Gdzie leży granica opłacalności inwestycji w automatykę?
Granica opłacalności inwestycji w automatykę dla każdego przedsiębiorstwa leży gdzie indziej, chociaż możemy każdorazowo przeanalizować i przybliżyć przyszłym Inwestorom jakie są przesłanki ku automatyzacji i co należy brać pod uwagę przy wyborze danego rozwiązania. Wpływ na opłacalność inwestycji mają przede wszystkim takie czynniki jak: rodzaj towarów i nośników, wartości i wielkości logistyczne, zakres automatyzacji oraz czynniki specyficzne dla danej branży. W ramach szczegółowych opracowań przy realizacji projektów logistycznych coraz częściej spotykamy się z problematyką wyliczenia krańcowej opłacalności automatyki i porównania do rozwiązania konwencjonalnego.
Rozważając opłacalność automatyzacji, w pierwszym etapie analizujemy bieżącą sytuację Inwestora i jego przyszłe plany rozwoju, poznajemy oczekiwania i specyfikę Klienta, definiujemy jakie procesy będą podlegały automatyzacji magazynu. Określamy również ich wielkości i rodzaje jednostek ładunkowych, które będą obsługiwane w tych procesach. Następnie wykonujemy symulacje rozwiązań oraz określamy czy automatyzacja w zadanym zakresie jest opłacalna.
Wymiernym wskaźnikiem opłacalności automatyzacji pod względem kosztowym jest czas zwrotu z inwestycji. W zależności od stopnia automatyzacji wskaźnik waha się zazwyczaj od kilku do kilkunastu lat. Duża rozbieżność wynika z tego, że automatyzacja może dotyczyć jednego lub wielu procesów w magazynie. Czasu zwrotu z inwestycji w automatyczną paletyzację towaru będzie krótszy od czasu zwrotu z rozbudowanego rozwiązania opartego na inteligentnym magazynie automatycznym, który przyjmuje, składuje i wydaje jednostki ładunkowe zupełnie bez udziału człowieka. Inwestor musi zestawić te dane z czasem w jakim spodziewa się osiągnąć zwrot z inwestycji.
Szacując czas zwrotu z inwestycji Klient może określić czy jest to dla niego opłacalne, choć wskaźnik ten nie powinien być decydujący i ostateczny. Należy również pamiętać i mieć świadomość, że wynikową automatyzacji są takie korzyści jak: zwiększenie wydajności i produktywności, zwiększenie ergonomii i bezpieczeństwa pracy, zwiększenie prestiżu firmy, redukcja pomyłek i błędów oraz redukcja kosztów eksploatacji magazynu. Wobec tego granice opłacalności są ustalane przez inwestorów indywidualnie, w zależności czy istotniejszy jest dla nich szybki zwrot z inwestycji czy długoterminowa poprawa jakości pracy.