Pozostałe urządzenia magazynowe - WDX S.A.

Dlaczego warto

Inwestowanie w urządzenia magazynowe zapewnia osiągnięcie w stosunkowo krótkim czasie obniżki kosztów stałych, wysokich wskaźników efektywności magazynu jednocześnie z szybką stopą zwrotu nakładów inwestycyjnych. Większość z oferowanych urządzeń magazynowych jest produkowana w zakładzie produkcyjnym WDX w Zgierzu, a pozostałe specjalistyczne urządzenia dobierane są przez specjalistów-logistyków i projektantów od naszych sprawdzonych partnerów krajowych i zagranicznych.


WYBRANI KLIENCI

Wyposażenie magazynów. Owijarki i obkurczarki

Przeznaczenie

Owijarki palet służą do zabezpieczania ładunków paletowych folią rozciągliwą – stretch, a obkurczarki do zabezpieczenia ładunku folią termokurczliwą. Przy doborze tych maszyn nasi projektanci uwzględniają specyfikę ładunków, aby zawsze dostosować maszynę do indywidualnych standardów owijania palety. Owijarki i obkurczarki w magazynach o dużej wydajności są zintegrowane z systemem przenośnikowym i zarządzane programem nadrzędnym WMS.

Typy owijarek

W zależności od ładunku i wymagań wydajnościowych, jako wyposażenie magazynowe, oferowane są cztery typy owijarek:

 • z obrotowym stołem o wydajności od 30 do 50 opak./h
 • z obrotowym ramieniem o wydajności do 65 opak./h
 • z obrotowym pierścieniem o wydajności powyżej 90 opak./h

Wiązarki i zaklejarki

Paskarki zwane potocznie wiązarkami przy zastosowaniu polipropylenowej taśmy PP nadają się do wiązania kartonów, opakowań zbiorczych wydruków oraz pakowania towarów na paletach. Poliestrowe taśmy PET wykorzystuje się zwłaszcza do wiązania towaru na paletach. Taśma papierowa zalecana jest do wiązania mniejszych wyrobów, w przypadku których nie można zastosować polipropylenowej taśmy z powodu możliwości uszkodzenia wyrobu np. do pakowania banknotów, widokówek oraz marketingowego pakowania grupowego. W urządzeniach tego typu łączenie pasków następuje zazwyczaj poprzez tzw. zgrzew z odcięciem.

Wymienniki palet

W ramach standaryzacji obszarów magazynowania dla sektorów kosmetycznych, farmaceutycznych i spożywczych proponujemy wyposażenie magazynów w funkcjonalne inwertory paletowe. Uniemożliwiają one wchodzenie zabrudzonych palet do stref chronionych, przy równoczesnym zatrzymywaniu drogich palet z tworzywa lub metalu w obiegu zamkniętym.

Inwertery znajdują też zastosowanie w przypadkach, gdy wymagany jest transport produktów w pozycji innej niż pozycja pakowania np. w przemyśle spożywczym lub farbiarskim. Urządzenia te dają też możliwość wydobycia z palety uszkodzonych produktów z dołu stosu bez potrzeby ręcznego rozkładania całego stosu. Jeżeli zastosowanie wymaga urządzenia niestandardowego, urządzenie do wymiany palety jest dobierane indywidualnie do potrzeb klienta.

Urządzenia te mogą być również stosowane w celu załadunku lub rozładunku towaru jednostkowego z palety.

Magazynki palet

Wolnostojące magazynki palet Palomat

PALOMAT to automatyczny magazyn palet, usprawniający układanie i rozkładanie palet ze stosu, pochodzący od duńskiego producenta z ponad 20-letnim doświadczeniem. Umożliwia on wprowadzenie porządku w częściach produkcyjnych zakładu, w magazynach czy innych miejscach, gdzie przewidziany jest przepływ palet. Obsługiwany za pomocą panelu dotykowego PALOMAT został zaprojektowany tak, aby użytkownik wprowadzał bądź usuwał palety na poziomie podłoża, przy użyciu wózka paletowego lub widłowego, chroniąc pracowników przez koniecznością ręcznego podnoszenia palet.

Magazynek palet zapewnia łatwe zachowanie porządku w magazynie, jednocześnie pozwalając zaoszczędzić czas wózków widłowych czołowych i magazynowych, używanych z konieczności do tych czynności.

Funkcjonalność

 • Mogą być wykonywane jako elektryczne i elektryczne z pneumatyką
 • Mogą pracować w 1 kierunku (wydawanie palet z posadzki) lub w 2 kierunkach (wydawanie i zasilanie palet z posadzki)
 • Ich standardowe wysokości składowania to 15 i 25 palet euro 800x1200x150 mm lub 15 i 25 palet przemysłowych 1000x1200x150 mm
 • Składowanie na 1 lub 2 palety wgłąb
 • Nośność do 800 kg
 • Mogą pracować w ujemnych temperaturach do -25 st C

Zalety i korzyści z zastosowania Magazynka Palet

 • Porządek w magazynie (składowanie pustych palet w wyznaczonym miejscu)
 • Zarządzanie i optymalizacja przepływem pustych palet
 • Zwiększenie ergonomii środowiska pracy
 • Zwiększenie wydajności
 • Brak prac ręcznych przy obsłudze palet
 • Redukcja ilości palet zniszczonych
 • Zmniejszenie czasu operacji na obsługę palety
 • Zmniejszenie ryzyka przygniecenia czy skaleczenia palca lub stopy
 • Zmniejszenie czasu obsługi przez wózki widłowe co przekłada się na ich ilość
 • Rozwiązanie plug and play – szybki montaż – demontaż gotowego urządzenia.

Magazynki palet w linii

Paleter to jedno z bardziej zaawansowanych technicznie urządzeń zintegrowanych z oferowanymi przez WDX systemami transportu magazynowego, znajdujące również zastosowanie przy pakowaniu wyrobów gotowych z linii produkcyjnych.

Urządzenie to ma standardową pojemność na 20 sztuk ułożonych w stosie palet. Zautomatyzowane magazynki palet mogą być sterowane z głównego sterownika linii, pracować bezobsługowo w linii transportu i paletyzacji przy użyciu robotów lub być sterowane z pulpitu lokalnego przez pracownika, służąc do pobierania lub wydawania palet do kompletacji lub paletyzacji manualnej przy użyciu wózków widłowych.

WDX S.A. posiada w swojej ofercie gotowe projekty na paletery do całego typoszeregu powszechnie używanych palet drewnianych i metalowych oraz palet specjalnych np. Goodpack używanych w przemyśle chemicznym.

Windy

Windy magazynowe (transportery pionowe)

W zależności od lokalnych uwarunkowań, nasze biuro projektowo-konstrukcyjne wdraża w instalacjach transportery pionowe z napędem łańcuchowym, śrubowym, hydraulicznym lub pneumatycznym. Urządzenia te są produkowane i testowane w zakładzie produkcyjnym WDX w Zgierzu. Tam, w obecności naszych klientów, prowadzone są testy ruchowe z produktem, aby potwierdzić ich wydajność i działanie zgodne z projektem, ale przede wszystkim skrócić do minimum czas testowania i uruchomienia linii transportowej u klienta.

Stoły nożycowe (podesty unoszone)

Stoły nożycowe umożliwiają transport pionowy towaru na palecie lub ładunków jednostkowych z poziomu podłogi do wysokości nawet kilku metrów. Stoły nożycowe używane są najczęściej do paletyzacji i depaletyzacji manualnej na liniach produkcyjnych lub w magazynach wyrobów gotowych. W zrealizowanych projektach stoły nożycowe zostały zaprojektowane jako podesty ruchome do połączenia dwóch kondygnacji budynków o różnych wysokościach posadzki.

Winda okrężna

Winda okrężna jest unikatowym rozwiązaniem do transportu pionowego paczek, kartonów, pojemników, skrzynek itp. Układ okrężny tego rozwiązania pozwala na płynne i bezpieczne transportowanie towarów w pozycji poziomej, pomiędzy poszczególnymi poziomami antresoli, pomostu obsługowego lub różnymi piętrami magazynu.

Zalety windy okrężnej

 • Wydajność układu do 2000 cykli na godzinę
 • Paczki do 50 kg
 • Wysokość zabudowy do 25 m
 • Minimalny obszar zabudowy windy ~ 1 m2
 • Możliwość zaprojektowania układu przenośników podających oraz odbierających w 4 kierunkach – układ liniowy i / lub poprzeczny
 • Możliwość zaprojektowania nieregularnych i różnych wysokości załadunku i rozładunku na poszczególnych poziomach
 • Możliwość zaprojektowania funkcji transportu w górę lub na dół na jednej windzie, zarówno w trybie obsługi manualnej jak i w pełni automatycznej
 • Możliwość zastosowania w każdej branży oraz na produkcji – wersja ze stali nierdzewnej

Akcesoria magazynowe

Akcesoria magazynowe

W nowoczesnym magazynie pracującym, zautomatyzowane systemy transportu przenośnikowego i paletyzacji są wyposażone w liczne akcesoria magazynowe, które stanowią integralną ich część. W czasie przepływów towarów w magazynach dystrybucyjnych i wyrobów gotowych, realizujemy wiele operacji magazynowych takich jak: ważenie kontrolne, etykietowanie opakowań jednostkowych, etykietowanie opakowań zbiorczych – palet, kontrolę produktów detektorami metali itp.

Posiadamy również doświadczenie w transporcie makulatury i folii pochodzących z opakowań zbiorczych w magazynach co-packingu, rozwiązując tym samym największe problemy logistyczne związane z utylizacją odpadów i zagrożenia pożarowe.

Przenośniki do makulatury

WDX realizuje od lat politykę ekologicznych rozwiązań instalacji przenośnikowych dla przemysłu, wyposażając magazyny w transportery do makulatury i innych odpadów, które na wysokości transportują kartony, folię i inne odpady do pras, belownic lub wprost do specjalnych kontenerów. Urządzenia transportujące makulaturę działają najczęściej w pełni automatycznie, dzięki czemu są energooszczędne.

Drukarki

Drukarki są zawsze zintegrowane w systemach zautomatyzowanego transportu przenośnikowego z innymi urządzeniami do operacji magazynowych np. z wagami, skanerami lub z systemami nadrzędnymi IT. Przy doborze drukarki nasi projektanci kierują się wymaganiami marketingu, logistyki i odbiorców końcowych.

Nie mniej ważne są wymagania stawiane przez producentów i technologów dla ochrony samego produktu, jego czystości, trwałości oraz jakości. Również istotnym parametrem przy właściwym doborze drukarki jest wydajność oraz niezawodność pracy w trudnych warunkach otoczenia przy zachowaniu możliwie najniższych kosztów eksploatacji i serwisowania.

Wagi

W magazynie pracującym ważenie może odbywać się w sposób dynamiczny, czyli podczas ruchu towaru na przenośnikach. Takie rozwiązanie wpływa w sposób bezpośredni na prędkość przepływu towaru, poprawiając większość współczynników efektywności magazynu. Ważenie towarów on-line pełni ważną funkcję kontrolną jakości pracy pracowników i urządzeń pakujących towary na liniach produkcyjnych lub w magazynie dystrybucyjnym.

Ogrodzenia i barierki

W zależności od potrzeb i wymagań określonych w przepisach ogólnych, branżowych lub innych potrzeb związanych z technologią operacji technologicznych lub magazynowych WDX wyposaża swoje linie transportowe i urządzenia w niezbędne osłony, wygrodzenia i barierki lub kurtyny świetlne i skanery wydzielając niebezpieczne strefy z pełną kontrolą dostępu do nich pracowników.

Zabezpieczane są również urządzenia magazynowe, ściany magazynów i słupy na wypadek kolizji wózków widłowych, platform, samochodów i innego mobilnego wyposażenia magazynu. W naszej ofercie i projektach występują również bramy automatyczne zintegrowane poprzez sterownik z całym system transportowym i systemem ochrony wydzielonej strefy lub całego obiektu magazynowego.

//]]>