Transporter rolkowy w intralogistyce
Transporter rolkowy umożliwia podstawową automatyzację logistyki wewnętrznej. Cechuje go duża elastyczność i wszechstronność, dzięki którym może zostać łatwo dostosowany do pracy w niemal każdej branży i środowisku. Transportery rolkowe pozwalają zwiększyć przepływ zróżnicowanych produktów, od lekkich, jak w centrach dystrybucyjnych marek odzieżowych, po bardzo ciężkie ładunki, jak w przemyśle metalurgicznym czy chemicznym.
System transporterów rolkowych może zapewnić pełne pokrycie potrzeb związanych z przemieszczaniem towarów z punktu A do punktu B w obrębie całej infrastruktury intalogistycznej.
Transporter rolkowy w automatycznym magazynowaniu
W magazynie w pełni automatycznym, gdzie przyjęcie i wydanie towarów odbywają się z wykorzystaniem ATLS – transporter rolkowy to element systemu, który łączy poszczególne fragmenty układanki.
System automatycznego rozładunku pobiera palety z samochodu ciężarowego. Następnie przenośnik rolkowy transportuje ładunek bezpośrednio do strefy składowania. Opcjonalnie, przepływ towarów pomiędzy strefą przyjęcia towaru, a składowania może obywać się z użyciem robotów samojezdnych AMR.
Składowanie towarów odbywa się automatycznie – w układzie blokowym. Paleta z transportera rolkowego trafia do Q-Lift, który odpowiada za przepływ pionowy. Transport wzdłużny w systemie regałowym realizuje Q-Mover. Za obsługę miejsc ładunkowych odpowiadają wózki satelitarne Q-Shuttle.
Paleta wychodząca z systemu składowania trafia ponownie na transporter rolkowy, który przemieszcza ładunek do strefy wydań, którą obsługuje ATLS. Zasadę działania takiego rozwiązania możecie zboczyć na poniższym materiale wideo.
Transporter rolkowy doskonale sprawdza się w złożonych układach łączących poszczególne strefy operacyjne, a nawet całe obiekty – stosuje się go często w celu zapewnienia płynnego przepływu palet pomiędzy halą produkcyjną a magazynem. Integrując transporter rolkowy z urządzeniami peryferyjnymi – owijarkami, obkurczarkami, stanowiskami paletyzacji – uzyskujemy w pełni funkcjonalny system odpowiadający na indywidualne potrzeby przedsiębiorstwa. Sprawdźcie poniższy materiał wideo, gdzie prezentujemy modelowy transporter rolkowy, który może być obsługiwany przez wózki paletowe (bez UDT).
Transporter rolkowy odnajduje swoje zastosowanie w automatyzacji magazynów e-commerce. Wdrożenie systemu kompletacji według metody „towar do człowieka” redukuje różnice w wydajności wynikające z poziomu produktywności poszczególnych członków zespołu. Towar na stanowisko kompletacyjne dostarczany jest za pomocą transportera rolkowego co eliminuje konieczność czasochłonnego wyszukiwania jednostek ładunkowych. Również w pełni automatycznych urządzeniach sortujących, transportery stanowią podstawę konstrukcyjną do integracji całej technologii logistyki wewnętrznej.
Transporter rolkowy napędzany vs. grawitacyjny
We wszystkich opisanych powyżej przypadkach wykorzystujemy transporter rolkowy napędzany. W sytuacji wystąpienia sprzyjających okoliczności, możemy pokusić się o implementację układu grawitacyjnego.
Transporter grawitacyjny sprawdza się szczególnie w przypadku długich ciągów komunikacyjnych. W magazynach, w których możliwe jest skonstruowanie układu transportowego ze spadkiem, wdraża się transportery bez napędu – palety przemieszczają się na rolkach z udziałem siły grawitacji.
Również w przypadku magazynów e-commerce możliwe jest wykluczenie napędu. Zapas jest przechowywany na antresoli magazynowej, a transport z piętra na poziom zero realizowany jest przez transporter spiralny wykorzystujący siłę grawitacji.
Transporter rolkowy napędzany gwarantuje wyższy poziom kontroli nad ładunkiem. Z kolei, rozwiązania grawitacyjne są tańsze w zakupie i eksploatacji.
Producent transporterów rolkowych
WDX to producent przenośników, automatyki magazynowej oraz czołowy integrator systemów intralogistycznych. Oferujemy kompleksowe układy transporterów rolkowych do zróżnicowanych ładunków – palet, koszy metalowych, ładunków sztaplowanych, zgrzewek, pudełek i innych.
System transporterów rolkowych WDX może zostać dostosowany do indywidualnych potrzeb – modułowa budowa zapewnia niemal nieograniczoną możliwość modyfikacji i konfiguracji.