Regały przesuwne – maksymalne wykorzystanie powierzchni magazynu
Regały przesuwne montowane są na mobilnych platformach z napędem elektrycznym. Poruszają się po szynach, zapewniając swobodny dostęp do wszystkich miejsc paletowych z zaledwie jednego korytarza roboczego. Zmniejszenie liczby korytarzy w magazynie to sposób na maksymalne wykorzystanie jego powierzchni, zwłaszcza w przypadku wysokiego składowania. Gwarantując jednocześnie wydajną i ergonomiczną pracę wózków widłowych. Poza optymalizacją dostępnej przestrzeni magazynowej, przesuwne regały rzędowe zapewniają wysoką transparentność w systemie składowania.
Regały przesuwne jako systemy magazynowe nie są już nowinką technologiczną. Regały jezdne coraz częściej wykorzystywane są na świecie w obszarach, gdzie priorytetem staje się uzyskanie jak największej ilości miejsc paletowych przy zachowaniu jednocześnie jak największej transparentności i stosunkowo szybkiego dostępu do jednostki magazynowej. Wzrost zainteresowania tą technologią można zauważyć także w naszym kraju. Odnotowujemy to oczywiście w naszych zapytaniach i realizacjach systemów samojezdnych.
Kiedy opłacalna jest inwestycja w regały przesuwne?
Podstawowym wskaźnikiem, jakim często kierują się przedsiębiorcy przy wybierając regały do magazynu, jest cena jednostkowa miejsca paletowego. W przypadku regałów przesuwnych nie może to być jedyny wyznacznik, determinujący podjęcie decyzji zakupowej. Koszt miejsca paletowego w regale przesuwnym zawsze będzie jednym z najdroższych rozwiązań w porównaniu do np. tradycyjnych regałów rzędowych. Daje jednak nieporównywalnie lepszy stosunek wykorzystania powierzchni. W przypadku regałów przesuwnych należy wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników. Przede wszystkim ilość dostępnej powierzchni magazynowej oraz wymaganą pojemność magazynu. Regały przesuwne będą dobrym rozwiązaniem w przypadku mniejszych powierzchni magazynowych, gdzie nie możemy pozwolić sobie na tradycyjne regały rzędowe ze względu na dużą stratę powierzchni dla obsługujących je wózków. Są również doskonałym wyborem tam, gdzie koszt 1 m2 jest kosztowny w utrzymaniu tj. w chłodniach, mroźniach czy innych magazynach o specjalistycznym środowisku.
Kluczowe wymagania dla inwestycji
Nie oznacza to oczywiście, że w przypadku dużych powierzchni regały przesuwne nie będą opłacalne – im większa powierzchnia, tym więcej zyskujemy. Poza powyższymi aspektami, istnieje szereg czynników technicznych, które mogą generować dodatkowe koszty takiej inwestycji. Najważniejszym aspektem jest posadzka, a dokładnie jej nośność. W przypadku regałów przesuwnych występują duże obciążenia na posadzkę i należy to przewidzieć wykonując projekt magazynu lub przeanalizować ewentualny koszt wzmocnienia istniejącej posadzki. Dlatego właśnie zawsze doradzamy klientom współpracę już na etapie projektowania powierzchni magazynowych. Współpraca ze specjalistami w zakresie regałów magazynowych pozwala uniknąć wielu problemów, kosztów oraz daje możliwość maksymalnej optymalizacji rozwiązań.
Dalsza optymalizacja systemu składowania
Z reguły inwestycja w regały przesuwne opiera się na maksymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni magazynowej. W zależności od wybranych opcji, nasze systemy składowania można udoskonalać np. wprowadzając dodatkową automatykę działania czy integrując je z systemem WMS. Podstawową zaletą optymalizacji oferowanych przez nas regałów przesuwnych jest możliwość ich dostosowania do zmiany potrzeb magazynowych. Regały rzędowe, znajdujące się na mobilnych platformach, można oczywiście przekonfigurować w zakresie wysokości regału i zwiększenia liczby miejsc paletowych (oczywiście w zakresie dostępnej wysokości magazynu). Należy zwrócić uwagę, iż regały przesuwne to nie tylko regały rzędowe. Klientom jesteśmy w stanie zaoferować także inne regały w formie przesuwnej np. regały wspornikowe.