Paletyzacja - rozwiązanie na dużą wydajność - WDX

Paletyzacja – rozwiązanie na dużą wydajność

Paletyzacja – rozwiązanie na dużą wydajność
Jak optymalnie wykorzystać kubaturę magazynu?
14 lutego 2017
Paletyzacja – rozwiązanie na dużą wydajność
Pallet Radio Shuttle – nowy trend na tańsze składowanie palet
3 kwietnia 2017
Paletyzacja – rozwiązanie na dużą wydajność

Polskie firmy chętnie decydują się na zakup nowoczesnych systemów pakowania i paletyzacji, jeżeli stopa zwrotu z inwestycji jest na tyle krótka, by było to opłacalne. Rozwiązania te warto wdrożyć zwłaszcza przy wysokiej wydajności produkcji oraz kiedy do nieergonomicznych i często trudnych fizycznie prac konieczne jest zaangażowanie wielu osób na kilka zmian.

Najbardziej zautomatyzowanym sektorem pod kątem pakowania i paletyzacji jest prawdopodobnie branża napojowa. Od momentu napełnienia butelek, przez pakowanie w pojemniki lub zgrzewanie, a następnie układanie na paletach cykl odbywa się całkowicie automatycznie. Szczególnie duże nasycenie automatyzacją jest w zakładach o największych przerobach.
Inne zautomatyzowane pod kątem paletyzacji branże to:

  • cukrownictwo,
  • mleczarstwo,
  • przemysł chemiczny,
  • automotive.

Proces pakowania możemy zautomatyzować w sposób pełny lub częściowy. Najprostszą paletyzację manualną można usprawnić przez dodanie stołu unoszonego pod paletę dla zwiększenia ergonomii pracy. Paleta opuszcza się w miarę układania kolejnych warstw.  Dalszym etapem automatyzacji może być ręczne układanie warstw na stole rolkowym lub kulowym, a następnie automatyczne spychanie ich na paletę.

Do paletyzacji automatycznej możemy zastosować paletyzer tradycyjny. Układa on osobno każdą warstwę, a następnie spycha lub podaje od góry warstwę na palecie. W przypadku zastosowania robota przemysłowego, robot układa na palecie jeden lub kilka produktów na raz lub całe warstwy podobnie jak paletyzer tradycyjny. Gdy układane są całe warstwy, muszą one być wcześniej przygotowane przed paletyzacją – odbywa się to najczęściej na przenośnikach. Jeden robot może paletyzować produkty z kilku linii. Jeżeli linii jest więcej można zastosować kilka robotów lub jednego robota przejezdnego między liniami.

Do paletyzacji z wielu linii można wykorzystać tak zwaną układnicę, czyli kartezjański ruchomy w trzech osiach układ, wyglądający jak suwnica, która jest wyposażona w chwytak do unoszenia ładunków. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość pracy na znacznych długościach, co umożliwia zbieranie produktów z wielu linii oraz układanie ich na kilku lub kilkunastu paletach, natomiast wadą jest stosunkowo mała wydajność.

WDX we współpracy z firmą Promalyon oferuje systemy paletyzacji, które można zamontować dosłownie w kilka dni. Dzięki elastycznemu systemowi chwytaka, który sam pobiera kartony, pustą paletę oraz przekładki, nie potrzeba dodatkowych urządzeń. Ponadto, użytkownik sam może zaprogramować, jak mają być układane warstwy produktu, co jest unikatowym rozwiązaniem na polskim rynku.

Więcej informacji na temat naszej oferty znaleźć można w dziale: Paletyzacja.