnie zweryfikowanej informacji na temat poszczególnych produktów. Dzięki temu możliwy jest monitoring powiązań, weryfikacja źródła surowców czy historii transportu, daje również szansę na precyzyjną kontrolę jakości oraz dostarcza danych na temat dostępności i czasu dostawy części zamiennych. Wdrożenie technologii blockchain wyklucza potrzebę bezpośredniego nadzorowania poszczególnych procesów, równolegle umożliwiając utrzymanie najwyższych standardów jakości i ciągłość produkcji.
- Technologia druku 3D
Drukowanie przestrzenne kompozytów to dobre rozwiązanie, dzięki któremu można stworzyć solidne, wodoodporne układy. To narzędzie zapewnia szybszy czas realizacji oraz oszczędności kosztów wynikających z dostawy poszczególnych części oraz nabycia narzędzi przeznaczonych do obróbki form. Druk szablonu we własnym zakresie zapewnia pracownikom znacznie większą elastyczność nie tylko podczas procesu produkcji, ale także na poziomie projektowania nowych modeli pojazdów.
- Transport
Na liniach montażowych w przemyśle samochodowym oprócz transportu ciężkich części oraz gotowych podzespołów za pośrednictwem przenośników, wind towarowych, urządzeń autonomicznych, tj. wózków AGV czy pojazdów AMR coraz chętniej wykorzystuje się pojazdy bezzałogowe – drony. Są funkcjonalne nie tylko przy kontrolowaniu jakości przepływu kolejnych partii produktów, wykonywaniu pomiarów, czy monitorowaniu trudno dostępnych miejsc, ale także jako alternatywa do transportu lekkich ładunków i materiałów. Odpowiednio zaprogramowane mogą również wyręczać ludzi w montażu drobnych części, zmniejszając konieczność udziału precyzyjnej pracy ręcznej w procesie produkcyjnym.
Każde z tych narzędzi jest ściśle związane z pojęciem sztucznej inteligencji (AI) – więcej informacji w tym wpisie.
Przemysł samochodowy, a logistyka – podsumowanie
Branża samochodowa to jedna z najszybciej rozwijających się sektorów przemysłu na świecie, która jednocześnie charakteryzuje się najwyższym poziomem automatyzacji w obszarze logistyki wewnętrznej. Zarządzanie i monitorowanie operacji z zakresu zamawiania, magazynowania, transportu czy produkcji to bardzo złożone operacje, w których sprawowanie kontroli wyłącznie przez pracownika jest obciążone szeregiem błędów i pomyłek, skutkiem których mógłby być chaos w obszarze produkcji i realny wpływ na zmniejszenie wydajności firmy. Z uwagi na to, że przemysł samochodowy znajduje się w światowej czołówce najbardziej dochodowych branż, na takie niedokładności nie ma miejsca i dlatego obserwujemy wyraźne zainteresowanie technologiami przemysłu 4.0 w tym sektorze.