Warehouse Development eXperts
Zmień język
Sklep wozki.wdx.pl

Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu z wózkami widłowymi.

Co to jest SSCC?

Codziennie na całym świecie krążą paczki, palety i kartony wypełnione zamówionymi przez klientów towarami. Do miejsc docelowych docierają na naczepach samochodów ciężarowych, na pokładach samolotów, statków lub pociągów towarowych. Nieważne czy mają przed sobą kilkaset, czy tysiące kilometrów, cel jest jeden – mają przybyć do odbiorcy kompletne, w nienaruszonym stanie i na czas.

Jak nad tym zapanować? Jakiego narzędzia użyć by odtworzyć drogę przesyłki z punktu A do punktu B, czyli na całej trasie przewozu? Dziś dowiemy się czym jest etykieta SSCC, do czego służy kod SSCC oraz jakie to ma znaczenie w logistyce – zapraszamy do lektury.

Czym jest SSCC?

Najprościej mówiąc SSCC (ang. Serial Shipping Container Code) to najczęściej stosowany unikalny numer identyfikujący nadawany i umieszczany na jednostkach wysyłkowych, zapobiegający zaginięciu ładunków oraz zapewniający całościowe dane na temat ich ścieżki transportu. Jednostką wysyłkową może być kontener, paleta, skrzynia, karton lub mała paczka.

Kod SSCC to oznaczenie utworzone z 18-stu cyfr, z których każda ma przypisaną wartość, a znaleźć go można na standaryzowanej etykiecie logistycznej GS1, składającej się z trzech sekcji. Pierwsza część to miejsce na dane firmy wysyłającej towar oraz informacje na temat przesyłanego towaru, druga to identyfikator zamówienia, trzecia część to ta, w której znajduje się kod kreskowy SSCC. Struktura tego kodu przedstawia się następująco:

  • pierwsza cyfra, tzw. uzupełniająca, stanowi kod IAC (dla GS1 jest to cyfra między 0 a 9),
  • druga pozycja zawiera od 7 do 11 cyfr oznaczających prefiks, który jest nadany przez organizację GS1. W skład prefiksu wchodzi trzy- lub dwucyfrowy kod kraju (dla Polski jest to 590), a następnie od 4 do 8 cyfr stanowiących numer jednostki kodującej.
  • trzecia to szczególne oznaczenie jednostki ładunkowej, składa się z 5 do 9 cyfr,
  • ostatnia cyfra to znak kontrolny, pozwalający zweryfikować poprawność i unikatowość kodu SSCC.

Kod seryjny jest generowany podczas pakowania paczki przez wewnętrzny system magazynowy WMS lub ERP, natomiast traci swoją ważność w momencie dotarcia do miejsca docelowego. W przypadku, gdy przesyłka jest przepakowywana w pośrednim punkcie dostawy, znakuje się ją nowym zapisem identyfikującym.

Do czego służy SSCC?

Numer SSCC służy przede wszystkim do identyfikacji jednostki wysyłkowej w łańcuchu dostaw. Wspiera i umożliwia rozpoznanie paczki, dostarcza szczegółowych informacji dotyczących zawartości ładunku. Dzięki stosowaniu kodu SSCC możliwe jest wcześniejsze wysłanie komunikatu na temat przewidywanego czasu dostarczenia przesyłki. Numer ten jest ponadto przydatny w wewnętrznej identyfikacji ładunków w obiektach logistycznych, gdy ładunek jest odkładany lub przemieszczany w przestrzeni magazynu.

Znaczenie SSCC w logistyce

Korzystanie z aplikacji generowania unikalnych kodów SSCC ma szereg zalet w logistyce, na każdym etapie łańcucha dostaw.

Przede wszystkim, minimalizuje ryzyko błędu, dlatego że pozwala na precyzyjne monitorowanie trasy ładunku od nadawcy do odbiorcy i ułatwia ich jednoznaczną identyfikację. To realne, ponieważ prawdopodobieństwo powtórzenia się numeru jest niemożliwe – ilość konfiguracji jest praktycznie nieograniczona.

Ponadto, charakteryzuje się nieskomplikowaną obsługą. Etykieta zawierająca kod SSCC może być wyrażona za pomocą kodu kreskowego, jak i w systemie RFID, to wpływa na szybkość skanowania oraz odczytu informacji, czyli np. skraca czas przyjęcia dostawy. Zakodowane dane można także błyskawicznie przesłać w czasie rzeczywistym za pomocą komunikacji elektronicznej, co usprawnia porozumiewanie się między wszystkimi uczestnikami łańcucha dostaw.

Obserwuj nas