Jaki gaz do wózka widłowego wybrać?
Wózki widłowe na gaz są szczególnie popularne w procesach, w których pojedyncza maszyna jest eksploatowana niemal 24 godziny na dobę. Dodatkowo, użytkownicy zwracają uwagę na mniejszą emisję hałasu w stosunku do wózka napędzanego olejem napędowym. Pusta butla gazowa do wózka widłowego może zostać w prosty i szybki sposób wymieniona na nową. Cały proces zajmuje kilka minut. To właśnie ta cecha często decyduje o wyborze wózka z zasilaniem gazowym. Szczególnie w mniejszych firmach, gdzie pracuje od jednego do kilku wózków.
CNG czy LPG? Gaz do wózków widłowych
Butle przystosowane do instalacji na wózkach widłowych mogą zawierać dwa rodzaje gazu, CNG i LPG. Jako autoryzowany dystrybutor wózków widłowych zapewniamy możliwość konfiguracji urządzeń według indywidualnych oczekiwań naszych Klientów. Należy w tym momencie zaznaczyć, że zdecydowana większość wózków gazowych posiada instalację pasującą do butli LPG. Warto znać zalety obu rozwiązań. Względnie prosty wybór może okazać się skomplikowany.
Gaz LPG do wózków widłowych
To najpopularniejszy typ gazu do wózków widłowych. Składa się z płynnej mieszaniny propanu i butanu. Zdecydowana większość wózków gazowych jest wyposażona w instalację dostosowaną do LPG. W tym przypadku przyszły użytkownik nie jest obciążony dodatkowymi kosztami wynikającymi z przeróbek instalacji.
LPG jest popularnym źródłem zasilania. Oznacza to, że dostępność tego paliwa jest znacznie wyższa od gazu CNG. Gaz LPG jest przechowywany pod niższym ciśnieniem względem gazu ziemnego. Butla gazowa do wózka widłowego może być wyprodukowana z cieńszej warstwy stali, a co za tym idzie, jest kilkukrotnie lżejsza od tych, które są dedykowane CNG.
Główne zalety;
- dostępność gazu,
- lżejsze butle,
- instalacja LPG występuje częściej.
Gaz CNG do wózków widłowych
Wózki widłowe zasilane CNG są przede wszystkim wybierane przez firmy, które planują wykorzystywanie dużej floty. Zakup wózków z taką instalacją jest długofalową inwestycją. Eksploatacja w perspektywie czasu okazuje się znacznie tańsza. Niezbędna jest jednak inwestycja w stację ładowania gazem. Warto zaznaczyć, że gaz CNG może być nawet trzykrotnie tańszy od LPG.
Gaz CNG jest naturalny i jego zasoby są niemal nieograniczone ponieważ zbiera się on nieustannie pod powierzchnią ziemi. Podczas spalania CNG nie wydzielają się szkodliwe dla zdrowia substancje. Gaz ziemny to rozwiązanie ekologiczne. Jest on lżejszy od powietrza i szybko rozprasza się w atmosferze. Gaz LPG osadza się blisko ziemi zwiększając tym samym ryzyko zapruszenia ognia.
Główne zalety;
- w perspektywie czasu tańszy,
- ekologiczny,
- bezpieczny.
Butle gazowe do wózków widłowych a bezpieczeństwo
Butle gazowe do wózków widłowych wyglądają bardzo podobnie do tych, które są używane na co dzień w gospodarstwie domowym. Należy jednak pamiętać, że różnice między nimi są znaczące, a stosowanie nieprawidłowej butli jest poważnym błędem. Konstrukcja butli posiada inny system poboru gazu. Przez odpowiednio zainstalowaną rurkę, do silnika dociera gaz w formie skroplonej. Rurka umożliwia opróżnienie butli do końca. Wszystkie butle LPG do wózków widłowych posiadają piktogram lub inne dobrze widoczne oznaczenia.
Sprawdź koniecznie: