Leasing wózków widłowych, jako forma finansowania inwestycji
Leasing wózków widłowych to jedna z opcji finansowania inwestycji. Wybierając maszynę, nabywca może zdecydować się na wyłożenie gotówki lub skorzystać z oferty planów finansowania oferowanych przez banki i firmy leasingowe. Jeżeli chcesz uniknąć konieczności płacenia z góry za sprzęt przemysłowy, powinieneś poszukać innej formy finansowania.
Wózek widłowy to niezbędne narzędzie pracy, lecz zaczyna tracić na wartości niemal natychmiast po uruchomieniu. Zamiast inwestować w aktywa, które ulegną amortyzacji, możesz leasingować wózki widłowe na kilka lat, a następnie przejść na nowy model. Około 90% leasingowanych wózków widłowych, to nowe maszyny. Firmy leasingowe niechętnie udzielają finansowania wózków starszych niż 4-5 lat. Wózki używane z reguły finansowane są przez nabywców ze środków własnych lub przy pomocy kredytów bankowych.
Leasing wózków widłowych – korzyści
Decydując się na leasing wózków widłowych możesz zyskać szereg korzyści, takich jak: niskie miesięczne raty czy dopasowane do budżetu oraz posiadanych zasobów, co z kolei daje możliwość zachowania gotówki na inne wydatki lub inwestycje. Niebagatelną zaletą jest dostęp do nowych modeli i technologii, co przekłada się na wyższe standardy pracy oraz wydajność procesu. Leasing umożliwia szybkie osiągnięcie pełnej zdolności operacyjnej podczas realizacji nowych projektów i kontraktów.
Od pewnego czasu wózki widłowe, podobnie jak samochody, mogą być objęte dodatkową usługą leasingową, tak zwaną Full Service Leasing (FSL). W tej opcji to leasingodawca jest zobowiązany do dokonywania przeglądów i serwisowania wózków, a więc musi zapewnić ciągłość sprawności wózka, zadbać o jego dobry stan techniczny, a w przypadku awarii i konieczności wymiany części zapewnić ich oryginalność. W najdroższych wariantach usług dodatkowych, firma leasingowa zapewnia także wózek widłowy zastępczy na czas awarii.
Leasing wózka widłowego – informacje podstawowe
Niezależnie od tego, czy kupujesz pojedynczą maszynę, czy całą flotę wózków podnośnikowych przy wyborze leasingu szukaj programu spełniającego Twoje potrzeby, który zapewni wygodną, elastyczną i ekonomiczną alternatywę dla bezpośredniego zakupu gotówkowego.
W ofertach firm leasingowych są różne rodzaje umów. Ich wyróżnikami są:
- czas trwania umowy średnio od 12 do 72 miesięcy.
- raty, które w większości przypadków są równe przez cały okres leasingowania, ale w szczególnych wypadkach mogą być degresywne lub nawet sezonowe, czyli takie, które są wyższe w niektórych miesiącach i niższe w innych, aby zapewnić wygodę firmom z branż obarczonych wysoką sezonowością.
W tym miejscu należy rozróżnić leasing finansowy od leasingu operacyjnego. Leasing finansowy oferuje krótsze okresy objęte umową, lecz tutaj amortyzacja sprzętu leży w gestii leasingobiorcy i może on odliczyć od podatku część odsetkową raty. Leasing operacyjny z kolei trwa dłużej minimalnie 3 lata, a maksymalnie 7. Jedną z kluczowych korzyści leasingu operacyjnego jest to, że amortyzacji dokonuje firma leasingowa, a transakcja jest transakcją pozabilansową i traktuje się ją jako koszt operacyjny. Daje to możliwość odliczenia opłaty wstępnej, rat wraz z podatkiem VAT oraz kwoty wykupu i w związku z tym stanowi korzystniejszą formę finansowania niż kredyt.
Leasing wózka widłowego – warunki
Jakie warunki należy spełnić myśląc o leasingu wózka widłowego? Większość firm leasingowych wymaga posiadania wkładu własnego na poziomie od 5 do 20% wartości leasingowanego sprzętu. Czasem może odstąpić od tego wymogu, gdy historia współpracy z klientem, jego staż i kondycja finansowa są dla niej zadowalające. Przed rozpoczęciem starań o leasing, należy przygotować dokumenty finansowe firmy, ponieważ rzadko można znaleźć leasingodawcę używającego uproszczonej procedury przy analizie klienta. Z uwagi na duże zainteresowanie klientów tą formą finansowania oraz zwiększającymi się wymaganiami w kwestii szybkości transakcji, coraz więcej firm leasingowych oferuje procedury skrócone. Niektóre firmy leasingowe umożliwiają nawet leasing online dla wózków widłowych o wartości do 50 tys. zł.
Nie można zapominać również o ubezpieczeniu przedmiotu leasingu. W przypadku wózków widłowych zawsze stosuje się ubezpieczenie majątkowe, a także polisy OC chroniące przed ewentualnymi stratami w wyniku kolizji wózka i ryzyka spowodowania przez to szkód. Do tego niezbędna będzie również wycena wózka przez rzeczoznawcę, szczególnie gdy jest on używany.
Czytaj również: Rodzaje wózków widłowych według napędu.
Czy leasingować wózek widłowy? Podsumowanie
Jak widzimy, zalet z leasingowania wózka widłowego jest wiele. Jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla firm, nie posiadających środków własnych na sfinansowanie zakupu samodzielnie lub nie chcących zamrażać gotówki w sprzęcie. Leasing to jedyne rozwiązanie dla firm, które nie mają zdolności kredytowej w banku lub w przypadku braku zabezpieczenia kredytu. Leasing pozwala na użytkowanie sprzętu bez konieczności jego wykupu po zakończeniu umowy. Oczywiście bardzo ważne są również korzyści podatkowe, o których wspomnieliśmy w tekście. Przecież żaden przedsiębiorca nie chce wydać ani złotówki więcej niż to niezbędne, gdy oszczędności może przeznaczyć na kolejne inwestycje. W leasingu operacyjnym do kosztów uzyskania przychodu zaliczamy całą ratę wraz z podatkiem VAT, a w leasingu finansowym odlicza się od podatku odsetki raty oraz koszty amortyzacji środka trwałego.
Przy podejmowaniu decyzji, należy zweryfikować jakość sprzętu oferowanego przez dostawcę oraz pozostałe usługi, z których najważniejszy jest serwis wózków widłowych. Jak wspominałam, programy serwisowe mogą stanowić część umowy leasingowej, utrzymując wózki widłowe w doskonałym stanie przez cały okres użytkowania i nie dopuszczając do kosztownych dla przedsiębiorstwa przestojów.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji radzimy skonsultować się z oferentem oraz firmą leasingową i przeanalizować propozycję leasingu wraz ze szczegółowymi warunkami umowy. Mało kto wie, że szczególną uwagę należy zwróć na wymagania dotyczące zwrotu urządzenia – wózki widłowe, które nie spełniają kryteriów określonych w umowie leasingu, mogą podlegać opłatom za naprawę.
Mam nadzieję, że powyższe informacje rozwiały Twoje wątpliwości w kwestii możliwości innego niż gotówka finansowania inwestycji w wózek widłowy. Jako wieloletni uczestnik rynku logistyki wewnątrzmagazynowej WDX S.A., współpracuje z wybranymi firmami leasingowymi, z którymi wypracował harmonijną i opartą na doświadczeniu pracy z klientami metodę współpracy, zapewniając tym samym lepsze warunki w umowach leasingowych.