Sortery magazynowe - jakie parametry są najważniejsze? - WDX

Sortery magazynowe – jakie parametry są najważniejsze?

Sortery magazynowe – jakie parametry są najważniejsze?
Jak bezpiecznie i prawidłowo obsługiwać regały drive-in?
28 lipca 2016
Sortery magazynowe – jakie parametry są najważniejsze?
Składowanie poziom wyżej – antresole magazynowe
24 października 2016
Sortery magazynowe – jakie parametry są najważniejsze?

Dobierając automatyczny sorter do systemów magazynowych, należy kierować się zakładaną maksymalną wydajnością oraz dopasowaniem dla gabarytów i rodzaju sortowanego materiału, czy są to np. paczki, kartony, pudełka, koszulki, płyty CD. Poza wydajnością chwilową ważny jest też rozkład obciążenia pracą w ciągu dłuższego okresu czasu.

W kolejnym etapie należy zwrócić uwagę na ilość dostępnego miejsca, przewidywaną ilość wejść i wyjść, sposób załadunku i rozładunku np. ręczny lub automatyczny. Warto też przeanalizować parametry pracy takie, jak poziom hałasu, łatwość obsługi, czas montażu, koszty eksploatacji i dostępność serwisu oraz łatwość rozbudowy w przyszłości.

Bardzo ważnym elementem wyboru najlepszej opcji jest możliwość implementacji sortera do istniejącego systemu IT, czyli współpraca z istniejącym ERP lub WMS oraz dobór odpowiedniego systemu zarządzania sortowaniem (Sort Strategy Software). Podobnie jak w przypadku innych rozwiązań magazynowych, ważnym czynnikiem jest niezawodność proponowanego rozwiązania. Warto też sprawdzić czy tego typu rozwiązanie zostało już wdrożone w podobnej branży.

Porównując między sobą różne rodzaje sorterów, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę główne parametry techniczne, czyli wydajność i odpowiedni dobór rozwiązania do rodzaju transportowanego materiału. W przypadku standardowych ładunków takich, jak np. kartony  mamy do dyspozycji szeroką gamę rozwiązań: od zwykłych sorterów realizowanych za pomocą przenośników po sortery taśmowe ze spychaczem lub z pochylanymi tackami. Jednak dla materiałów nietypowych należy dobierać sorter uwzględniając specyfikę produktu. Przykładowo dla parasolek, narzędzi czy sprzętu turystycznego najbardziej odpowiednim rozwiązaniem będzie XL Sorter firmy Optimus reprezentowanej na naszym rynku przez WDX, który został zaprojektowany specjalnie pod kątem wymagań dla długich ładunków.

Sortery Optisorter są łatwe do rozbudowy na zasadzie modułowego wydłużenia, zwiększenia ilości miejsc załadunku, ilości zrzutów, dodanie np. załadunku automatycznego również nie stanowi problemu. W zależności od dostępności miejsca, sortery możemy wkomponować w każdą przestrzeń. To oznacza, że możemy konfigurować je w różnych kształtach np. w kształcie elipsy, litery „L” i jako pracujące w poziomie lub pionie.

Sortery magazynowe – jakie parametry są najważniejsze?